Onko mitään helppoa keinoa millä vanhan liiman saisi poistettua betonilattiasta? Kovin paljon sitä ei ole, suurin osa liimasta on saatu irti emäksisillä pesuaineilla, mutta joissakin kohti se on edelleen tiukasti kiinni. Onko timanttihionta ainoa keino vai saako lattian puhtaaksi jollakin toisella keinolla?
Liima betonipinnassa
Lattiaa laittamassa
410586
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
siihen on tulossa päälle ?
Laminaattilattia on tarkoitus laittaa. Meinaan vaan tuota liiman poistoa sen takia koska lattiaa voi joutua oikaisemaan vähän kun se ei ihan suora ole.
saada kaikki pois ja se on hyvin kiini pohjassa, kuten ilmeisesti on, voit kokeilla vaikka käsihiontakiveä. myydään rautakaupassa rahinan nimellä ja ottaa mahdollisimman paljon pois liimasta ja sen jälkeen kuitenkin tasoitetta varten joudut pohjustamaan pinnan. jolloin myös tavallaan liimat loput lattiaan kiinni vielä. tasoituksen jälkeen tuskin on enää kovin suuria heittoja korkeuksissa ja alle 2mm. heitot yleensä hoituu alusmateriaalilla. kokonaan poistamiseen melkein tarvitsisit sen timantti hionnan . usdkon kuitenkin että selviät edellämainitulla tavalla asiasta terv. x-rautakauppias
hioa, lähtee kyllä lattianhiomakoneella siis iso hiekkapaperityyppinen kun hio vaikka karkeudella 24.
Mutta ei niitä tarvi poistaa jos on todella piukassa kiinni ja lattiaa täytyy muutenkin oikaista. Levität vaan esim. Killto Start primerin ohentamattomana niille alueille missä on liimajäänteitä ja muualle ohennat jos on betoni- tai tasoite pinta. Parin tunnin kuivumisen jälkeen vaan ylitasoitat koko lattian ja tasoiteet kuivuttua hiot mahdolliset lastan jäljet pois ja uutta lattiaa vaan päälle.