Kumisaappaitten pesu

kesätulee

Millä olisi paras pestä pinttyneet siniset kumpparit? Pesuaine? Harja? Sieni?

6

10574

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • astianpesuaineella

      Normaalisti kumisaappaiden pesuun suositellaan tavallista käsitiskiainetta (fairy tms). Pesuvälineistä paras on pehmeä sieni. Pinttynyt lika ei luultavasti lähde kumppareita vahingoittamatta. Tavallisella yleispudistusaineella voi kokeilla, mutta järeämpiä aineita en suosittelisi. Voimakkailla pesuaineilla lika voi lähteä, mutta aineet haurastuttavat kumia ja saappaat alkavat vuotaa ennenaikaisesti.
      Paras tapa hoitaa kumisaappaita on suihkuttaa ne aina käytön jälkeen lämpimällä vedellä. Hapan kura ei kuivuessaan pääse haurastuttamaan kumia ja lika ei pääse pinttymään. Onneksi nykyisin yleistyneet kuraeteiset ovat helpottaneet tätä käytön jälkeen huuhtelua.
      Pinttyneet kumpparit voi pitää marjastus ja metsäsaappaina, jos kaupunkikäytössä saappaiden pitää olla priimakuntoiset.
      Mikähän pinttymät on aiheuttanut?

    • myös tätä!

      Sain puhdistettua lapsen kumisaappaat taikasienellä. Joskus olen kuullut että kumisaappaatkin voisi suojata jollain aineella, niin ettei kumi ime likaa itseensä. Olen huomannut että uudet kumisaappaat tuntuvat liukkailta ja rasvaisilta. Mitähän pinnassa oleva aine on. Tietääkö joku??

      • vaseliini

        auttaa suojaamaan lialta ja pinttymiseltä. Minä pesen kumpparit pehmeällä sienellä ja astianpesuaineella säännöllisesti, kuivaan hyvin ja sipaisen vaseliinia pintaan. Kumpparit kestäneet hyvänä jo 20 vuotta. KONTIOT


      • MMM

        Niin se siinä kumisaappaitten pinnassa oleva on silikoonia. Valmistajat suosittelevatkin lisäämään sitä kumisaappaisiin tarvittaessa. Itse olen käyttänyt sitä silikoonia mikä on tarkoitettu auton tiivisteisiin. Sitä saa lähes kaikilta huoltoasemilta, sellainen pieni putkilo jonka päässä on sieni, helppo levittää ja pitää saappaat uuden veroisina.


    • Anonyymi

      Usein pinttymät lähtevät hyvin ihmesienellä.

    • Anonyymi

      Kumpparit voi kiillottaa öljyllä. Öljy on muovin raaka-aine.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      2406
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe