Tuli ostettua 03.vm 59tkm ajettu 1.6l 16v xsaara! On kyllä ihme mitenkä Citroen pudottaa arvonsa! Autosta pyydettiin 12000€ ja oli automaatti ja automaatti-ilmastointi ja farkku ja täydellisellä merkki huoltokirjalla! Auto oli oikea helmi!!! Ei edes kiven iskemiä! Ja ajoltaan todella hyvä!! Ei tosin mikään raketti, mutta kyllä silläkin suomen nopeusrajoitukset saavuttaa!! Nyt mietin miksi en ennemmin ole Citroeeneihin sekaantunut? Tänään tein siis kaupat ja ajoin Xsaaralla n. 350km ja on oikeesti mahtava ajettava! Vakionopeussäätimellä varustettu automaatti on todella hyvä yhdistelmä!! Hinta silti mietityttää, koska auto oli mielestäni todella halpa!! Mitään vikaa en kyllä autosta löydä ja edellinen ja ainut omistajakin puhelimessa sanoi, ettei autossa ole todella mitään vikaa, joten uskallin auton ostaa!! Mikähän pudottaa citroeenin hinnan noin nopeasti? Edelliselle omistajalle on hyvitetty xsarasta 13900€ uuteen corollaan ja piti hintapyyntöä itsekin halpana!! Ainut "vika" on rengasmelu, jota tuntuu riittävän, mutta auton hintaan nähden se on kyllä todella kohtuullista! Vakuutusmaksuissa Xsaara on todella halpa, mikäli on uskominen tapiolan nettilaskuhiin!! Kyllä Toyota miesten pitäis harkita Toyon ostoa, koska toyo maksaa n.7000€ enemmän ko. varusteilla!!! HALOO!!! Kokemukset ko. xsarasta kiinostais kuulla, onko ollut huolia yms... Ainakin vielä olen TODELLA tyytyväinen ostokseeni!!!
Tuli
Ostettua!
283247
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Vastaukset 28
Vanhimmat
jep,aikalailla samoissa hinnoissa oli mun berlingo kanssa samalla moottorilla =)
tosin 37km ajettuna ja vajaa 15000€
on vetokoukku,ilmastointi,radio,sisätilalämmitin.
kattotelineet,,
Ehkä voisit seurailla sitä pakoputken keskipönttöä-
nimittäin mulla se on putken saumasta rikki...
toinen seikka voi olla ne koiranluut jos-
alkuperäiset ja sitten kannattaa testata se tyhänä-
kaasuttelu että vastaako moottori normaalisti kaasuun...
Eipä siinä nyt niin kauheita sullakaan pitäisi olla,tosin itse tilasin sytytyspuolan kun kaasuttelu pätkii... =) katsoa että auttaako se vai ei...
Noista vioista en kyllä löydä mitään! Pakoputki ei oo edes ruosteessa, joten tuskin saumatkaan pettää! Kaasuun vastaa normaalisti ja käynti on tasaista koko kierrosalueella. Kokeilin nimittäin 1000-2000-3000-ja 4000 kirrrosta, juuri kattoakseni, että käynti on tasaista ja sitten vielä kaasuttelin kylmänä ja lämpimänä, eikä mitään erikoista kuulunut. Koiranluut tuskin on väleät, koska auto on juuri veholla huollettu ja siellä jos jossain olis niistä huomautettu (luulisin)! Hienoja pelejä on noi citroeenit ja hinta on järjettömän halpa autoon nähden!!!
erityisesti käytettynä. Sitikka nimittäin. Me tosin ostettiin uutena, mutta silti Berlingo HDi oli 5000 euroa vastaavasti varusteltua volkkaria halvempi.
Ja mukava ajaa, kaikki mallit.
Jos ei Ranskalaisten suurpiirteinen laatu häiritse ja pikkuviat,niin mikäs siinä.
Ilmastointi niissä tuppaa laukeamaan ajan kanssa(huutaa täysillä)ja sähkövikaa muutenkin ja niveliä ja laakereita menee noin 4 kertaa enemmän kuin Saksalais/japsi autoissa.
