Auttakaa kokeneemmat

Teen nyt keväällä uuden perannapenkin ja haluan tietää että voiko sinne perennapenkin pohjalle laittaa viime vuoden kompostia (sis. vain lehtiä ja käymisainetta laitettu viime syksynä viimeksi). Siitä tulee kohopenkki seinän viereen. Onko komposti liian voimakasta? ei le maatunut juurikaan viimekesästä.
4446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen joskus hätäpäissäni laittanut perennapenkin alle puoliksi hautunutta kasvijätekompostia, joka vielä kaiken lisäksi on ollut turhan tiivistä. Sitä pohjalle kunnon kerros ja multaa päälle, pitäisi toimia. Sinun lehtikompostisi lienee parempaa kuin minun ainekseni!

Äänestä

ison perennapenkin (noin 15 kertaa 7metrin) pohjalle reilu kerros oikeata karjanlantaaa noin 20 semttiä ja sen päälle edellisen syksyn lehtiroskaa, siis haravoituja lehtiä noin 15 senttiä. Sitten multaa noin kolmekymmentä senttiä.
Ja hyvin ovat kukat viihtyneen ja kasvaneet tosi komeiksi. On nauhusta, isoa särkynyttä sydäntä,leimua, palavaa rakkautta salkoruusua ja ritarinkannusta ja jotain muitakin vielä.

Äänestä
  • Kun laittaa lantaa penkin pohjalle niin sitä sanotaan lämpöpenkiksi ja siinä voi talven yli mennä aremmat kasvitkin mutta muistaakseni pitää uusia n.5 vuoden välein se lanta sinne pohjalle.

    Äänestä

jos se ei ole maatunut ja laitat sen penkkiin vaikkakin alle niin se alkaa siellä maatua ja kuumuus voi tuhota jopa kasvien juuria. Muutenkin komposti pitäisi aina levittää niin että se sekoitetaan vanhaan multaan. Itse tosin joskus olen laittanut vuoden vanhaa kompostia pinnan peitoksikin.

Anna sen tavaran käydä ja levitä se samoin pinnalle syksyllä kun kasvit ovat kuolleet. talven ajan se vielä muhii siinä ja antaa keväällä voimaa kasveille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kemin tyty kirjoitti:

Teen nyt keväällä uuden perannapenkin ja haluan tietää että voiko sinne perennapenkin pohjalle laittaa viime vuoden kompostia (sis. vain lehtiä ja käymisainetta laitettu viime syksynä viimeksi). Siitä tulee kohopenkki seinän viereen. Onko komposti liian voimakasta? ei le maatunut juurikaan viimekesästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu