Niin, tunnen itseni hyvin ahdistuneeksi paikoissa, jossa on paljon ihmisiä. Olen hyvin epävarma ja suorastaan pelkään sosiaalisia tilanteita. Itsetuntoni on hyvin matala, kuten minäkäsityksenikin. En juurikaan sääli ihmisiä, joihin sattuu ja jos tarve joskus niin vaatii, satutan itse sanoillani muita. Ajatuksissani pyörii jatkuvasti väkivaltaisia asioita ja tunnen olevan joka päivä vain alakuloisempi. Unen päästä saan hyvin vaikeasti kiinni ja silloinkin kun nukun yöni hyvin, tunnen aamulla itseni vain väsyneemmäksi.
Jos ihmeessä voitte sanoa jotain noiden pikku kuvailjen perusteella, mitä voisi olla tai jotain sinne päin, niin kertokaahan minullekin :3
Jos ihmeessä voitte sanoa jotain noiden pikku kuvailjen perusteella, mitä voisi olla tai jotain sinne päin, niin kertokaahan minullekin :3
Vastaukset 3
Vanhimmat
paniikkihäiriö ?
Kuvaat itsetuntosi matalaksi ja myös minäkäsitystäsi. Siinähän on ongelma, joka heijastuu ulospäinkin; mollaat muita ihmisiä. Tunneperäisiä ongelmia on melko vaikea työstää, suosittelen psykologilla käyntiä. Koeta vaihtaa ajatusmalliasi. Itsekin taistelen kaikenlaisten itsetuhoisten ajatusten kanssa, mutta mukavia asioita tekemällä ne unohtuvat. Koeta löytää humoristisia puolia pienistäkin asioista. Univaikeuksiin kannattaa kokeilla esim. meditaatiota ennen nukkumaanmenoa.
Ahdistuneisuutta. Siihen on olemassa lääkkeet. Psykologille/psykiatrin puheille vaan.