Siis montako ranskalaista autoa sulla on ollu? Ton ekan viestin laitoin ja mulla on ollut Peugeotti ennen tätä, enkä kyllä allekirjoita ainakaan noita sun väitteitä! Pösöössä käytetään SKFn laakereita, samoja kun saksalaisissa! Ranskalaisten suurpiirteinen laatu on varmasti yhtä hyvää, kun turkkilaisten (Corollat) joten??? Hs vikasarjassa taitaa Xsarassa olla vähiten vikoja, joten ei se ainakaan mollaa ranskalaisia! Toki ranskalaisissa on vissiin yksilöitä laidasta laitaan, elikkä joku ei pelaa ollenkaan ja toisessa ei ole mitään vikaa, mutta eikö näin ole joka merkillä??
Ei se ilmastointi laukea, vaan lämppärin etuvastus.
Mites ne nivelviat muuten VAG-konsernin autoissa? Bemarin kutoskoneeseen teet kansirempan 200 tkm:ssä, Toyotassa on käynnistymsivikoja ja Nissanissa jarruvikoja... Nimimerkillä Nissanin jarrut jäässä ja huolto käskee pitämään lämpöpuhaltimia jarruilla!
on kaikilla merkeillä. Ja 5000 eurolla korjaa jo aika monta vikaakin, kivaahan se ei kyllä ole. Vielä (ajettu hitusen yli 113 tkm) ei remontteihin ole kyllä mennyt lähellekään tuota summaa, itse maksettuja on kokonaisuudessaan 500 euroa, joista niistäkin 82 euroa johtui huoltovirheestä ja 88 euroa pakkasesta. Ja kyllä noilla kilometreillä ois saksalaisesta tai japanilaisestakin autosta jotain laueta.
Olen 20 vuotta ajanut shittiksillä, eikä ainuttakaan laakeria ole mennyt n. 0,5 miljoonan kilometrin matkalla. Pari kertaa on vaihdettu raidetangon nuppi, joten ei kovin huonosti, siis normaalien huoltojen lisäksi.
Ei ole tarvinnut Japseja korjata ja alle 300000km ei ole ollut isompaa laitettavaa.
Vanhassa 93 Sunnyssa meni takaiskarit ja 150 euroa peltiremppaan ja pakoputki ja jakoketjun kiristin,amiksessa töineen 60 euroa.
Kun myin auton niin mittarissa oli 320000 km.Ei yhtään laakeria,niveltä,eikä sähkövikaa.
Seuraava nissan myös ja meni vain etupyörän laakeri,tosin kilometrejäkään ei ollut kuin 200000 ja aina laakista läpi katsastuksesta.
Ranskalaisia ollut kaksi Pösöä ja ekassa alle 200000 km vaihdettiin suurin piirtein kaikki nivelet eteen ja laakerit molemmille puolille ja sadekeleillä sai suosiolla jäädä kotiin,kun sammui ja pätki joka risteyksessä.
Toinen 2000 mallinen toimi paremmin mutta siinäkin oli 150000 km jälkeen jatkuvasti vikaa vian perään ja niveliä ja jarruja sai rempata ja sähkövikoja siinäkin.
Ihan turha verrata edes tekniseltä toimivuudeltaan Japseja ja Ranskalaisia.Japsit voittaa 20-0 tässä asiassa.
Jos haluat huoletonta ajoa,niin ajat Japsilla,tämän olen kantapään kautta saanut kokea.
Itsellä ei ole mitään euro autoja vastaan,mutta kokemuksesta tiedän että paljon enemmän niitä joutuu korjaamaan.Heikoin auto tosin oli ford,joka ei ollut päivääkään kunnossa.
Minun huoleton autoiluni alkoi, kun siirryin sitikoihin. Ruosteesta ei ole tarvinut huolestua sen jälkeen. Velipoika hitsaili vaimonsa Nissanin alakerran melkein uusiksi, peltiäkin meni lähes neliön verran ja auto hiukan yli 10 vuotta vanha ja alle 150 000 km ajettu, että kokemuksia on monenlaisia.
