RuNo

Silmä parit katselevat vartaloani
Tunnen häpeää
Yritän hymyillä
Kukaan ei siihen vastaa
Tunnen olevani kelvoton

Olen kaunis
sisiältä

Olen hento
ulkoa

Olen kelvoton
teille

Milloin olisin vain sopiva
Ehkä huomenna
Milloin huomaatte minut
Huomenna, jos herään vielä

Musiikki on ruokani
Laihuus elämäni
Minulla ei ole enää muuta

Saanko jo parantua
Saanko jo kuoriutua
Saanko jo olla perhonen teille?
6678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Surullinen, kaunis ja koskettava runo, johon voi samaistua. Kiitos.

Äänestä
  • Minulla on ollut ikävä sinua. Tiedäthän, että me kaikki rakastamme sinua. Emme vain ole keksineet oikeita sanoja, emme ole osanneet näyttää mitä tunnemme.Anna elämän voittaa, kuoriudu kuolleesta kotelostasi, taistele irti sieltä vankilastasi. Elä ..ja tee se itsesi takia. Olet niin korvaamattoman arvokas.

    Äänestä

  • yksäiti kirjoitti:

    Minulla on ollut ikävä sinua. Tiedäthän, että me kaikki rakastamme sinua. Emme vain ole keksineet oikeita sanoja, emme ole osanneet näyttää mitä tunnemme.Anna elämän voittaa, kuoriudu kuolleesta kotelostasi, taistele irti sieltä vankilastasi. Elä ..ja tee se itsesi takia. Olet niin korvaamattoman arvokas.

    kiitos teksistäsi ,yksäiti. se sai minut itkemään.

    Äänestä

kiitos :)

Äänestä

Minuakin itkettää. Itkettää ihan helvetisti. Tuo runo ja edelliset kommentit. Eikö tämä ikinä lopu?!
Kiitos runosta. Olisi tavallaan kamalaa sanoa että se oli kaunis, koska se on niin totta. :(
Voimia sinulle.

Äänestä
  • Antakaa anteeksi kaikille niille, jotka ovat teitä vastaan rikkoneet. Niille, jotka eivät huomaa ja niille, joiden katseet satuttavat. Älkää odottako silti, että mikään muuttuisi ulkopuolellanne. Uskaltakaa rohkaistukaa,repäikää itsenne irti. Muuten, sitä kaunista, mitä sisällänne on, ei kukaan huomaa. Maailma jää vaille sitä hyvyyttä, kauneutta ja iloa, mitä perhonen vapaana lentäessään saa aikaan. Minä odotan teitä ja yhdyn iloonne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


EläMästäMMe kirjoitti:

Silmä parit katselevat vartaloani
Tunnen häpeää
Yritän hymyillä
Kukaan ei siihen vastaa
Tunnen olevani kelvoton

Olen kaunis
sisiältä

Olen hento
ulkoa

Olen kelvoton
teille

Milloin olisin vain sopiva
Ehkä huomenna
Milloin huomaatte minut
Huomenna, jos herään vielä

Musiikki on ruokani
Laihuus elämäni
Minulla ei ole enää muuta

Saanko jo parantua
Saanko jo kuoriutua
Saanko jo olla perhonen teille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu