tulpan sytytyskipinä on liian heikko. Puolat ja tulpat vaihdettu. Kylmänä kun starttaa ryypyn kanssa käyntiin saattaa yksi tai kaksi tulppaa kastua, eikä auta muu kuin kuivata tulppa, jotta kaikki sylinterit tulevat mukaan. Missä voisi olla vika?
Honda 750 cb -82
kipinä,
7364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
niin se vaan on-
puupäisiä jannuja. Vai että bensa vaikuttaa kipinään!!!
jos sulla on tosiaan niin vanhaa bensaa että se on vuodelta -82, niin kyllä sillä nyt jo kipinän sammuttaa. Voisipa jopa tehota ihan avotuleenkin. Oletko varma ettei se vanha bensasi vuodelta -82 ole niin lyijypitoista, että kipinästä tulee liian raskas ja se tippuu maahan? Tai sinne sylinteriin. Kannattaa säätää kärkiväli ihan pieneksi niin se kipinä on paljon kevyempi, vaikka ei se kyllä sitten sytytä sitäkään vähää sitä vanhaa bensaasi.
mutta minulla oli -79 malli ja usein meni tulppa aivan pimeeksi,eikä sitä voinut enää käyttää.
sitten aika vekkuleita kavereita. Menee ihan pimeeksi...hih hih. Eikö edes hehku? hoh hoh hoo
oikeassa!
Ne ovat tosi vekkuleita.
No se oli silloin aikanaan ja nykyään ne hehkuvat nätisti!
Onko sulla akku kunnossa.Mä vaihdoin vanhan akun uuteen ja kylmäkäynnistyvyys parani huomattavasti.Vanhallakin akulla jaksoi jotenkuten startata mutta kipinä oli huono.