Heippa kaikille!
On mielenkiintoista aina välillä käydä lukemassa mitä täällä kirjoitellaan. Joskus myös kyllä aika raakaa peliä.
Minä olen tällä hetkellä ollut Gambiassa seitsemän kuukautta. Tällä hetkellä Suomessa mutta kohta taas takaisin. Minä en voi muuta sanoa kun että mahtava maa joka opettaa paljon.
Tällä hetkellä Suomi tuntuu hyvin kaukaiselta vaikka täällä ollaan. Gambia tuntuu kodilta johon on kova ikävä. Mutta kohta sinne taas.
Te jotka matkaan olette lähdössä lähtekää sinne avoimella mielellä ja hyvällä asenteella. Muistakaa että olette Afrikassa jossa kaikki ei ole samanlaista kuin Suomessa. Elämä on kovaa mutta se opettaa.! Its nice to be nice!!
Hyvää kevättä kaikille.
On mielenkiintoista aina välillä käydä lukemassa mitä täällä kirjoitellaan. Joskus myös kyllä aika raakaa peliä.
Minä olen tällä hetkellä ollut Gambiassa seitsemän kuukautta. Tällä hetkellä Suomessa mutta kohta taas takaisin. Minä en voi muuta sanoa kun että mahtava maa joka opettaa paljon.
Tällä hetkellä Suomi tuntuu hyvin kaukaiselta vaikka täällä ollaan. Gambia tuntuu kodilta johon on kova ikävä. Mutta kohta sinne taas.
Te jotka matkaan olette lähdössä lähtekää sinne avoimella mielellä ja hyvällä asenteella. Muistakaa että olette Afrikassa jossa kaikki ei ole samanlaista kuin Suomessa. Elämä on kovaa mutta se opettaa.! Its nice to be nice!!
Hyvää kevättä kaikille.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Oletko;-?
Mutta jos olisin niin no problem...
..ja yhä vivutettuna "no problem" ja "it´s nice to be nice" - skeidaan??? Vaikea uskoa...
..että koet itsesi keskivertoa älykkäämmäksi koska olet tajunnut "nice to be nice"-skeidan ja nyt sua ei enää "vivuteta".
Huumorintajua vähän pliis. Etkö koskaan paikallisten kanssa nauranu tälle jutulle?
Same same but different niinku Thaimaassa sanotaan =)
aika "mielenkiintoista" tapausta, jotka kerta toisensa jälkeen paljastavat "oman" älykkyytensä... ;) Toinen viljelee termejä englannin kielen taidosta ja toinen taasen älykkyydestä.... Sääli vaan ettei kummallakaan (vai liekö sama nero;-)ko. ominaisuuksia taida löytyä.
But however, it IS nice to to be nice indeed;)
Pikkasen käy kateeks tavallaan. Itellä jäi kans ikävä vaikka oltiin vaan viikko.
Toivon että osallistuisit enemmän näihin juttuihin koska tiedä asiat varmasti aika hyvin.
Ite kans pohdittiin matkalla aika paljon Gambialaisten sielunelämää. Kaikkinensa tosi mielenkiintonen, mieleenpainuva, ihastuttava ja vihastuttava reissu. Ennen kaikkee iso kokemus. Vastaavaa ei koe esim. Meksikon pakettimatkalla.
Totta - asenne ja avoin mieli on todella tärkeitä.
Jos ei nää vähän vaivaa,keskustele, tutustu, matkaa sisämaahan ja ajattele asioita paikallisten kantilta, voi olla että palaa takaisin ajatellen että olipas huijariporukkaa kaikki Gambialaiset mutta onneks oltiin niin fiksuja ettei menny noi nice to be nice-skeidat ja ylenpalttiset ystävällisyydet läpi.
Hyvää kevättä myös Isaamille.
Ja hei, its all about Gambia experience
Palasin Gambiasta pitkäperjantain aamuna 2007. Oppaana meillä oli suomalainen Anu ja hänen kanssaan teimme upeita retkiä. Kaikki toimi aina meidän ehdoilla. Anulla oli käytössä hyvät autot ja kuskit ja joskus mukana oli myös hänen ystävällinen miehensä Stefan. Tapasimme myös paikallisia ja ystävystyimme Yahyan kanssa. Harvoin tapaa niin ystävällistä ja vaatimatonta poikaa kuin Yahya on. Koskaan hän ei halunnut mistään mitään maksua, toki aina hänelle maksoimme. Jos ja kun jotain gambialaista jatkossa avustan, niin se on Yahya. Sydämeni jäi Gambiaan, mutta sielu vaeltelee ympäriinsä! Gambiaan palaan aivan varmasti upeiden ihmisten vuoksi!
Oli kiva lukea kirjoituksesi. Minäkin haaveilen uudesta matkasta gambiaan. Olisi paljon kyseltävää..jos olet halukas vastaamaan,niin laita viestiä osoon [email protected]
Osaatko sanoa, miten yleisesti paikalliset suhtautuvat vaaleaan äitiin, jolla tummempi lapsi, jotka selvästi lomalla siellä? Herättääkö enemmän huomiota ja mielenkiintoa...
saa pilharziaa
paperimies. Todellisuudessa työpaikastansa lehmänlypsäjänä irtisanottu psyykkisien ongelmien vuoksi....
Ota nyt vaan se wc-paperirulla mukaan sinne puuseehen tumputusta varten, tai pyydä sitten äitisi pyyhkimään.
siusta tehtaan pojjaat tekkee naesen jos wittuilet ammattiosastolle!
Ai että tulikin hyvät naurut sunnuntain kunniaksi! Kiitos siitä!;)
Moikka taas! Vähän aikaa on mennyt että taas tänne päin ehdin. Kyllä vaan täytyy sanoa että kaikki jotka matkaa suunnittelette Gambiaan ootte valinnut hienon maan. Lomalla ollessa kannattaa asennetta muuttaa aika lailla. Rennosti vaan ja rohkeesti mukaan. Monia saattaa ensimmäisinä päivinä rasittaa mm. niin sanotut bumsterit. Mutta oikeesti heidän kauttaan oppii vaikka mitä. Se on tietenkin totta että huijareita löytyy myös heidänkin joukostaan. Silläkun tienaa paljon enemmän kuin tavallisella työnteolla. Minun neuvo on aina että samalla tavalla puhuu vaan takasin.
Alue on vielä tosi rauhallista koska turismi ei ole levinnyt niin suurelle alueelle. Taksit on myö erittäin halpoja kun vaan hinnan osaa neuvotella.
Joku kysyi että jos lähtee hieman tummemman lapsen kanssa lomalle...Vastaus on että ei kun siitä vaan. Kukaan ei varmasti kato pahasti---tai jos kattoo niin se on toinen turisti. Paikallisethan siitä on vaan innoissaan ja lapsia kohdellaan siellä kuin arvovieraita.
heippa taas!
Matka on jo varattu! :)