Lahtelainen tottakait!

Vuosia vietettyäni ulkomailla koti-ikävä on kasvanut siihen määrin että muuttoa takasin Lahteen suunitellaan.
Kaupunkia en luultavasti tunne samaksi mitä se oli seitsemän vuotta sitten joten pientä apua tahtoisin teiltä.
Kerrostalo osakkeita ole yrittänyt oikotieltä bongailla. Olemme lapsi perhe ja tietysti haluaisimme muuttaa lapsi ystävälliselle alueelle ja mielellään alueelle mistä asunnon tarvittaessa saadaan helposti myytyä kun seuraava ulkomaan pesti tulee eteen.
Onko Lahdessa nyt joku alue sellainen mihin ei kannata lapsen kanssa muuttaa?
Vuotta ja vastauksia odotellen...
111462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Asikkala ja vääksy ovat 20 min lahdesta, ja täältä saat omakotitalon kohtuu hintaan. Me muutimme tänne, koska ajomatka on nopea lahteen ja kuitenkin asumme väljästi. Asunto on myös helppo myydä, sillä omakotitalot menevät kuumille kiville.

Entisenä lahtelaisena en muuttaisi Liipolaan, Kärpäseen enkä Tonttilaan.

Äänestä
  • Olen täällä parikymmentä vuotta viihtynyt ja en minnekään muuttaisi.

    Äänestä

  • Tonttilan ukko kirjoitti:

    Olen täällä parikymmentä vuotta viihtynyt ja en minnekään muuttaisi.

    Sulle sitten ei olekkaan sattunut kovaäänistä sakkia naapureiksi?

    Äänestä

  • .. ja myöskään Riihelään...

    Täälläkin outoa sakkia.

    Kai ne keräävät tällaisiin paikkoihin "epäsosiaalista" sakkia...??

    Äänestä

  • Asunut Nainen kirjoitti:

    Sulle sitten ei olekkaan sattunut kovaäänistä sakkia naapureiksi?

    Missä niitä kovaäänisiä naapureita ei olisi. Se on sama muutatko Ankkuriin vai Tonttilaan, aina löytyy joku kerrostaloelämään sopimaton.

    Äänestä

Siellä on jopa pieni alakoulu, jota ei ainakaan toistaiseksi ole lopetettu, vaikka uhattu on. Mut älä muuta Aittapeltoon, vaan "oikeaan" Tonttilaan. Myös Karisto on kaunista, sinne rakennetaan uusia asuntoja.

Äänestä

, että lapsesi haluaisivat ehkä asua jossain pidempään? Sä vaan meet ja muutat urasi perässä! Todella ajattelematonta!!

Äänestä

Turhaan täältä kyselet :) Vastaukset on mitä on... Täällä kaikki kivoja paikkoja. Eiköhän sitten se asunto/hinta/laatu oo ihan teidän omassa harkinnassa ja päätöksessä kun tarjonnan ja valinnan aika on. Ps. Villähde kantsii myös tsekata.

Äänestä

..helvettii Suomesta. Suomi kuuluu Suomalaisille. Suosi siis Suomalaista ja potki pakolaisia! White power! sieg heil!

Äänestä
  • Kyllä oli törkeää tekstiä. Olet ilmeisesti sitä mieltä, että ainoat sivistyneet ja normaalit ihmiset ovat suomalaisia ja muut pelkkiä nollia jotka eivät mitään mistään ymmärrä.

    Anteeksi vain mutta tekstistäsi päätellen asia vaikuttaa olevan aivan päinvastoin. Pakko sanoa mutta en todellakaan kehtaa enää juurikaan missään tunnustaa olevani suomalainen. niin hyvin suomalaiset on maineensa pilanneet ja tyhmyytensä näyttäneet käytöksellään tänne tulevia ulkomaalaisia kohtaan.

    Pakolaisista ei yksikään olisi kotoansa lähtenyt ellei olisi todella ollut henki kysymyksessä. Et lähtisi itsekään luulisin.

    Äänestä

Siis vakavissaan kysyn kiinnostaisiko 2krs rivari(3h,K,sauna,2kpl wc,ym)kivalla,aikas isolla takapihalla,johon aurinko paistaa aamusta iltaan ja jossa järvi näköala ja veteen alle 100m.Melkein kuin oma ranta.Asunnossa paljon uutta,varmasti kelpaa lapsiperheelle,ainoastaan terassi tällä hetkellä vielä keskeneräinen,tee mieleisesi tai teen sen tarvittaessa valmiiksi....Kirjottele jos kiinnostaa,leikkari ihan ja pieni lasten kenttä ihan katse-etäisyydellä(helppo seurata lasten touhui),mutta yhteyksiä jos kiinnostaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ulkosuomalainen kirjoitti:

Vuosia vietettyäni ulkomailla koti-ikävä on kasvanut siihen määrin että muuttoa takasin Lahteen suunitellaan.
Kaupunkia en luultavasti tunne samaksi mitä se oli seitsemän vuotta sitten joten pientä apua tahtoisin teiltä.
Kerrostalo osakkeita ole yrittänyt oikotieltä bongailla. Olemme lapsi perhe ja tietysti haluaisimme muuttaa lapsi ystävälliselle alueelle ja mielellään alueelle mistä asunnon tarvittaessa saadaan helposti myytyä kun seuraava ulkomaan pesti tulee eteen.
Onko Lahdessa nyt joku alue sellainen mihin ei kannata lapsen kanssa muuttaa?
Vuotta ja vastauksia odotellen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu