onko valvomisesta haittaa sikiölle? tarkoitan jos joskus uni viivästyy ja valvoo koko yön. olen kauhean huolissani voinko vahingoittaa sikiötä jos valvon?
Valvominen
kititäti
51324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
et ole varmaan vahingoittanut vauvaasi mutta tarvit unta että vauva kasvaa kunnolla, siis kun ukut tai lepäät nn olet paljo rauhallisempi ja vauva tarvii just sitä. ja muutenki nuku nyt kun sulla on siihen mahollisuus, tai ainakin lepäät. eihän sitä sit ikinään tedä että miten vaativa vauva sieltä tulee.
raskausaikana. Itsellä itiysloman myötä ello kiepsahtanut ihan nurin. Usein tulee valvottua klo 1-3 asti ja nukuttua sitten pitkään. Ja päivätorkkuja aina vaan kun voi ottaa. Ei siitä mitään haittaa ole jos jossain välissä lepää.
jos valvoo koko yön?? mutta vaikka joka toinen viikonloppu/kerran kuukaudessa?
raskauden puoliväliin asti,enkä mitään haittaa tiedä olleen. Tosin vauva ei ole vielä syntynyt.
Jos sen yön valvot,niin kai päivän päälle nukut?
joka kolmas viikko raskauden 7 ekaa kuukautta.
nukuin tietty sitten vastaavasti aamu kuudesta neljään saakka. Yöllä töissä oli kiva seurata vauvan liikkeitä oli niin vilkas, nyt tyttö 3 v. eikä mitään "vaikutuksia" valvomisesta hänessä näy. En usko , että valvomisesta on haittaa sikiölle, äidin jaksamiselle ehkä ennemmin.