Voi itku kun ottaa tämä iho niin paljon päähän. Olen nyt 2,5 kk syönyt tetralysal antibioottia akneen ja iho on yleisesti ottaen kamalan näköinen. Ok, finnejä ei kamalasti tule, mutta mustapäitä on ja iho rasvoittuu todella voimakkaasti. Tai en oikein tiedä mitä tämä iho meinaa. Pari viikkoa suorastaan tihkui tahmeutta ja nyt sitten meni tosi kuivaksi ja alkoi hilseilemään. Varmaan taas ensiviikolla tuuppaa rasvaa. Käytän Avitcidiä iltaisin ja Humektania rasvana päivisin.
Ei vaan enää jaksa. Oikeastaan tuntuu jo että ihan sama. Jos vaihdan roaan (lääkäri sanoi että vaihdetaan vahvempaan jos en tunne saavani antibiooteista riittävästi apua) niin kuitenkin tulee joku pahenemisvaihe ja jaksaisi muutenkaan missään verikokeissa rampata. Rahaa ei ole törsättäväksi.
En yksinkertaisesti tiedä mitä tämän kanssa nyt tekisi. Kannattaako vaihtaa mielestäsi suosiolla vaan roaan?
Elämä olisi niin helppoa ilman tätä aknea ja arpia.
Ei vaan enää jaksa. Oikeastaan tuntuu jo että ihan sama. Jos vaihdan roaan (lääkäri sanoi että vaihdetaan vahvempaan jos en tunne saavani antibiooteista riittävästi apua) niin kuitenkin tulee joku pahenemisvaihe ja jaksaisi muutenkaan missään verikokeissa rampata. Rahaa ei ole törsättäväksi.
En yksinkertaisesti tiedä mitä tämän kanssa nyt tekisi. Kannattaako vaihtaa mielestäsi suosiolla vaan roaan?
Elämä olisi niin helppoa ilman tätä aknea ja arpia.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Minkä ihmeen takia noi ihotaudin erikoislääkärit pistää ihmisiä antibioottikuurille, kun ne tietää että se ei vie AKNEA kokonaan pois - vain ja ainoastaan parantaa hetkellisesti tilannetta, jos edes sitä.
Mulla yksityinen pisti heti roaa ja kun iho pääsi vähän pahenemaan kävin uudestaan(vuosia myöhemmin), sanoi heti että uusi roa, vaikka ei ollu pahan asteinen akne vielä lähelläkään.Tämä lääkäri ymmärsi heti yskän ja ymmärtää myös, että aknesta kärsivä haluaa siitä ikuisesti eroon, ei vain muutamaksi viikoksi.