Focus sammuu ajaessa

kun kytkimen painaa pohjaan missä vika?
onko kokemuksia !
Ja toi alhainen tyhjäkäyntikin ihmetyttää?
Malli STW 1.8
93725
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ainakin jossain kerrottiin että zetec moottori lopettaa bensan syötön kun auto pysähtyy esimerkiksi liikennevaloihin. Toimii kai siten kun painat kytkimen pohjaan niin bensan tulo moottoriin lakkaa. Jokin säätöongelma toivottavasti sun tapauksessa. Tuulilasi.fi ehkä parempaa tietoa!

Äänestä
  • Siinä moottorityypissä on todella se ominaisuus, että syöttö katkeaa aina kun kytkintä painaa. Säästäähän se polttoainetta, minulla kesti monta vuotta, ennenkuin opin ajamaan sillä, eritoten kaupunkiajo liikennevaloristeyksineen oli kamalaa. Samoin jos vaihtaa hitaasti, moottori ehtii sammua.

    Äänestä

  • Olet ihan oikeassa! kirjoitti:

    Siinä moottorityypissä on todella se ominaisuus, että syöttö katkeaa aina kun kytkintä painaa. Säästäähän se polttoainetta, minulla kesti monta vuotta, ennenkuin opin ajamaan sillä, eritoten kaupunkiajo liikennevaloristeyksineen oli kamalaa. Samoin jos vaihtaa hitaasti, moottori ehtii sammua.

    Täytyy vain opetella ajamaan tuolla!

    Äänestä

  • Ihmetyttää toi matala tyhjäkäyntikin!
    Taidan viedä huoltoon koko kärryn!

    Äänestä

  • Minunkin focus pudottaa tosi alas kierrokset kun laittaa vapaalle,mutta ei ole koskaan sammunut vaikka lähellä on 1.6 motti.

    Äänestä

mulla sammu auto tänään kaksi kertaa hiljaisessa vauhdissa ja kyseessä kuitenkin automaatti..ei ymmärrä..kivoja ylläreitä nimenomaan kaupunki ajossa..

Äänestä

Sama homma, mutta sammumaan en ole (vielä) saanut, talvella erikoisuutena oli tuulettimen vinkuna aina kytkimen pohjaan painaessa. Saivat korjattua moottorinohjausyksikön uudelleenohjelmoinnilla. Ensi talven vinkunakaan ei oikeastaan huoleta, koska se kuuluu jonkun toisen autoilijan korviin. Oli kyllä viimeinen Ford, minkä omistan.

Tuo vika nyt oli oikeastaan pienin mitä autosta löytyi. Takuu loppui kuukausi sitten, eli äkkiä vaihtoon ennen kuin menee korjaukset omasta pussista.

Äänestä

ford focus 1,8 vuosimalli 2000 sammu vauhista hehkun valo syttyisamalla pyöritääkonetta mutteilähe käyntiin otin suihkun putket irti polttoainetta tulee putkista muttei suostu käymään?????????????

Äänestä

Idle control valve, eli siis putsaa vanha tai vaihda uusi tyhjäkäyntiventtiili, ja taas matka jatkuu. Näissä on ollut toisinaan ongelmaa vanhemmiten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nyt meni hermot kirjoitti:

kun kytkimen painaa pohjaan missä vika?
onko kokemuksia !
Ja toi alhainen tyhjäkäyntikin ihmetyttää?
Malli STW 1.8

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu