Siis missä voi opiskella harjaantumiskoulun EHA 1 ja 2 opettajaksi? Olen ymmärtänyt, että erityisopettajankoulutus ei sinällään anna juurikaan valmiuksia (vaikka pätevyyden antaakin) harjaantumiskoulun opettajaksi etenkin kun kyse on esim. monivammaisista ja muuten vaikeasti kehitysvammaisista oppilaista.
missä voi valmistua?
harjausta harjausta
7566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jyväskylässä ja Helsingissä, usein lastentarhanopettajan pohjakoulutuksella.
haku on jo näköjään tältä vuodelta ohi.Katsotaan ensi vuonna uudelleen.
Ei ole enää eha1/eha2 tasoa, koska 1999 anettu asetus toteaa, että on vain eha-opetusta. Eri asia, jos kunta tai koulu haluaa näin asian määritellä.
PS. eha-pätevyys on kaikilla niillä sosiaalihuollon tutkinnon suorittaneilla, jotka ovat soveltuvan koulutujsen suorittaneet ennen 8/1997. Löytyy laista ja asetuksista.
jo ylikoulutettu kun olen luokanopettaja?
Harjapuolen sisällöt ja tavoitteet vastaavat enemmän lto-koulutuksen osaamista. Luokanopettajan taidot painottuvat akateemisemmin, kun harjassa tehdään taas "arkipuuhia", joita lto:t ovat päteviä ohjaamaan.
LTO koulutus ja pitkähkö työkokemus löytyy.
ole mitään pulmaa. Siitä vaan harjapuolelle hommiin ja sitten koulutuksen kautta pätevöitymään. Ymmärtääkseni aika mielenkiintoista puuhaa. Vaatii vaan pitkää pinnaa, kun pitää pystyä näkemään ne pienet askelet, joilla opiskelija menee eteenpäin.
Olen itse opettanut harjapuolella (EHA1, yläkoulu) käsitöitä. Pystyin käyttämään ekaluokkalaisille suunnittelemiani töitä. Tyttöjä oli ryhmässä neljä, mukana oli myös avustaja, mutta kyllä me olimme aika uupuneita sen parituntisen jälkeen. Hyvän fiiliksen ylläpitäminen heidän kanssaan oli se vaativin tehtävä, kun pettymyksen sietokyky oli heillä sen verran pientä. Kivoja mimmejä sinänsä, kunhan kiukkukohtaukset olivat menneet ohi.