Tämä vanha kunnon viisu sopisi oikein hyvin meidän puolikkaiden tunnuslauluksi. Tässä kun on parin päivän ajan lukenut kaajeitten haukkumisia palstalla, niin tuntuupa oikein virkistävältä vaihteeksi, kun täysiveriset taas kerran muistuttavat, että tänne ei ole tunkemista, kaajeita olette.. Mitäs sitten kun menet ja yrität pysyä siellä kaajeitten puolella, ja siellä sanotaan: hyi mustalainen, mene omiesi pariin? Steppaillaanko lopun ikäämme tällä välillä? Joka tapauksessa nimimerkki "Mustalaisen" viesti oli erittäin selkeä, tuli ymmärretyksi, kiitos vain valistuksesta taas jälleen kerran.
Hoi/hai valkolaisveljet ja -siskot, saanko tulla joukkoonne kun kaaleet sortaa minua rotuni vuoksi?
t. Mirkku
Hoi/hai valkolaisveljet ja -siskot, saanko tulla joukkoonne kun kaaleet sortaa minua rotuni vuoksi?
t. Mirkku
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tämä kaaleitten rotuluokittelu kyllä aivan varmasti tuottaa huimia riemuhetkiä palstaa lukeville kaajeille. Onkohan keskustelu käynnistetty uudelleen sen kunniaksi, että tänään sattuu olemaan Hitlerin syntymäpäivä?
Mirkku
vaivata... niinkuin jo aiemmin olen maininnut, tyhjät tynnyrit eniten kolisee.
Jos meidän itsetunto olis paperista, niin kait ne "koko"naisten puheet loukkaisi. Mutta onneksi on saanut terveen ja hyvän itsetunnon.
Jos nyt joku raukka luulee jotain olevansa´, sen johdosta kun on "koko"kaalo niin hyvät sille.
Olkoon kukin tyytväinen osaansa.
Itse olen ollut aina onnellinen siitä mitä olen. On erittäin suuri rikkaus olla puolikas.
olisi äärettömän tylsää olla koko kaalo tai koknaan suomalainen.
Ykstotista olisi juu.
Mutta kaikki kaaleet jotka on ottaneet tän Hitlerin siemen itteleen Jumala heitä varjelkoon.
tuon taivaallista. On tosiaan rikkaus olla puolikas. Tuo heittoni oli taas sitä hevosen huumoria, jota välillä viljelen, ja jos keskustelu siitä kiihtyy, niin hyvä vain.
Hyvät viikonloput ja siunausta!
t. Mirkku
sinun kirjoituksia on ollut ilo seurata olen itse valkolainen mutta mitä väliä sillä on kaikkien ihmisten pitäisi olla suvaitsevaisia rotuun katsomatta kaikki me ollaan samanlaisia ihmisiä hyvää viikonloppua
saada noin positiivinen viesti. Kiitokset kauniista sanoistasi - enpä voisi olla enemmän samaa mieltä, ihmisiä ollaan kaikki rotuun ja kansallisuuteen katsomatta. Yritetään olla myös ihmismäisiä toisiamme kohtaan, ettei toteutuisi se vanha sanonta: "ihminen on ihmiselle susi."
Aurinkoista viikonloppua en uskalla povata, kun juuri katsoin säätiedotuksen mutta rentouttavaa kuitenkin!
t. Mirkku
Iltaa,
on noita juttuja ikävä lukea. On myös surullista lukea ikäviä kommentteja puolikkaista. Kumma ettei toinen kaalo voi olla ihminen toiselle kaalolle. Ei, sen sijaan pitää erotella hyvin tarkkaan kuka on täysiverinen mustalainen ja kuka ei. Ei niitä tasan täysiverisiä nykyään enää löydy. Jos löytyy, niin harvassa ovat.
Mieheni on nk. puolikas, mutta ei ole ikinä tullut mieleen että hän olisi tuon takia jotenkin huonompi. Mulla on myös paljon puoliromaneita ystävinä. En ole koskaan valikoinut ystäväpiiriäni tai ylipäätänsä yhtään mitään sen perusteella onko joku kokonaan vai puoliksi kaaleita. Minulle on aivan sama, olkoon valkolainen tai vaikkapa ns. varttiromani. Ei rodulla ja kulttuurilla ole toimeentulemisen kanssa mitään tekemistä. Eiköhän se ole täysin muista asioista kiinni. Meille ainakin ovat tähän asti kaikki ystävämme olleet tervetulleita katsomatta rotuun tai verenperimään.
