Kasviuskomuksia?

Helena*

Huomasin eräälle kysyjälle vastatessani siteeraavani "vanhaa kansanviisautta" tietyn kasvin hoidosta. Aloin miettiä, minkälaisia (huone)kasveihin liittyviä sanontoja ja uskomuksia olen kuullut. Nämä tulivat mieleen:

Rahapuu viihtyy siellä missä on rahaa (ja kuolee rahattomassa kodissa).
Mitä rumemmaksi kiinanruusun leikkaa, sitä kauniimmin se kukkii.
Apostolinmiekka kukkii sitten kun siinä on 12 lehteä (=apostolien lukumäärä).
Vanhatpojat ovat persoja viinalle, siksi vanhapoikakaktuksellekin pitää antaa pisara tai pari alkoholia kasteluveden mukana.
Värinokkosen ruukkuun pitää laittaa (ruosteinen) rautanaula.
Pelargoniasta ei saa ottaa kuihtuneita kukkia pois, niin se kukkii paremmin.
Sairaalle ei saa viedä valkoista tai punavalkoista kukkakimppua, se tietää pahaa.
Murattia ei saa antaa lahjaksi tai tuliaiseksi, se tuo huonoa onnea.
Kasvista/taimesta ei saa kiittää, muuten se ei kasva.
Varastetut taimet/pistokkaat kasvavat kaikkein parhaimmin.

Olisi kiva kuulla lisää. Millaisia uskomuksia Sinä olet kuullut?

10

8061

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hana

      No yhden mummuni naapuriltaan kuuleman uskomuksen olen ainakin todistanut vääräksi, eli sen, että saintpauliat kasvavat paremmin jos niille antaa kahvia. Kasvoihan se juu, valtavaksi puskaksi, mutta ei kukkinut enää ikinä :)

      • olen kuullut

        että santpaulialle pitää antaa kuumaa (ei kiehuvaa) vettä aluslautasen kautta niin kukkii paremmin. En tosin ole kokeillut.
        Mummoni lannoitti kiinanruusua laimennetulla pikkulapsen pissalla. Kasvi peitti lähes koko tuvan seinän ja kukki komiasti.


      • kukkahoitaja
        olen kuullut kirjoitti:

        että santpaulialle pitää antaa kuumaa (ei kiehuvaa) vettä aluslautasen kautta niin kukkii paremmin. En tosin ole kokeillut.
        Mummoni lannoitti kiinanruusua laimennetulla pikkulapsen pissalla. Kasvi peitti lähes koko tuvan seinän ja kukki komiasti.

        Käviskö ison lapsen pissa ?
        Kun lapset on jo hiukan kasvaneet.


    • emmy.

      Kun muratti tulee ovesta sisään, lähtee rakkaus ikkunasta ulos, sanoo meidän suvun vanhat naiset (ja minä muiden mukana).

      • niin .

        joku läheinen kuolee


    • sirkka**

      kun niille juttelee, sanoo vanha kansa.

      • toinen uskomus

        Kuollut muratti on merkki uskottomuudesta -> hääkimppuun ei parane murattia laittaa :)


    • viheriö

      Meillä suvussa kulkee uskomus,että muratti,etenkin isoksi kasvanut ja hyvinvoiva, tuo kaikenlaista epäonnea.Tarina lähti siitä, kun eräällä sukulaisella oli komea, koko seinän peittävä muratti,häneltä kuoli mies ja sitten pikkutyttö.Joku sanoi hänelle,että se on tuo sinun muratti,joka tuo murhetta.
      Minäkään en ole uskaltanut murattia itselleni laittaa,mutta epäonnelta ja murheelta en kylläkään ole onnistunut välttymään.

      • pelästynyt !!!!!!!!!

        Voi itku, tässäkö minä alan vanhoja taikoja uskomaan.
        Minulla on ihania 4kpl erilaisia muratti pikkuvauvoja.
        voivoioivoivoivoivoivoivoivoiv
        Ei tietoa mitä pitäisi tehdä nyt

        Onneksi en ole saanut lahjaksi niitä, vaan nipistellyt salaa yleisien paikkojen muratteja.


    • Möksälle!

      Myös perennoihin ja ulkokasveihin liittyviä uskomuksia on paljon. Eräässä perennakirjassa niistä on paljonkin, mutta pirskatti en muista nimeä.

      Mieleeni on jäänyt sieltä ainakin se, että portaanpielessä kasvava ukontulikukka suojelee tulipalolta ja aviolliselta epäsovulta. On se ainakin meillä toiminut ihan hyvin. ;-) Siitä hyvä kasvi, että se leviää itse ihan minne haluaa - aina sitä portaanpielessäkin kasvaa. Ainakin jos ei hirveästi nipota siitä, että joku kasvi sattuu asettumaan paikkaan, jonne sitä ei ole alun perin ajateltu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      160
      5733
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      177
      3806
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      141
      3452
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      38
      3245
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2796
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      61
      2353
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2280
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      236
      2273
    9. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      94
      1879
    10. Ehkä mä ymmärrän sua nyt

      Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä
      Ikävä
      5
      1352
    Aihe