Miksi poronomistajista ei pidetä?
Porottomat vertaavat itseään porollisiin ja kuvittelevat olevansa parempia ihmisiä. Luonnosta erkaantuneet porottomat kuvittelevat itsensä paremmiksi ihmisiksi kuin mitä ovat luonnosta riippuvaiset poromiehet.
Kateus estää joitakin ihmisiä hyväksymästä sitä, että joillakin voi mennä hyvin. Ei välttämättä taloudellisessa mielessä, mutta vaikka siinä mielessä, että poromies voi tehdä työtä josta pitää.
Yksinkertaisin tapa lähestyä mitä tahansa ongelmaa on vihaaminen. Porojen aiheuttamaan ongelmaan ei tarvitse edes etsiä mitään ratkaisua kun tyytyy vihaamaan kaikkea mikä liittyy poroihin.
Monet, joilla olisi mahdollisuus omistaa poroja ja harjoittaa poronhoitoa, katsovat että poronhoito pitäisi kieltää, koska he itse eivät jaksa tehdä niin raskasta työtä.
Ahneus saa jotkin ihmiset ajattelemaan, että heillä on mahdollisuus saada ainakin hieman enemmän aineellista hyvää, jos poromiehet eivät saisi nauttia tulojaan poroista.
Porottomat vertaavat itseään porollisiin ja kuvittelevat olevansa parempia ihmisiä. Luonnosta erkaantuneet porottomat kuvittelevat itsensä paremmiksi ihmisiksi kuin mitä ovat luonnosta riippuvaiset poromiehet.
Kateus estää joitakin ihmisiä hyväksymästä sitä, että joillakin voi mennä hyvin. Ei välttämättä taloudellisessa mielessä, mutta vaikka siinä mielessä, että poromies voi tehdä työtä josta pitää.
Yksinkertaisin tapa lähestyä mitä tahansa ongelmaa on vihaaminen. Porojen aiheuttamaan ongelmaan ei tarvitse edes etsiä mitään ratkaisua kun tyytyy vihaamaan kaikkea mikä liittyy poroihin.
Monet, joilla olisi mahdollisuus omistaa poroja ja harjoittaa poronhoitoa, katsovat että poronhoito pitäisi kieltää, koska he itse eivät jaksa tehdä niin raskasta työtä.
Ahneus saa jotkin ihmiset ajattelemaan, että heillä on mahdollisuus saada ainakin hieman enemmän aineellista hyvää, jos poromiehet eivät saisi nauttia tulojaan poroista.
Vastaukset 19
Vanhimmat
informaatioksi sulle; kukaan ei kadehdi poronomistajia, se on teidän omaa kuvitelmaanne. On eriasia tulla toimeen omillaan, kuin käyttää toisten omaisuutta oman olemisensa avuksi. Te olette loisia, jotka käyttävät muita ihmisiä ja yhteiskuntaa hyväksi ja täysin ilman omaatuntoa. Enempää sulle on aivan turha kertoa, olet näköjään niin sokaistunut omasta erinomaisuudestasi, ettei sinusta tule enää ihmistä.
Kuka ei kunnioita toisen omistamaa pihaa, puutarhaa, viljelyksiä ja tiluksia, vaan pitää niitä tuotantoalueinaan?
Kuka toimii vastoin muita kansalaisia velvoittavaa lakia tappaen moottorikelkalla karhuja, susia, ahmoja ...?
Kuka omaa muihin kansalaisiin nähden ylivertaisen oikeuden liikkua koneillaan maastossa, kansallispuistoissa, rajavyöhykkeellä...?
Kuka nostaa toisen maksamasta liikennevakuutuksesta korvauksen paimentamalla tuotantoyksiköitään yleisillä teillä, eikä korvaa vakuutuksen maksajalle edes omavastuuosuutta hänen kärsimästään vahingosta?
Kuka ...?
Miksi näistä tulisi pitää?