Olen huomannut että ”puoliromaneissa” on paljon avarakatseisempaa porukkaa kuin monessa ”täysiromanissa”. Heillä on avuja tulla toimeen sekä romanien että valtaväestön parissa. En väitä että muilla ei olisi, totta kai on. Eri asia vain, haluaako ihminen sitä itse.
Eräs tekijä mikä vaikuttaa on myös se, jos molempien taholta saa hyljeksintää osakseen. Toivottavasti nämä hyljeksijät ottavat järjen käteen edes jossain vaiheessa elämää. Luulen että suvaitsevaisuus on aina eteenpäin ja auttaa paljon asioihin. Miksi ei siis nähdä mikä hyöty siitä on?
Pitäkää hyvät ihmiset pintanne. Älkääkä antako periksi typerien ilmaisujen takia.
ei vois kait vähemmän kiinnostaa, jos koko kaalo niin sanotusti hyljeksii puolikasta.
En usko hetkeäkään että yksikään täyspäinen puolikas olisi riipuvainen miltään osin mustalaisten hyväksynnästä.
Mitä pystyyvät tarjoamaan ?
Mikä tekee puolikkaasta niin raukan, että olisi riippuvainen koko kaalon hyväksynnästä?
Voi voi, eiköhän se jokin ole ihan jossain muualta saatavissa.
Tämä palsta on liian köyhä, syvälliseen keskusteluun ihmisen syvimmistä ja tärkeimmistä arvoista ei millään pahalla.
Ne ovat aivan jotain muuta, kuin rotumääritelmät, ja kuka on suurin ja mahtavin.
Kuka on kenenkin tyttö ja poika.
Kenellä on mikäkin auto jne:
kun meistä jokainen, oli täysverinen tai puolikas, on varmasti elämässään kokenut jollain tavoin huonoa kohtelua ja syrjintää, niin luulisi sen yhdistävän meitä ja tiukasti puolustamaan ja auttamaan toinen toistamme tässä rankassa ja kylmässä maailmassa. Mutta ei!
Ihmettelen suuresti sitä, että puolikkuudesta puhutaan kuin jostain vammasta tai synnistä, johon itse on syypää. Ja vaaditaan kieltämään se kaalovanhempi ja menemään vain kaajeitten pariin. Eihän kukaan vanhintaan kiellä? Ja miten sen romanipuolikkaan voi pyyhkäistä pois itsestään, sehän on veressä ja useimmiten puolikkaissa vaikuttaa jostain syystä paljon voimakkaammin kuin se "kaajeellinen" puolikas. Tällöin ei tosiaankaan ole kyse siitä, että haluaisi "leikkiä mustalaista", vaan se on puhtaasti identiteettikysymys, jolle ei itse voi mitään. Ei se mustalaisena olo sellaista herkkua tässäkään maassa ole, että sitä haluttaisi leikkiä, luulisi sen nyt jokaisen tajuavan. Jos helpon elämän haluaisi, niin silloinhan valitsisi ilman muuta pelkän kaajeen elämän.
Eihän ihmisiin voi suhtautua tosiaan rotuprosenttien määrän mukaan, vaan ihminen itsessään on kunnioitettava olento, jos hän sen kunnioituksen omalla käytöksellään ansaitsee. Meille samoin ovat kaikki aina tervetulleita: ei erotella kaaleita ja kaajeita, puolikkaita tai vartteja. Mitä ihmeen merkitystä tuollaisilla seikoilla on, kun elämässä on niin paljon tärkeämpiäkin ongelmia? Miksi tehdä ongelmia ihmisten välille väkisin?
Totta on se, mitä sanoit, että usein puoliromanit onnistuvat ehkä paremmin ymmärtämään myös valtaväestön ajattelutapaa ja näkemyksiä. Toisaalta elämä on sitten juuri aikamoista nuorallatanssia siinä välillä. Mutta omasta mielestäni se juuri tekee elämästä mielenkiintoisen ja vaihtelevan.
Kuitenkin: kun valtaväestöllä nyt yleisesti ottaen on meistä kaikista, rotuprosentteihin katsomatta, tietynlainen käsitys (ei kaikilla, poikkeuksia on paljon, ne eivät vain yleensä näy ja kuulu tällä palstalla), niin eikö kaaleitten olisi aika lopettaa toistensa kalvaminen, varsinkin, kun se puolikkaiden ja varttien osuus todella kasvaa..ja kasvaa..
Toivotan kaikille tosi mukavaa viikonloppua!
t. Mirkku
sun viestiä kokonaan mutta kun oot olevinaan niin sivistynyt ihminen niineikö sitä sivistystä pitäs olla sielläkin4seinän sisällä eikä lapsien nähen käytäs miehen kimppuun soppakauha tanassa ja lasten nähen vielä niin pitää elää kun puhuu, sori ei pahalla ja itehän kerroit tuon jutun
ei "sivistys" takaa kaikkea/
Kyllä vaan, se viestiketju käsitteli perheväkivaltaa ja otin tuon tapauksen esimerkkinä siitä, miten jokaisella voi joskus pinna pimahtaa, kun oikein henkisesti ajetaan ahtaalle. En ole koskaan tietääkseni markkinoinut itseäni sen sivistyneempänä kuin muitakaan, sivistystäkin on niin monenlaista...
Ja kerroin myös mikä tilanne ajoi tuollaiseen raivoon. Jos Sinulla on niin tyyni luonne, että pystyt lempeästi ja kauniilla sanoilla kohtelemaan miestäsi (oletan, että olet nainen), joka ryyppää yötä päivää putkeen kolmatta viikkoa, niin en voi muuta kuin onnitella. Minulla on tulinen luonne ja se tosiaan leimahti, minkä tunnustan ja olen siitä pitäen hillinnyt itseni, vaikka välillä mättääkin..
Myös olen kiittänyt Jumalaa, että silloin sattui käteen vain se soppakauha, eikä keittiöveistä..koska tosiaan kiukku leimahti kunnolla.
Mutta jos Sinä olet tällaisissa asioissa synnitön, niin ole hyvä ja viskaa se ensimmäinen kivi, kyllä täällä otetaan vastaan. Satunnainen raivari on kuitenkin aivan eri asia kuin systemaattinen perheväkivalta, mistä silloin keskusteltiin palstalla. Ja eiköhän noita raivareita satu ns. paremmissakin piireissä, mitä olen kuullut ja hyvin on, jos niiden seurauksena ei toinen joudu rautoihin ja toinen lautoihin.
Hyvää viikonloppua vaan, nyt ei soppakauhat heilu.
t. Mirkku
Luin sen soppakauhajutun ja ymmärrän sen tilanteen varsin hyvin, kakkine seuraamuksineen.Ei sivistyksellä ole mitään tekemistä sen kanssa, miten ahdistettuna käyttäytyy.Vähän toisenlainen esimerkki;joku uhkaa lapsesi terveyttä tai henkeä, eikö silloin nousekkin leijonaemo puolustukseen? Ei siinä tilanteessa katota miten ja millä avuin "sotaan" lähdetään.
Juopotteleva ukko vetää ihmisen henkisesti tosi kireälle, sellainen käytös on henkistä väkivaltaa ja perheen laiminlyömistä-eipä ihme vaikka vaimo siitä kilarit saakin.Ei osoita yhtään etteikö sivistystä olisi.
Heissan,
toki neljän seinän sisälläkin pitää olla sivistystä. Mirkun kuvailema tilanne ei mielestäni silti liity mitenkään sivistykseen. Kuvittelepa itsesi tuollaiseen tilanteeseen. Olisitko vain hymyillyt ja nyökytellyt ja sanonut vielä, että jatka samaan malliin? Itse en olisi. Olisin suuttunut pahemman kerran. Niin varmaan kuka tahansa muukin.
ohhoh
vaikka miten väännetään ja käännetään puoliverisestä ei tehä mustalaista ei sitte millään ei auta tavat eikä puvut se puoliverisyys on ja pysyy ite puolimustalaisena oon käynyt läpi tään kriisin voi olla että joku ei käy mutta suurin osa niinkun tää alottaja aivan oikein sanoi puolet ja puolet ja sitä asiaa ei mikään muuta miksikään puolimustalainen on puolimustalainen sitä ei millään muuksi voi muuttaa mustalaiseksi ei opita siihen synnytään ja tämän allekirjotat sinäkin romanimies
minkä rotusi vuoksi?
rotuja ei ole.
