hormonikorvaushoidon lopettaminen

Olen 61v, kolme vuotta sitten lopettanut hormonikorvaushoidon, jota käytin n. 10 vuotta. Voisiko olla mahdollista, että nykyisin hikoiluaallot ja aaamuyöherääminen voisi johtua lääkkeiden lopettamisesta? Lääkäri on todennut, että munasarjatkin ovat jo kuin rusinat. Onko jollain kokemusta vastaavasta?
73292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hormonikorvaushoitokin pitäisi lopettaa vähitellen, pikkuhiljaa vähentämällä hormoniannosta. Helpompaa ehkä, jos käyttää estrogeenigeeliä tms. paikallista hoitoa. Korvaushoidon lopettaminen "seinään" tuo vaihdevuosioireet - samasta asiastahan siinä on kysymys.

Äänestä
  • Mutta lopettaminen tapahtui jo kolme vuotta sitten!

    Äänestä

  • "samasta asiastahan siinä on kysymys."
    - Minusta se ei ole sama asia. Ennen vaihtareita hormonitasot on muuttuneet jo vuosia, oikeastaan muutos alkaa jo kolmenkympin jälkeen, eikä ole yhtäkkinen niinkuin korvaushoidon lopettaminen on. Vaikka sen lopettais vähitellenkin.

    Äänestä

Käsittääkseni myös kilpirausasen vajaa tai liikatoiminta (en muista kumpi) voi aiheuttaa runsasta hikoilua. Kannattaa käydä lääkärillä tarkistamassa. Työtoverillani oli erittäin voimakas hikoilu, hiki valui ihan pisaroina kasvoista. Hän ei voinut käyttää hormonikorvaushoitoa ja luuli kaiken johtuvan vaihdevuosista, mutta vika olikin kilpirauhasessa.

Äänestä
  • Itse lopetin just hormonihoidon ja heti alkoi kirkkaan punaista veristä vuotoa olemaan. Ei sellasta kuin kuukautiset vaan sellasta tuoreen punaista verta. Pitäisköhän mennä lääkäriin. Olen syönyt hormoneita n 3 vuotta. Olen 55v.

    Äänestä

...heti lopettamisen jälkeen vai nyt vasta? Mulla ainakin tuli hikoiluoireet heti hormoonien lopettamisen jällkeen takaisin, tosin paljon lievempänä. Minä lopetin vähitelleen, mutta silti hikoiluttaa ja mielialakin veivaa sinne sun tänne.

Äänestä

ettei muka ole mahdollista saada vv-oireita uudelleen hoidon jälkeen ja koska mullakin tuli oireet takas ja ihan helvetillisinä niin päätin katsella onko tosiaan harvinaista että ne tulee takas, mutta ei sentään ole. Näköjään se on aika tavallistakin, jos on uskomista tätä internettiä ja sen eri palstoja ja niillä asiasta kirjoittavai naisia.

Tässäkin ketjussa useempia jolla sama juttu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liisavm45 kirjoitti:

Olen 61v, kolme vuotta sitten lopettanut hormonikorvaushoidon, jota käytin n. 10 vuotta. Voisiko olla mahdollista, että nykyisin hikoiluaallot ja aaamuyöherääminen voisi johtua lääkkeiden lopettamisesta? Lääkäri on todennut, että munasarjatkin ovat jo kuin rusinat. Onko jollain kokemusta vastaavasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu