Vapo toimittaisi kulmillemme pellettiä hintaan 193,16 e/3 tonnia tai 182,86 e/4 tonnia jne. Onko tuo hinta ok? Kuinka paljon pellettiä yleensä ok-taloon kerralla tilataan?
Onko tämä pelletti halpaa?
Vasta-alkaja
245246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
ja halpaa ei mikään ole nykyään. Ei ainakaan pelletti.
mikä on saanu ihmisen tekeen niin tyhmästi että on jonku pelletti lämmityksen laittanu. eikö järki sanonu ettei kannata. kaiken lisäksi kun maksat siitä kananpaskasta maksat lämmityksen sähköä joka kuluu kun vesi kierrätetään talossa. lisäksi viellä putkien ja laitteiden asennus ja se tila johon se pellettipoltin asennettiin. kun niiden hinnanki laskee niin kysyn vaan kannattaako.
>mikä on saanu ihmisen tekeen niin tyhmästi että on jonku pelletti lämmityksen laittanu.
Jospa se kyseisessä tapauksessa oli paras vaihtoehto ?? !
>eikö järki sanonu ettei kannata.
Harvoin se on kannattamaton.
>kaiken lisäksi kun maksat siitä kananpaskasta maksat lämmityksen sähköä joka kuluu kun vesi kierrätetään talossa.
Kiertovesipumppua ei ole pakko pitää päällä kuin talvella (tosin sen pitäminen päällä kesällä voi tasottaa talon lämpötilaeroja, eli tuo kellarin viileyttä yläkertaan ja lämmittää samalla kellaria, eli kannattanee pitää päällä).
Kiertovesipumppu kuluttaa talvikautena 262kwh ja se energia tulee 100% lämmöksi eli sen verran säästää siis pellettikulutuksessa. Eli lisäkulu on mitätön kaikilla mittareilla.
> lisäksi viellä putkien ja laitteiden asennus
Kaikelta ei voi välttyä.
Saneerauskohteissa nuo sitä paitsi lienee paljolti valmiina.
> ja se tila johon se pellettipoltin asennettiin.
Uudisrakennuksessa kaava-alueella tuo toki on hintava.
Saneerauskohteessa hinta on mitätön.
>kun niiden hinnanki laskee niin kysyn vaan kannattaako.
Todennäköisesti kannattaa.
ole pellettilämmitystä, kun ei ole vielä taloakaan, joten jos minua haukuit, huti meni. Kysymys oli mielestäni asiallinen, mutta muutaman viikon aikana, mitä olen täällä liehunut, olen huomannut, että mistä tahansa saa riidan aikaiseksi.
Kiitos vastanneille. Jos joku tietää kiihkottomamman foorumin rakennushommille, ilmoittakoon sen, kiitos.
newseissä on aika asiallista keskustelua. Mielestäni hieman hiljainen palsta. Täällä on ehkä kaiken loan heiton seassa kuitenkin enemmän asiaa.
Lisäksihän hyvä pellettipoltin kuluttaa muutaman kymmenen wattia normaalin käymisprosessin aikana. Se ei kuitenkaan käy kokoaikaa. Lämmityskauden reunamilla ja lämmityskauden ulkopuolella pallettipoltin joutuu sytyttämään ja käynnistämään itsensä, silloin se kuluttaa esim 450W muuatmien minuuttien ajan. Lämmityskaudella ainakin osa polttimista syttyy hiilloksen vaikutuksesta eli ei käytä laisinkaan lisäenergiaa.
Kesällä kannattanee käyttää sähköä. (niin ainakin anopile aion suositella)
Summa summarum laitteiden itsensä käyttämä sähköenergia on about 1000kwh/a ja se on noin 4% rintamamiestalon vuotuisesta energiantarpeesta.
Eli jos tilaa 4 tonnia maksaa pelletti 183,86€ per tonni?
Eli 183,86€ per 4700kwh.
Eli 3.9 centtiä per kwh.
Kuulostaa aika normaalilta pelletin hinnalta. Ei sikaedullinen.
