Teemu Selänne oikeuteen

Taisi tulla syyte pelkästään syyttäjän julkisuudenhalusta kuten niin usein muulloinkin vastaavissa kuvioissa.

Tapahtuman jälkeen viisaat virkamiehet kiistelivät siitä, että tarvitsiko ko. vene jotain erikoislupaa kuljetukseen vai ei.
Siitäkään ei tullut silloin mitään selvää.

Hieno maa, että saa syytteen onnettomuudesta, vaikkei itse ole edes paikalla, eikä viranomaisensetkaan tiedä asioista. Yksityisheknkilön sensijaan tulee osata kaikki lain kotkotukset.
5610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jos ei sopivaa lakia kusetukseen löydy niin se laaditaan taannehtivana. Näinhän oli mm ns. sotasyylistenkin kanssa. Jonkun täytyy aina päästä loistamaan näyttäköön lopputulos sitten kuinka naurettavalta tahansa. Tämä on kaaripyssyjen maa.

Äänestä
  • Laitetaan kaksi asiaa vastakkain,oikeusministeri
    Luhtasen töppöilyt,vaikka näyttö on selvä ja henkilön asema merkityksellinen niin kukaan ei aio tutkia syytekynnyksen ylittymistä,kun taas Selänne kiekkomies joka ei ollut edes paikalla ja kysyi etukäteen mitä tarvitaan,niin syyte pitää vääntää väkisin vaikka ei oikein soveltuvaa lainkohtaakaan tahdo löytyä.Hävetkää pyrkyrit(suomi muka oikeusvaltio).

    Äänestä

Teemu on tietysti hieno mies, mutta yhdenvertaisuusperiaatteen vuoksi lain pitää olla sama niin Teemulle, kuin kaikille muillekin.
Tietystikään Teemu ei tiennyt, ettei huvipurtta voi luovuttaa lain mukaan ihan kenelle vaan. Hyvin harvapa tuota olisi tiennyt, nyt tietää.
Oikeus tietysti viimekädessä jutun päättää, mutta jos Teemulle sakot tulee, niin Teemun, satojen miljoonien tulot nostavat sakon kyllä melko suureksi.

Äänestä
  • Sen verran merenkulkua minäkin olen harrastanut, että ymmärrän jos pykälässä, jossa säädetään merenkulun pätevyyskirjoista, sanotaan, että "lupakirjaa ei kuitenkaan vaadita, jos alus on alle 24 m pituinen tai sen koneteho on alle 500 kw.

    Teemun vene on 17 m pitkä, vaikka koneteho on yli 500 kw. Eli täyttää toisen vaihtoehtoisista ehdoista, eli on alle 24 m pitkä. On virkavirhe syyttäjältä lähteä syyttämään väärin perustein.

    Äänestä

"Hieno maa, että saa syytteen onnettomuudesta, vaikkei itse ole edes paikalla"

Ei Teemu saanut syytettä onnettomuudesta. Luepa asiaa koskeva artikkeli hitaasti uudestaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaatar kirjoitti:

Taisi tulla syyte pelkästään syyttäjän julkisuudenhalusta kuten niin usein muulloinkin vastaavissa kuvioissa.

Tapahtuman jälkeen viisaat virkamiehet kiistelivät siitä, että tarvitsiko ko. vene jotain erikoislupaa kuljetukseen vai ei.
Siitäkään ei tullut silloin mitään selvää.

Hieno maa, että saa syytteen onnettomuudesta, vaikkei itse ole edes paikalla, eikä viranomaisensetkaan tiedä asioista. Yksityisheknkilön sensijaan tulee osata kaikki lain kotkotukset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu