Tietääkö kukaan nahkakoiran rotua?
nahkakoiran rotu
splinter-cell
12833
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vähän vaikea sanoa kun en tiedä mitä tarkoitat, mutta lyhytkarvaisesta colliesta käytetään nimitystä nahka. Pitkäkarvaisesta colliesta puolestaan pehko.
Oliko tuo hakemasi rotu?
Jos sulla on kuvaa roduta jota tarkoitat, laita linkki.
Tässä kuva "nahkasta"
http://www.koirat.com/kuva.phtml?id=632
sellaista allergia-perheeseen sopivaa, eli karvatonta. En muista sen varsinaista rotua. Olen kyllä luonnossa nähnyt sellaisen.
Mulla ei ole linkkiä siitä, kun en tiedä sen rodun nimeä.
Mahtaisitko osata auttaa mua?
sellaista allergia-perheeseen sopivaa, eli karvatonta. En muista sen varsinaista rotua. Olen kyllä luonnossa nähnyt sellaisen.
Mulla ei ole linkkiä siitä, kun en tiedä sen rodun nimeä.
Mahtaisitko osata auttaa mua?
"Nahkakoirat", siis perun ja meksikon karvattomat koirat sekä kiinanharjakoira eivät sovi allergiselle. Koiran KARVA ei suinkaan aiheuta allergiaoireita vaan koiran HILSE. Käsittääkseni nämä karvattomat kaverit hilseilevät jopa enemmän kuin karvaiset, koska karva sitoo jossain määrin hilseen sisäänsä.
Allergiselle sopivaa koiraa ei ole olemassa. On vain erilaisia allergisia ihmisiä, jotkut sietävät jotain tiettyä rotua, se on täysin yksilökohtaista.
Taidat tarkoittaa koiria joilla ei ole turkkia. Niitä on parikin..
Meksikon karvatonkoira, joita on useampaakin kokoa. Niitä syntyy myös karvallisina. Sitten on Kiinan harjakoira, joka on aika pieni. Myös niitä syntyy karvallisina jolloin niitä kutsutaan puuterihuiskuiksi. Molemmista taitaa löytyä tietoa netista sellaisesta osoitteesta kun www.koirat.com
Myös villakoiria ja joitakin muita rotuja pidetään yleisesti hyvin vähän allegisoivina.
Juuri noita koirarotuja tarkoitin, koska äitini on allerginen koirille.
allergiaa ei tosiaan aiheuta se karva,vaan koirista lähtevä eläinpöly,joka lähtee niitten ihosta!!parhaat mahdolliset koirarodut allergisille ovat esim:Villakoira,Vehnäterrieri ja Bichon frise....ja siksi koska näistä koirista ei koskaan lähde karvaa,joka estää myös mahdollisen pahan eläinpölyn lähtemisen.
Monet allergikot omistavat jonkun näistä kolmesta mainitusta roduista!kaikki allergikot eivät kuitenkaan tule toimeen näitten rotujen kanssa.....riippuu siitä että kuinka allerginen on!jos äitisi on pahasti allerginen,en suosittele minkäänlaisen koiran ottoa......ei pelkästään äitisi parhaaksesi vaan myös sen koiranki parhaaksi,sillä sitten koira joutuu helposti "kiertoon"!!
jos kuitenkin luulette että koiran hankinta olisi mahdollista,kannattaa ottaa jonkun koiraa koeajalle,hoitoon.Sitten huomaatte että tuleeko äidillesi mitään allergia oireita vai ei!Villakoira,Vehnäterrieri ja Bichon frise sopii monelle allergiselle.....mutta kannattaa aina miettiä ennen kuin tekee niin suuria johtopäätöksiä,että hankkii koiran allergiseen perheeseen!jos tahdot tietoa näistä roduista käy katsomassa http://www.koirat.com
ja sieltä klikkaat koirarodut!!
kokemusta minulla on itselläni Vehnäterrieristä.....suosittelen kyllä!! =)
ovat niin hellyttäviä,hauskoja ja ihmisrakkaita kun olla ja voi!! =)
onnea kuitenkin koiran hankintaan!!
Olet oikeassa siinä että yleensä allergian aiheuttaa eläimestä irtoava hilse mutta moni on allerginen myös syljelle tai oikeastaan siinä olevalle proteiinille.
Rodut joita luettelit ovat sellaisia joita pidetään yleensä sopivina allergisille. Mutta olet väärässä siinä etteivätkö Meksikon karvattomat koirat kuuluisi siihen samaan "allergisille turvalliseen" joukkoon.
Mutta myös näiden "turvallisten" rotujen eri yksilöiden välillä on suuria eroja. Eli esim. kaikki Bichon Friseet eivät ehkä käy mutta joku tietty villakoira yksilö ei aiheutakaan mitään oireita.
puhkesi koira-allergia juuri kääpiövillakoirasta, joka meillä oli, kun olin pieni. Uskoisin, että kun äiti trimmasi sen itse kotona, hän altistui koirille. Nyt ollaan vaan ajateltu sitä karvatonta rotua, kun siinä ei olisi ainakaan karvan leikkaamista. Mietitään vielä kuumeisesti.
Toivottavasti löytyy sellainen joka sopii.
Meidän tuttavaperheeseen hankittiin vähänaikaa sitten Meksikolanen juuri koska oli allergiaa. Heillä on sujunut hyvin eikä mitään oireita ole ollut.
On mukava koira muuten paitsi ne on monet itse aika allergisia, kuten tämäkin on vehnälle.
löytäisin sen rodun kasvattajia? Tiedätkö?
Myös Perulaiset voi olla sopiva rotu. Eivät ole niin allergisia kuin Xolot.
Http:// netti.nic.fi/~kennel