Livenä hirveetä paskaa

Retku

ainakin noilla vanhimmilla live vedoilla.Miksi täytyy vetää ylipitkiä kitarasooloja ja muuta täytepaskaa?Tämä bändi on kuitenkin tehnyt maailman parhaat rock biisit.Mutta tuo ylitaiteellisuus jotenki riepoo?

6

1169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sklibo

      Ensin kehut bändiä jne. ja nyt haukut?

      Mk-II:sen juttuhan oli live-esiintymiset sooloineen jne. Eihän ne levyllä koskaan vastaa itse live-tapahtumaa, kun näkee mitä lavalla tapahtuu. Esim. Made In Japan on hieno levy muut live-levyt, mutta... jos saisi filmin Made In Japan sessioista! Voisi sanoa että nirvana on tullut!

    • Jazz123

      Huvittava kommenti. Radio on vaan raiskannut sun korvat. Vitut sä taiteesta mitään tiedät.

    • noussut

      päähän, kun palstalla ylistät bändiä monessa käänteessä ja nyt haukut?

      • Retku

        tuli joku mörrikohtaus.


    • elävänä

      Jos biisit soitettaisiin livenä niinkuin studiossa, niin mitä järkeä keikalle olisi mennä katsomaan tai live levyjä tehdä.

      Kyllä live-esityksen yksi juju on juuri sooloilu.

      Purplen kohdalla tällä hetkellä harmittaa lähinnä biisilistan samankaltaisuus. Totaalinen vaihdos tekisi terää.
      Ja toiseksi "Black night" biisin rummut. Paice soittaa sen liian yksinkertaisesti.

    • Nimetön

      Purplessahan alusta alkaen idea oli, että kaikki lähti jamipohjalta, mikä on tän päivän orkestereissa tosi harvinaista.. ne vaan toi sen jamin lavallekin, mikä on mahtavaa. Morsehan oli vähän ihmeissään ekoissa treeneissä Purplen kans, ku gillan heitti, et: "Let's take a jam from G"..."Jaa, et eikö me vaan biisejä soitellakaan..?!?!" =)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5626
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      96
      4853
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4804
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      391
      2359
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      130
      2266
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      1
      1996
    7. 109
      1876
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1607
    9. 382
      1363
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1203
    Aihe