Suorasähkölämpö maksaa 8 centtiä per kwh.
Maalämpö 2,7 centtiä per kwh.
Puulämpö 2,5 centtiä per kwh
jne...
nuo ovat ihan keksittyjä lukuja. pistä paljonko menee vuodessa selvää rahaa pellettiin. ja sähköön jota pelletinkäyttö tarvitsee.
Kysyjä kysyi heille tarjotun pelletin edullisuutta ja siihen pyrin vastaamaan.
1000kg pellettiä tuottaa 4700kwh lämpöä. Se on faktaa.
vuonna 2006 pellettiin 1243,73€ ja taloussähköön 572,62€.
tulihan sieltä lukemia jotka voi verrata ihan suoraan. eikä mitään kilowateiksi uunneltua sontakasaa. tuo pelletti ei näköjään ole halpaa. mulla menee omakotitalossa sähköön alle 1000e vuodessa ja siinä on lämmitys ja käyttösähkö. viellä kun laskee investoinnin niin kyllä on pellettilämmittäjiä kusetettu.
Näitä meidän tölli ei ole mikään ulkohuussin kokoinen,energiaa palaa vuodessa ilman hyötysuhdehäviöitä lämmitykseen ja käyttösähköön 39700 kWh.
Öljyä paloi aikaisemmin samassa kattilassa määrä,joka 2006 hinnalla tekisi yhteensä 2240€
Sähkön haarukointi on hankalaa,mutta jos käytetetään yleisesti hyväksyttyä 0,75 vuosityötysuhdetta laskentaperusteena ja EMV:n ylläpitämien sähkön keskimääräisten tarjoushintojen ja asuinalueeni verkonhaltijan siirtomaksujen perusteella (lämmitys 24000kWh käyttösähkö 7500kWh=35000kWh*[energia 4,7c siirto 4,24])tekee 3129€
Eli pellettilämmitykseen rahaa 1996,35€
Öljylämmitykseen rahaa 2812,52€
Sähkölämmitykseen 3129€
Rahaa paloi pellettiin siirtymiseen 3000€.Siis ketä on kusetettu?
sinua.
...arabialainen sananlasku:
KOIRA HAUKKUU MUTTA KARAVAANI KULKEE
Eipä näissä lämmitysasioissa ole olemassa yhtä totuutta. Jokainen tekee ratkaisut omista näkökulmistaan ja tämän hetkisillä hinnoilla, kymmenen vuoden päästä asiat ovat voineet kääntyä päälaelleen.
En nyt oikein saanut tolkkua noista luvuistasi.
Oletan että laskit että vuodessa kuluttamasi pelletti ja sähkö sisältää energiaa 39700kWh. Taloussähköä kuluu 7500kWh, jolloin pelletin nettoenergiaksi tulee 0,75 hyötysuhteella 24150kWh.
Suoran sähkölämmityksen hyötysuhdehan on aikalailla 100%, jolloin sähköä kuluisi alle 32.000kWh. Minun tällä hetkellä maksamalla sähkön hinnalla tuo maksaisi kaikkine maksuineen 2020€ ja silloin siinä on taloussähkö mukana.
Sähkön kWh:t olen laskenut väärin,oli aamulla rähmää silmässä.Lisäksi epätarkkuutta on sähkön hinnoissa (noin-hintoja) mutta selvitetään asiaa.
Energian ja siirron hinnat ovat täältä:
http://www.energiamarkkinavirasto.fi/data.asp?articleid=1240&pgid=67
Siirtohinnat Savon Voima,tyyppikäyttäjä L1:4,24c/kWh
http://www.energiamarkkinavirasto.fi/data.asp?articleid=1292&pgid=67
Sähkön tarjoushinnat,tyyppikäyttäjä L1,1.7.2006 4,69c/kWh
4,42c/kWh 4,69c/kWh=9,11c/kWh*31500kWh=2869,65€
L1 tyyppikäyttäjä eli suorasähkölämmitys on suora vertaus,onhan talossa ollut suora öljy-ja pellettilämmitys.Lisäksi hinnat ovat 2006,kaikille energiamuodoille tasapuolisesti.Tyyppikäyttäjien selvitykset ovat hinnastojen alla.
Virheitä sattuu.Pahoittelen tapahtunutta ja kiitos oikaisusta.
Tyyppikäyrät on tehty huomattavasti pinemmillä kulutuksilla, kuin mitä sinulla on. Joten jos sinun kulutuslukemillasi käytettäisiin varaavaa lämmitystä, niin halvemman tariffin osuus kasvaisi ja keskihinta laskisi. Minulla yösähkö maksaa kaikkine kuluineen 5,5c/kWh.
Kuten laskin minun maksamilla hinnoilla kulutuksesi olisi 2020€, joka on aika paljon vähemmän kuin esimerkkisi hinta. Myös pellettitalossa kuluu sähköä...
Lasku olikin suoralla sähköllä.Ja jossittelu on turhaa,sillä kaikkihan perustuu olettamukseen lämmityslaitokseni hyöhtysuhteeseen 0,75.Todellisuudessa se on 0,75 ja 0,9 välillä,sillä kattila ei ole vanha.Varaavan sähkölämmityksenkään hyötysuhde ei ole 1,0 vaan jossain 0,8 ja 1,0 välillä.Muuttujia on liikaa,jotta totuutta löytyisi.
Palaturpeella lämmityslasku olisi tonnin korvilla,hakkeella samaa luokkaa ja ilmaisilla kuormalavoilla ei sitten mitään.
Taloni sähkönkulutus ja hinta olivatkin jo aikaisemmassa viestissä,mutta kertauksena 572,62€.
Vapo ryövää yksityistä lämmittäjää kohtuuttomasti! Eräällä lentoasemalla on pellettilämmitys ja hinta aivan eri luokkaa Vapon myymänä, n.60euroa/tonni. Täyttä kusetusta, ennenmuinoin sahoilla ja höyläämöillä puru ja kutteri oli melkein ongelmajätettä ja nykyään tästä revitään aivan kohtuutonta hintaa!
Itsellä kävi onneksi hyvä tuuri, saan yksityiseltä valmistajalta 100 euroa/tonni, sekin on melkoisen kova hinta, vaikka kWh:lle tulee 2,2snt.
www.pellettimyynti.fi myy hieman halvemmalla, aivan VAPON pellettiä.
halvemmalla myy, kaveri tilasi juuri 6 tonnia ja maksoi siitä n. 850 euroa eli n. 142 euroa/tonni. Kaikki alle 6 tonnin toimitukset on huomattavsti kalliimpia.
kesätkin olivat lämpimämpiä. Miksi et siis hoida tämän päivän lämmitystäsi entisten kesien lämmöllä? Sanopa se!
Moro,
Isot investoinnit = suuret odotukset säästöstä
Pienet investoinnit = pienet odotukset säästöstä
Jos maalämmön keruupiirin saa hoidettua jollain muulla tavalla kuin poraamalla reijän niin sen hankintahinta on järkevällä tasolla.
Itse en löytänyt syitä maksaa reijästä 7000 E...täten valintani kallistui pellettiin ja takkaan. Toki hinnannousut pistää vi**amaan, mutta yritän kompensoida sitä paksulla eristeellä sekä tiiviillä rakenteella = pieni kulutus.
Tällä hetkellä mietin aurinkopaneelien tekemistä ja sen hyödyntämistä veden esilämmityksessä.
K
mihin sitä vertaa...
mökin kulutuksella suora sähkö lämmitykseen n.3800€/v
öljy päivän hinnalla n.3200€/v
pelletti tuol suuremman erän hinnal n.2300€/v
oletuksella et uusi öljykamina toimii n.80% hyötysuhteella,öljyn ja pelletin kulutukset toteutuneita,sähkö hihasta ravistettu arvio ja kaikissa tapauksissa talous sähköön 11000kwh/v... P