Puolikaaleita on niin paljon, että voitte olla ihan omana ryhmänä sitten. Ei tarvitse olla pelkästään mustalainen tai valkolainen. Voi suurella porukalla sanoa ääneen myö ollahan puolikaaleita yms. Täyspäiset alkavat olla vähemmistöä ja puolikaaleittenkin näkökulmasta.
ei se ihan noin mene ..ei valtaväestö kuules kaikki sorra ja leikitään et tlähtisit oikeesti pois omien parista niin kyllä se oman elämän ja ystävät ja ihmiset ympäeille löytäisit meistäkin.onhan niitä romaneja jotka lähtevät kaajeen elämään...ja heitä kohellaa hyvin koska ovat joukossamme tasa-vertasina.eikä ylimielisesti kohtele meitä.ja siihen se oikea aito ystävyys perustuu tasa.arvoon ja sillo kun se löytyy romanien ja valkolaisen välille ei ole erottelua eiköä vaikeuksia..
elämmekö hitlerin aikaa sittenkin?????????????????????????????eikö se rodun puhistus aika olekkaan ohi?????????????ja niinku hitleriä pelättiin ja haukuttiin japiettiin julmana..ja nyt on näkyvissä uus sukupolvi kaasukammioita ei vain ole eikä tule mutta mieli on samanlainen...ja vielä puolikkaillakin omaa valkolaisverta kohtaan.kielletään olemasta puolikkaita .hävetään sitä ja koitetaa olla niin mustalsita ettei näkys millää puolikkuus
valkolaiset on kateellisia ja jotkut rasistisia,muttei läheskään kaikki jos niitä kohellaan tasavertasesti niin asit menee hyvin mutta jos otetaan heti ylimielinen halveksiva vähättelevä asenne et toi on vain kaajeita,kuin valkolaisnainen kohtais lapsen jonka sanoja ei tarte niin noteerata ja ei se ymmärrä asioita ja se on aivoiltaa nii kypsymätön...tää on verrattavis romanin käyttäytymiseen valkolaista kohtaan,,siihen asenteeseen joka näkyy ja kuuluu........samanlainen asettelu!!!syrjimistä on meitäkin kohtaan eikä se tosiaankaan ole yksipuolista sen olen vuosikausia vierestä nähnyt ja ite kokenut..mutta se ei riitä,vielä on eroteltava puolikkaat ja varttimustalaiset!on hullun kuulosta toimintaa ja toi jos mikä on syrjimistä ja rasisitisuutta ja ääneen sanotaan ettei olla saman arvosia.tapasin vkn.loppuna yhden romanin joka oli täysromani ja samalla tapaa haukku puolikkaat,ja seltteli mulle et mikä ero heissä on,,ja asenne muuttuu heti kun tietää toisessa olevan pikkusenkin valkolaista niin sillon alkaa heti nähäkkin siinä kaajenmoisia piirteitä...ei ole hitlerin aika ohi..ja sanoin kyllä mielipiteeni tälle romanille mutta hän vain sanoi et varmaa sit paha tapa mut nii se kuitenkin on ja pysyy
Se minun viestini oli vähän sellaista piruilua noita fanaattisia täysverisiä kohtaan - tosiasia on, että olen lapsuuteni elänyt kaajeen elämässä ja tälläkin hetkellä se on kyllä niin tasan tarkkaan puoliksi, kuin vain puolikas voi. Minulla ei muutamaa inhottavaa rasistipoikkeusta lukuunottamatta ole ollut koskaan vaikeuksia kaajeitten kanssa, on tosi paljon kaajeen ystäviä ja hyvin ollaan juttuun tultu aina.
Asia on niinkuin Nainen Vantaalta yhdessä viestissään totesi, että puolikkailla on se etu, että ymmärtävät kummankin ryhmän ajattelutapaa. Ja ehkä omalta osaltani olen onnistunut kitkemään niitä ennakkoluuloja kaajeistakin, ainakin näkevät, että romaninkin (puolikkaan sellaisen) ja myös täysromanin, kun ovat luonani tavanneet, kanssa voi tulla hyväksi ystäväksi ja jutella niinkuin ihmiset keskenään.
Pyritään me omalta osaltamme vaikuttamaan jatkuvasti tähän myönteiseen kehitykseen ja kohdellaan toisiamme tasa-arvoisesti ja lämpimästi, niin eiköhän se kuilu joskus kuroudu umpeen... Jumala sen tietää, mutta näin tapahtukoon.
Kaikkea hyvää Sinulle!
t. Mirkku