Uusi sohva ois tulossa parin viikon päästä ja toinen kissoista ei opi millään että kynsiä ei sohviin teroteta. Oisko jotain todella hyviä vinkkejä,miten saan meidän kuuron kissa neidin tajuamaan että sohva jätetään rauhaan???
Kiitollinen olen joka ikisestä ideasta!!!
Kiitollinen olen joka ikisestä ideasta!!!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Käsittele sohva feliway suihkeella ohjeiden mukaan.
http://www.vetcare.fi/index.php?id=86
Riippuu varmaan myös uuden sohvasi materiaalista.
Meillä on kangassohva, jonkä päällä pidän arkisin nättiä, kuvioitua lakanaa suojelemassaa sohvaa kissoiltamme. Kun tulee vieraita, on kangas helppo ottaa pois ja muutenkin sen saa hyvin pestyä aika ajoin, ainakin siis paremmin kuin kiinteän sohvakankaan.
Jotkut kissat eivät pidä appelsiinin kuorien hajusta, niitä ripottamalla voisi ehkä saada kissan karttamaan sohvaa. En vaan tiedä oppiiko vanha kissa tätä jekkua, pentuaikana hyvä juttu ainakin.
Myös valkopippurijauheen sirottelu raapimasuosikkikohtaan voisi auttaa.
On myös olemassa sellaista etikan hajuista suihketta (oliko se nyt nimeltää KissaStop tai jotain sinne päin). Mutta kannattaa sitäkin käyttäessä laittaa sohvan päälle joku muu kangas, ettei sohva haise etikkakurkuille ;o)
Kissan kynsiä voi myös lyhentää. Hanki sellaiset rajoittimella varustetut kynsisakset. Me löydettiin sellainen Prismasta eikä maksanut enempää kuin tavalliset.
HUOM! Kynsiä ei saa lyhentää liian paljoa yhtäkään kertaa, sillä muutoin se sattuu ja lyhentämiset loppuu siihen kun kissa lopettaa yhteistyön! Piikkiä voi lyhentää, mutta ei enempää.
Meillä kynsiä lyhennetään kissan kanssa ihan sovussa parin viikon välein (kissaa silitetään ja se kehrääkin koko ajan). Nyt se vaan taputtelee sohvaa, joka on huvittavan näköistä. No, lyhennetyillä kynsillä se sitten sai vielä matot kohteeksi, mutta se ei ole niin paha.
meillä lyhennellään kissojen kynsiä. Mut silti ne raapii uutta sohvaamme. ja kissastopeille ne haistattaa huilut samaten sitruksille.
Mikä neuvoksi. Suihkautanko kissaa vesisumuttimella kun se raapii sohvaa? Vai karjunko kurkku suorana?
Meidän kissat tajusi sillä jättää sohvat rauhaan...
otat kissan kun se alkaa terottamaan ja pistät tassut sitä raapimispuuta vasten kerta toisensa jälkeen...
Huutaminen ei ainakaan auta asiaa.se vaan katsoo muualle ja ajattelee että huudat varmaan jollekin muulle :) näin ainakin meillä.esittävät kuuroa vaikka ei ole.
Raapimispuu on hyvä jos se tykkää siitä.meillä on aina raavittu sohvan sijaan joko tapettia(nyt jäänyt onneksi pois)kun kissa ennen raapi tapettia, otin kissan syliin, raavein hänen puolestaan tapettia ja näytin vain nippa otetta niin muutaman kerran jälkeen lopetti moisen touhun. Nyt meillä teroitetaan kynnet kokolattiamattoon...sitä en oikein käsitä, mutta pitävät siitä kovasti.olen käsitellyt sohvani ainakin jo muuten meidän ihmistenkin takia sellaisella suihkeella joka estää sohvaa likaantumasta.aivan ihme aina.lähti punaviini tahrakin pois ja sohva on vaalea beige.en muista kyllä suihkeen nimeä, mutta sitä myydään Maskun kalustetaloissa.sitä on tahranpoistona ja suojaaineena.itsellä molempia kun olen tällänen suttupytty :)
Kokolattiamatosta tuli mieleen että meillä on seinään ruuvattu semmonen levy, jaka on päällystetty kokolattiamatolla ja kumpainenkin kissa on oppinut sitä raapimaan.
Nuoremman opetin siihen niin että jo pentuaikana leikin kissan kanssa siinä edessä niin että kissan täytyi aina välillä hypätä matto-oaan kiinni. Kissa tajasi ja nyt raapii sitä ihan omia aikojaan.
Tuon levyn leveys on noin 40cm ja korkeus metrin luokkaa. Maton voi vaihtaa uuteen kun vanha on revitty rikki.
Mä opetin vanhanaikasesti: Aina kun kissa hyppäs soffalle, nostin sen pois ja kielsin voimakkaasti. Säästin vanhan nojatuolin uusien rinnalla, ja rupesin nostaan kissan uudelta vanhalle, ja muistin aina torua... Lopulta ne oppi. Joskus toki kokeillaan huomaanko, mutta kyllä lähdetään lujaa pois kun lyön käteni yhteen.
Tosin nykyään noi uudet soffat on jo vanhat enkä enää välitä, mutta sama keino toimii edelleen keittiön pöydällä ja video- ym laitteiden päällä.