Poromies kunnioittaa pihaasi ja maatasi. Porolla vaan on yksinkertaisesti oikeus kulkea siellä sinun metsässäsi. Poromieskin kulkee siellä, mutta mahdollisimman vähän jälkiä jättäen.
Pihaltasi porot ajetaan pois tai rakennetaan aita pihasi ympärille. Aina poromies ei voi tulla ajamaan poroja pihaltasi pois sillä hänellä voi olla vaikka sairaalareissu meneillään. Poromies on kuitenkin poromies 24/7 eikä hänellä saisi olla menoja eikä hän saisi sairastua? Toisin kuin sinä, jonka täytyy vain ilmoittaa olevasi kipeänä niin saat maata kotonasi, muutenkaan työpäiväsi ei kestä kuin n.8-9h.
Totta olet jokainen kerta mennyt poliisille kertomaan kun olet nähnyt poromiehen ajavan kelkalla karhun yli?=O
Poromies saa kulkea maastossa eritavalla kuin poroton sillä poromiehellä on poroja, joita täytyy paimentaa ja seurailla. Porottomat yleensä sitäpaitsi vain hajoittavat metsää. Meneppäs vaikka moottorikelkkareitin ympärillä olevia metsiä katsomaan.. ja yleistää ei saA!
Jos poromies paimentaa porojansa tiellä hän ei korvausta poroista saa. Poromieshän itse ajoi silloin porot auton alle. HUlluja sellaista korvata. Poromiehen porot taas voivat olla siinä tiellä(ilman paimentajaa), mutta fiksu ihminenhän tietää poronhoitoalueen rajat ja osaa varoa poroja.
koska sitä ei saa hengiltä kelkalla. Eikä aina ahmaakaan, vaikka neljästi päältä ajaisi.
Uusimmat uutiset Lapin radion sivuilla tänään:
http://lotta.yle.fi/rswebroi.nsf/sivut/uutiset?opendocument&pageid=Content25FFA
Edellinen kirjoittaja syytti poromiehiä karhujen yli ajosta.. kelkalla.
Minä tartuin siihen.
Mitä noista uutisista? Jokaisessa pussissa on omat mädöt hedelmänsä.
Eihän muuten autolla ajoonkaan ajokorttia tarvita;)
nämä prkeleen systemaattiset karhujen ja petojen salakaatajat pitäs.....
Mitä näitten debiilien päässä liikkuu,litra vai desilitra?
Ja saamari jos joku vielä puolustelee näitten vähä-älysten vompattien toimintaa!!!
Lyhyt kommentti viittamastasi uutisesta
Poliisipäällikkö Seppo Kinnusen mukaan petojen salatapoista 95 prosenttia tapahtuu Metsähallituksen hallinnoimilla alueilla, missä tavallisilla kelkkailijoilla ei ole lupaa edes liikkua.
Minkähän vuoksi 95 prosenttia salatapoista tapahtuu Metsähallituksen hallinnoimilla alueilla, missä poliisipäällikkö Kinnusen mukaan tavallisilla kelkkailijoilla ei ole lupaa edes liikkua. Siitä yksinkertaisesta syystä, että Lapissa ainakin 95 prosenttia alueista on valtion omistamia maita.
Mitä ne epätavalliset kelkkailijat ovat? Varmaankin poromiehiä ja valvojia. Epäsuorasti poliisipäällikkö Kinnunen syyttää tässä salatapoista poromiehiä, rajavartijoita ja erävalvojia. Kun tietää, kuinka lojaaleja virkamiehet ovat toisilleen, on turha kuvitella, että joskus saataisiin salataposta kiinni rajavartija tai erävalvoja.
Todellisuudessa henkilö, joka tappaa suojellun eläimen ei piittaa varmasti tippaakaan siitä, saako jossakin lain mukaan ajaa moottorikelkalla vai ei. Pääsiäisen aikoihin kaikenmaailman kelkkailijoita on Lapissa pilvin pimein. Eli joku muukin kuin Kinnusen tarkoittama poromies, rajavartija tai erävalvoja on voinut tehdä kyseisen rikoksen.
Edellä oleva ei kuitenkaan tarkoita sitä, etteikö syyllinen voisi löytyä poromiesten, rajavartijoiden tai erävalvojien joukosta. Kaikkiin ihmisryhmiin – paitsi Lapissa asuviin porottomiin ja hurjana metsien hakkaamisia vaativiin – mahtuu myös mätämunia!
Kinnunen epäilee toimintaa systemaattiseksi. Epäilyn taustalla lienee se, että viime vuonna tehtiin rikoksia ja näyttää siltä että tänäkin vuonna tehdään. Pettämätöntä logiikkaa.
Olet aivan oikeassa, että jos löytyy systemaattisesti toimivia salakaatajia, niitä pitäisi rankaista lain mukaan. Olen aivan samaa mieltä asiasta.
mutta tämän ongelman avainhenkilöitä ovat ammattikuntansa mätämunia suojelevat poromiehet.
asiaan mistä et mitään ymmärrä juntti. lapin petojuttu on paskamaista ammattihommaa..
Niinhän ne pitäs. Kaikki salakaatajat kiinni.
Salakaataja ei ole sama kuin poromies. Tsekkasin sanakirjasta.
vähän näitä lapin petojuttuja.Ei oikein selevinnyt referoinnistas.
Ehkä tämä kirjoituksesi piti osin paikkansa, mutta sitä ei saa kuitenkaan yleistää.
Tunnen tapauksia, joissa poroja ruokitaan talvella ihan tien lähellä (ei kuitenkaan ihan tiealueella).
Tietyt porot ovat tallaamassa kasvimaita ja pihoja päivästä toiseen vaikka niistä ilmoitetaan poronomistajille. Jotain mitäänsanomattomia nauhavirityksiä on laitettu kasvimaiden ja pihojen ympärille, mutta niillä ei ole juuri mitään merkitystä porojen liikkumiseen ko. alueilla.
No ehkäpä ne kiusanhenget katoavat piakkoin...
porokannat ovat aivan liian suuria ja ylilaidunnetaan ja kotiruokitaan poroja ja sittne ollaan niin luontaistaloutta niin luontaistaloutta - paskat itsekkäitä pösilöitä on poromiehet
Ohoh! Sinähän melkein käyt päälle kuin inarilainen metsuri!
RKTL on laskenut suurimmat sallitut poroluvut ja niissä on pysytty muutamia poikkeuksia lukuunottamatta. Laitumet silti huononevat! Missä vika?
Oliskohan muulla maankäytöllä vaikutusta asiaan?
Poromiesten keinot säädellä laitumien kestävyyttä ovat loppuneet. Muu maankäyttö syö resursseja pikkuhiljaa kumulatiivisesti. Aina kun laitumia tuhoutuu, poromääriä pitäisi välittömästi vähentää sen verran, ettei laidunpaine kasva. Nyt kuitenkin poromäärät yritetään pitää vanhalla tasolla jolloin seurauksena on laidunpaineen kasvu jäljellä olevilla laitumilla. Kun tiedetään jäkälän kasvun nopean heikkenemisen tai jopa vähenemisen laidunpaineen kasvaessa, säätely on mahdotonta. Utsjoella ja Enontekiöllä se on onnistunut, mutta muualla Pohjois-Lapissa ei.
poromiehen niin välittömästi veän turpaan, osaavat jo ivalon pororosvot varoa, loiset
Kylläpä ollaan miestä anonyymillä palstalla! Heh, heh!
kossumetsurit vauhdissa, joko torvet on viritetty, pääsette kohta piippailemaan...
TÖÖT tööt ....
Järki pakenee laumassa ja rasismi näyttää kuuluvan laumaeläimille. Hitler aikoinaan mobilisoi sopulinsa myös.