http://img208.imageshack.us/my.php?image=gpartedwe5.png
tuollanen tilanne osioinnin kannalta. miten saisin tuon "unallocated 9.91Gb" palasen omaksi osiksi jonne testailu mielessä kokeilisin eri distroja?
taisin lohkasta sen tuosta windowsin osiosta kun kutistelin sitä. mutta nyt pitäis laittaa taulukot uusiks jotta homma toimis..
Onko jollain hyvää neuvoa miten vai rupeenko kokeilemaan yritys erehdys periaatteella ja googlatuilla sekalaisilla ohjeilla (backuppauksen jälkeen jahka löydän lacien piuhan jostain..)?
tuollanen tilanne osioinnin kannalta. miten saisin tuon "unallocated 9.91Gb" palasen omaksi osiksi jonne testailu mielessä kokeilisin eri distroja?
taisin lohkasta sen tuosta windowsin osiosta kun kutistelin sitä. mutta nyt pitäis laittaa taulukot uusiks jotta homma toimis..
Onko jollain hyvää neuvoa miten vai rupeenko kokeilemaan yritys erehdys periaatteella ja googlatuilla sekalaisilla ohjeilla (backuppauksen jälkeen jahka löydän lacien piuhan jostain..)?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Linux osaa kyllä haistella nuo osioimattomatkin tilat levyltä ja ottaa käyttöön eli asennuslevyä vaan asemaan ja buuttaamaan. Jos jostain syystä linuxin osiointi ei osaisi ottaa sitä tilaa käyttöön ??? niin aina voi siinä vaiheessa keskeyttää asennuksen. Monet käyttää/suosittaa käyttämään jotain osiointiohjelmaa (partition magic tms) mutta olen aina käyttänyt asennusohjelman osiointia ja hyvin toiminut, pitää vaan olla tarkkana että menee oikealle osiolle (ja oikealle levylle jos useita)
Joskus olen osioinut linuxin asennuslevyllä kun windows ei ole osannut ottaa levyä käyttöön.
Tunnustan heti että en ole aivan satavarma mutta mulla on nyt sellainen mielikuva että eipäs onnistu suoraan.
Sullahan on jo 3 PRIMÄÄRIosiota ja 1 LAAJENNETTU joten ei siihen enää mene yhtä primääriä. Muistaakseni se oli niin että 3 primääriä laajennetut tai 4 primääriä mitä tuohon levylle menee.
Vinkki 1. Sulla on outo 1Gt primääri ntfs-osio levyn lopussa, tuhoa se jolloin sulle vapautuu 1 primääri käyttöön. Muista tallentaa siellä oleva data.
Vinkki 2. Linux Swap on todennäköisesti turhankin iso. Sille ei nyt voi tehdä juurikaan mitään ilman suurempaa operaatiota mutta seuraavalla kerralla ehkäpä 1Gt olisi parempi. Itselläni on 1Gt ja 2Gt RAMeilla ollut noin 600Mt swap, ei ole ikinä täyttynyt.
Jos deletoit sen 1Gt ntfs-osion sieltä lopusta niin voit toki laajentaa sen FAT32 osion sinne loppuun asti. Esim. gpartedilla voi kokeilla tätä. Ei jää sitäkään hukkatilaa.
Muista että MINÄ EN OTA MITÄÄN VASTUUTA neuvoistani varsinkaan jos itse onnistut jotenkin tumpuloimaan. Tärkeät tiedot olisi AINA syytä tallentaa johonkin varmaan paikkaan.
Suosittelen että lueskelet hieman ohjeita esim. netistä (Wikit yms.)ja mietit tarkkaan mitä teet ja missä järjestyksessä, käy koko prosessi läpi vaihe vaiheelta ja kirjoita tarvittaessa paperille mitä olet tekemässä. Kun suunnitelma on valmis käy se ajatuksella läpi.
tuo giga on joku windoussin palautus/systeemin korjaus osio..
laitan sen talteen ja poistan mokoman.
kiitän informaatiosta.
Mikähän juttu tuo nyt on, onko se tehty liikkeessä asennetaesa vai miten se on tullut.
Mä olen tehnyt varmaan parisataa XP-asennusta enkä ikinä ole tehnyt tuollaista mini-osiota vaan aina USEAMMAN ison noin 20-40Gt osioita per levy ja hyvin on XP:t toimineet.
Tämä voi olla tietenkin joku uusi juttu, enpä ole enää kovin tiiviisti seurannut windows-puolta kun olen touhunut tämän linuxin kanssa.
Mun tietojen mukaan windows tallentaa palautustiedot ihan vain piilotettuun hakemistoon.
kone on hp dv5132 (..no joku dv5000 -sarjalainen kuitenkin) ja ekassa käynnistyksessä kone teki moisen gigasen palautusosion. näin muistaakseni homma meni.
...kuten edellinen kirjoittaja sanoikin, eli uusia osiota et suoraan pysty tuolle levylle enää luomaan. Mutta meneekö kuitenkin helpon kaavan mukaan, mikä tuo gigan osio (hda4) oikein on? Jos sen voi poistaa niin sitten: no problem, saat tuon kymmenen gigaa helposti käyttöösi. Eri jakeluthan voivat käyttää samaa swappia eli tuon käyttämättömän tilan ottaminen käyttöön ja osioiminen riittää jakeluiden testaamiseen mainiosti.
Jatketun osion koon muuttaminen ei niin vain onnistu mutta sen sisältämien loogisten osioiden kyllä, eli sieltäkin on ehkä mahdollista muutama giga puristaa ja luoda yksi pienehkö osio lisää mutta jos tarkoitus on vain testailla ja tutustua jakeluihin niin mielestäni se on turhaa.
Tuon nykysen suuren ntfs (hda1 osionkin hyödyntäminen onnistuu esim. videoiden ja musiikin tallennukseen, ntfs-3g ajureilla nimittäin pystyy nykyään kirjoittamaankin ntfs:lle luotettavasti tai niin ainakin niin väitetään. Tyylirikko se ehkä kuitenkin on...
Minun mielestäni tässä on yksi primääriosio. Se on Windowsin käytäntö. Jatketulle osiolle on luotu uusia osioita ja lopputulos on epäkäytännöllinen. Minäkään en osaa varmuudella sanoa, kuinka pitäisi menetellä, jos haluaa säilyttää jatketun osiot.
Kyllä siinä on kolme primaaria ja yksi extended.
Ketjussa on jo toimiva ehdotus.
Tein illalla hätäisen ja väärän päätelmän.