Meillä on suihkussa oraksen hana, josta normaaliin tapaan saa nuppia vetämällä veden ohjautumaan käsisuihkuun. Nyt osa vedestä jää valumaan nuppia vetämälläkin hanaan (toivottavasti ymmärsitte mitä tarkoitan...).
Olen yrittänyt katsoa hanaa, mutten löydä siinä mitään kiristysmahdollisuutta.
Mitä tällaisissa tilanteissa pitäisi tehdä?
Onko hana rikki ja pitäisi vaihtaa vai pitäisikö putkimiehen mahdollisesti kiristää jotain vai mitä?
Tämä "vuoto" tapahtuu, vaikka suihku on täysillä eli matalista paineista ei varmaankaan ole kyse.
Auttakaa joku fiksumpi pliis.
Suihkun hana vuotaa - mitä tehdä?
5
9157
Vastaukset
- pura/kokoa
Menee purkuhommiksi. Voipi olla että veden mukana on tullut jotain mitälie ruosteklönttiä jonnekin tahi sitten jokin tiiviste tms osa on pragannut.
Hanat ei ole kovin monimutkaisia osia, normaalinäppärä kaveri pystyy kyllä asiaa tutkailemaan. Orakseen saa toki varaosia.
Putkimiehet laskuttavat tieten töistään asiallisen hinnan. Ja koittavat aina puoli väkisellä myydä kiskurihintaan uuden hanan.
Jos ei tutuista löydy kätevää kaveria niin ei hananvaihtokaan mikään iso hommeli ole, sulut kiinni ja jakoavaimilla muutama mutteri. Sen nyt jonkun luulisi osaavan tehdä.
Noin siis omakotitaloissa. Osakeyhtiöissä ja vuokrakmpissä saattaapi hana kuulua talon varusteisiin eikä asukas ehkä edes saa itse remontoida sitä. - osa vedestä
jääkin virtaamaan altaalle, osa suihkuputeken kautta. Tarkista hanamalli oraksen sivuilta.
Ajan mittaan bideletkun kahva saattaa kalkkiintua siten, ettei vesi siitä läpi pääsekään. - ali4as
Terve Minä vaan !!
Tässä sulle ongelmaan ratkaisu.Oraksen hanoihin on saatavilla varaosana suihkuvaihdin eli se nuppi josta vaihdat veden tulon kahvan ja juoksuputken välillä.On helppo uusia jos on pieni jakoavain tai papukaijapihdit.Osia ja neuvoja saat putkiliikkeestä tai paikasta jotka myyvät hanoja.Voi olla myös että työ kuuluu huoltoyhtiölle tai talonmiehelle,jos sellaiset on kiinteistöllä. - Ruotsalaista
Laatua.Ja edullinen ja HYVÄ.
- kokenut
Minulla on jo kahdesti vaihdettu Oraksen hana. Tämä on tyyppivika vuosien 97-03 oraksen termostaattisuihkuhanoissa. Tuossa hanassa on vihreä rajoitin nuppi ja hanan päät ovat pyöreät Tiiviste menee 2-3 vuodessa vaihtoon. Uudempi on ainakin erilainen muotoilultaan, kestävyydestä en tiedä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 407003
- 323948
- 463357
- 402949
- 172726
- 372238
- 162196
- 412153
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472097- 402058