uusi ivf-hoitolainen

Hei! Mulle tehtiin alkion siirto viikko sitten, ja kyselisinkin et millä konstin selvisitte tän kahden viikon odotusajan? Mulla viikko vielä ja nyt jo ihan "pää pehmee" ; )
Ja mitä tarkoittaa pp sekä kp? Ihan hepreaa mulle.. Muita samas hetkes?
62513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Itsellenikin tehtiin siirto viime viikolla, ja tässä samaa piinailen.. Kaameaa, kun ei tiedä yhtään, missä ollaan menossa.. Tein jo hädissäni testinkin eilen, tosin.. eipä sekään vielä mitään näytä.. kaameaa tämä odottelu!

kp on kierron päivä, eli päivä edellisten kuukautisten alkamisesta ja pp on punktiopäivä, eli päivä punktion suorittamisesta.

Ei auta muuta kuin odotella, ellei sitten menkat kerro totuutta jo ennakkoon...

Zemppiä ja kärsivällisyyttä toivotellen

Äänestä
  • pp tarkoittaa piinapäivän ekapäivää eli siirtopäivästä seuraava päivä on eka piinapäivä eli pp 1

    Äänestä

  • Pp on piinapäivä eli lasketaan päiviä alkionsiirrosta siihen hetkeen kun saa tehdä testin. Siirtopäivä on pp 0, seuraava päivä pp 1 jne.

    Äänestä

  • joku vaan kirjoitti:

    Pp on piinapäivä eli lasketaan päiviä alkionsiirrosta siihen hetkeen kun saa tehdä testin. Siirtopäivä on pp 0, seuraava päivä pp 1 jne.

    Pienoinen väärinkäsitys siis;-) Kysyin itsekin noita lyhenteitä tuolla 2 :n sivuilla taannoin, ja ymmärsin ilmeisesti tuonkin väärin, eli... Väärin olen laskenut itsekin;-) Kiitos oikaisusta;-)

    Äänestä

Terve!

Samassa veneessä ollaan, minulla sentään piinapäivät lähenevät loppuaan ja tuomio odottaa. Lauantaina on nimittäin lupa tehdä testi.

Ensimmäinen viikko meni minulla hitaasti, ajatukset kiersi toivon ja epätoivon välillä. Kun haluaisi niin kovasti uskoa, että nyt onnistuu. Sitten on pakko toppuutella itseään ja sanoa, että tulos voi olla myös nega. Nyt tämä toinen viikko on mennyt helpommin, kiitos valtavan kiireen töissä. Eli tekemistä paljon, niin ei ehdi ajattelemaan tätä asiaa.

Meille muuten tehtiin ICSI ja hoito sinänsä meni hyvin, olen ollut kaiken ajan oireeton ja hyvävointinen, myös nämä piinapäivät (fyysisesti).

Tsemppiä odottamiseen ja kyllä se aika lopulta kuluu..

terkuin Tiitu

Äänestä
  • Kiitoksia, nyt ei tarvi enää arvuutella mitä ne tarkoittaa.............
    Sorruin myös, jos voi sanoa " testi-tautiin" ja kävin ostamassa testin. Yritin pinnistellä viikonloppuun, mut huomennahan jo alkaa viikonloppu ; ) Sama aamu-ruljanssi nyt sit varmaan jatkuu siihen asti kunnes vuoto alkaa, jos alkaa. Oletetaan ettei ala : ))))))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihan pihalla kirjoitti:

Hei! Mulle tehtiin alkion siirto viikko sitten, ja kyselisinkin et millä konstin selvisitte tän kahden viikon odotusajan? Mulla viikko vielä ja nyt jo ihan "pää pehmee" ; )
Ja mitä tarkoittaa pp sekä kp? Ihan hepreaa mulle.. Muita samas hetkes?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu