Trileptalin aiheuttama hengenvaarallinen ihottuma?

Luin netistä jostain talousjutuista kuinka lääkevalmistajan osakekurssit putosivat, kun Trileptalin aiheuttama hengenvaarallinen ihottuma tms. ihoreaktio paljastui.

En enää löydä tuota sivua. Kuka muistaa miten tässä kävi? Ainakin moni edelleenkin popsii onnellisen tietämättömänä Trileptalia...
101534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/2/188682.shtml


Se on Lamictal se jopa hengenvaarallinen
lääke jos se aiheuttaa niin pahan ihottuman.
Siinä tapauksessa lääkitys on heti lopetettava.

Itselläni toimii tosi hyvin, ei ongelmia toistaiseksi.

Lamictalin vaarallisuudesta on linkkejä pengottavissa.

Äänestä

monille ehkä se ainut oikea
lääke ja kaikillehan nuo
haitat ei tule voimakkaina esille.

Itse olen erittäin tyytyväinen
ko. lääkitykseen.

Äänestä

kyllä minulle tuli trileptanista hyvin harvinainen vaarallinen ihottuma.

Äänestä

kun otin Trileptalin. Soitettiin myrkytyskeskukseen ja sieltä sanottiin, ettei enää saa ottaa yhtään pilleriä.

Äänestä
  • Muuten vielä sitä koskaan kokeillut
    ja sepä onkin sitten melkein ainut mitä en oo
    koittanut, nuo muut alkaa olla koluttu jo,
    lamictal on toistaiseksi topimaxin kanssa
    kait jotenkin toimiva.

    Aika taas näyttää kuinka pitkään toimii,
    nosto vaihe menossa kylläkin.

    Äänestä

  • kxtaawi kirjoitti:

    Muuten vielä sitä koskaan kokeillut
    ja sepä onkin sitten melkein ainut mitä en oo
    koittanut, nuo muut alkaa olla koluttu jo,
    lamictal on toistaiseksi topimaxin kanssa
    kait jotenkin toimiva.

    Aika taas näyttää kuinka pitkään toimii,
    nosto vaihe menossa kylläkin.

    Mulle kans se led-juttu, heti vaihdettiin keppraan. Lääkäri lupasi tarkistaa, että onko kyseessä vaikuttava-aine joka lapsenakin aiheutti led:in, mutta ilmeisesti unohtui...

    Äänestä

  • sekka kirjoitti:

    Mulle kans se led-juttu, heti vaihdettiin keppraan. Lääkäri lupasi tarkistaa, että onko kyseessä vaikuttava-aine joka lapsenakin aiheutti led:in, mutta ilmeisesti unohtui...

    sorryy... Mikä led ???

    Äänestä

  • ledi... kirjoitti:

    sorryy... Mikä led ???

    myrkytystila, joka nostaa korkean kuumeen liikkuvan ihottuman ja nivelsäryn

    Äänestä

Minä pääsin ensiapuun majailemaan Lamictalin takia. Siitä on nyt kohta viikko ja ihottuma näkyy vieläkin ihan törkeänä. Sanoivat, että henki lähtee jos otan enemmän.

Äänestä
  • mullekkin ja muita ikäviä sivuoireita
    ja pakko oli heti lopettaa.
    Trileptalista ei muuta kuin väsymystä
    joka tällä hetkellä on pahasti päällä =(

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kuka muistaa.. kirjoitti:

Luin netistä jostain talousjutuista kuinka lääkevalmistajan osakekurssit putosivat, kun Trileptalin aiheuttama hengenvaarallinen ihottuma tms. ihoreaktio paljastui.

En enää löydä tuota sivua. Kuka muistaa miten tässä kävi? Ainakin moni edelleenkin popsii onnellisen tietämättömänä Trileptalia...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu