Minkä ikäisenä olette luopuneet lapsenne kanssa tutista ja miten siitä eroaminen sujui? Oliko paljon valvottuja öitä?
Kaipaan neuvoja...toiselle lapselleni tutti on ns."henkireikä", ikää piirun verran 1-v ja toiselle se on päiväuni ja yöunikaveri.
Kaipaan neuvoja...toiselle lapselleni tutti on ns."henkireikä", ikää piirun verran 1-v ja toiselle se on päiväuni ja yöunikaveri.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kahden vuoden paikkeilla, pikkuhiljaa vähentänyt tutin käyttöä, pitänyt välillä piilossa ettei kokoajan muistuttamassa olemassaolostaan, viimeisillä metreillä vain yöksi antanut ja sitten yksi aamu tuttia ei vain enää löydy vaikka kuinka etsittäisiin. Yllättävän äkkiä lapsi sopeutuu ettei tuttia ole ja kannattaa olla tekemättä kovin suurta numeroa tutin katoamisesta niin lapsikin unohtaa pian. Eka yö voi olla alkuun vaikea mutta kun ei vain anna periksi ja sanoo ettei tuttia löydy mistään.
pojan ollessa 10kk. Tuttia oli käytetty vain ja ainoastaan nukkumistilanteissa vaunuissa ja sängyssä illalla. Eka kerran kun vesseli joutui päiväunille vaunuihin ilman tuttia, huutoa kesti reiun viisi minuuttia, illalla parahti maitopullon jälkeen tovin ja siinäpä se sitten olikin. Öisin pitää ihan samalla tavalla laittaa poika vaakatasoon (kun nousee puolitokkurassa istumaan eikä tajua mennä takaisin pitkälleen :-D) oli tuttia tai ei käytössä. Luopuminen kävi kyllä todella helposti, paljon helpommin kun osasin kuvitellakaan :-).
luovuttu viimeistään siinä vaiheessa kuin refleksi-imeminen on jäänyt pois. Eli lapsi on ollut korkeintaan 2-3kk.
Meillä on viisi lasta, joista 3 ei ole edes käyttänyt tuttia.
Mihin tuttia tarvitaan?