Ehkä mulle on vaan sattunut hyviä kappaleita alle, mene ja tiedä, mutta 20 vuoden kokemuksella voin sanoa olevani tyytyväinen mukavaan ja huolettomaan menoon. On ajettu nissanit, tojotat ja eurooppalaisetkin laidasta laitaan, mutta mikään ei vedä vertoja mehumaijan kyydille. Että ei maistu rautajousen ryskytys.
Olen kuullut.
eli 1990-luvun japanilaiset olivat vielä kestäviä, mutta toisin on nyt uusien mallien kanssa. Ajat ovat muuttuneet ja mm. vuoden 2006 Adacin tilastoissa esimerkiksi Toyotan laatu on laskenut ja se on jo heikompi kuin monen ranskalaisen ja saksalaisen. Historia on historiaa.
Joo, on tullut seurattua sivusta sukulaisten taistelua Nissanien kanssa. Se vanha kanttimallinen Sunny oli vielä hyvä, kunnes 300 000km ajettuna pellit hävisivät ympäriltä. Sen jälkeen nämä uusimmat 2000-luvun vehkeet ovat olleet täysiä susia.
niin että on vanhempien kutos bemareitten vikaa toi kansiremppa. Parilla kaverilla E34 eli 500-sarja. Toiseen tehty kansiremppa vesipumpun pettäessä kun ei oltu huomattu että lämmöt punasella. Kilometrejä tuolloin 320tkm. Uusissa E39 koppasissa en ole kuullut yhtään kansivikaa olevan. Vesipumput on noissa heikko kohta ja kannattaa vaihtaa siinä 150tkm kohdilla. Japseihin sen verran että vanhat on kestäviä ja uudemmissa taitaa jo olla enemmän vikoja. Nimimerkillä Sunny 330tkm eikä koneessa ole ollut mitään vikaa. Viikko sitte vaihdettu ensimmäisen kerran laturinremmi eli hyvin kesti sekin. Tosin laatikko tohon on vaihdettu,mutta luulen että vika on ollut käyttäjässä. 5 vaihteella ei saisi alle 80 ajella. En oo kuullu että N14 koppasesta olis kenelläkään muulla laatikko mennyt...
No meitin Nissanissa on vikoja piisannut. Lämmittimen moottori, startti, virtalukko, bensapumppu, kytkin....
Ja on muuten hyä ruostumaan toi N14-korimalli. Katsastusukko oli samaa mieltä Taas meni läpi, peukalo helmapellistä.
Mitä tuohon ruosteeseen tulee, niin ei meitin perheessä ole tarttenut muita hitsailla, kun noita riisikippoja. 2xNissan ja 2xToyota.
Ostin reilu vuosi sitten 03-mallisen Xsara Hdi:n. Päädyisn Sitikkaan toisaalta hinnan takia, toisaalta siksi, että auto muuten tuntui miellyttävältä. Ja miellyttävähän se onkin lukuunottamatta mainitsemaasi rengasmelua sekä istuimia, jotka ovat pienuudessaan ja velttoudessaan verrattavissa telttatuoleihin.
Näiden kahden ominaisuuden työntämänä ja auton luotettavan toiminnan vetämänä päädyin vaihtamaan sen uuteen C4:ään.
Vuodessa töräytin Saaraan reilut 40 000 km ja enemmänkin olisin ajanut, ellein noiden istuimien ja melun takia olisi kaikkein pisimmille matkoille sittenkin ottanut bensa-autoani alle.
C4 on hiljaisempi ja siinä on paremmat istuimet. Se jos osoittautuu yhtä varmaksi autoksi kuin Saara, niin eipä tarvitse katua sitäkään ostosta. Vielä en tiedä, Nelonen tulee vasta Vapun jälkeen.
toinen xantia "perheeseen" ja koeajettiin ja istuttiin myös noita xsaroja, ja toden totta, se tavallisesta kankaasta tehty penkki oli tosiaan kuin telttajakkara.... muuten näppärä vehje. Mutta se mehumaijan pehmeys...
ostaa sitikka? Itellä oli xsara ennen.. En voi sanoa mitään positiivista.. Vaihdettua osaa mm.. Puolat,pakoputki,niveliä,vesipumppu,termostaatti,jarruremppaa ym ym... Kannattaa vaihtaa heti pois!!
"Puolat,pakoputki,niveliä,vesipumppu,termostaatti,jarruremppaa ym ym... Kannattaa vaihtaa heti pois!!"
Jaa varmuuden vuoksiko? Ei, kai. Kyllä sen sitten huomaa, milloin pakoputki menee uusiksi ja jarrut ovat kuluneet.
Vanha autoilun nyrkkisääntö: jos se ei ole rikki, älä korjaa sitä.
auto pois,vielä kun siitä jotain saa.. Ite en enää sitikkaan sekaannu...
Ei se mikään ihme se hinnan pudotus ole.
Sitikat ovat niin huonoista ja halvoista materiaaleista tehtyjä,että ei p_ska paljon maksa.
Minulla toissa päivänä meni -03 Xsara Break 90 hv HDI:stä OIKEA ETUJOUSI POIKKI.
Voitteko käsittää moista?
Ei Neuvostovirossakaan tunnettu yhtä ainoata Ladaa,jossa olisi moinen sattunut!Näin kertoi eestiläinen työkaveri mulle.
Autolla on ajettu tosi nätisti ja melkein pelkkiä kestoteitä 140000 km.Jousen murtumakohta on tosi nätti ja ruosteesta ei ole hajuakaan.
Huollossa vaadin oikeutta ja peräänkuulutin valmistajan vastuullista asennetta,mutta huoltohenkilökunnalle on annettu tarkat direktiivit,että yli 3 vuotta vanhojen autojen vikoihin ei valmistaja anna mitään takuuta.
Kuulemma Berlingoon ja Xsara Picassoon laitettiin
suojalautaset jousien alle vuonna 2005.
Lautaset estävät pyörän rikkoutumisen jousen murtuessa.
Xsaran valmistus lopetettiin vuonna 2004.
Miksi ihmeessä ei kaikkia Xsaroja kutsuttu pajalle?
Omasta mielestäni kyseessä on hengenvaarallinen rakennevika.
Sikäli oli tuuria,että en ollut normaalilla työmatkalla Kangasniemeltä Mikkeliin.
Jos jousi olisi mennyt poikki 100km/h vauhdissa,niin en välttämättä tässä olisi kertomassa tapahtunutta.
Jousi ja koko oikea puoli olisi pudonnut hurjasti pyörivän pyörän päälle,repinyt sen kappaleiksi sekunnin osissa ja seurauksena olisi voinut olla jopa auton pyörähtäminen katon kautta vastaan tulevaa rekkaa päin.
Auto menee 140000 km huollon jälkeen vaihtoon,koska pelko persiessä on hieman kivuliasta elää.
Entäs jos sillä Linnanmäen reissulla katkeaa toinenkin jousi moottoritiellä 130km/h nopeudessa kesken ohituksen?
Ja uskaltaisikohan tässä kahden rekan välissä ajaa näin lumipöpperökelillä?
Ladassa voi tosiaan olla alusta mitoitettu kovempaankin käyttöön, mutta jousien katkeilu ei ole mitenkään harvinaista. Niitä napsuu niin Mersuissa kuin Volvoissakin. Näistä minulla on omakohtaisiakin kokemuksia. Japseista en sitten tiedä, katkeavatko jouset, kun voi olla, että sitä ennen ruostuvat pellistä läpi. Sitä vaaraahan ei onneksi Citroenissa ole enkä oikein usko, että tuota jousen katkeamistakaan on tällä kertaa muualla tapahtunut kuin mielikuvituksissasi. Oli tai ei, en ole kuullut, että tuo suurempaa akuuttia vaaraa aiheuttaisi. Omissa autoissani asia on tullut ilmi katsastuksessa.
Mie vuan: Jos ehjän Xsaran jostain löydät,niin katsoppa itse onko siellä suojakuppia.Ei ole.
Kia Ceedissä on ja Astrassa myös.Astrassa on suojakupissa jopa reikiä,jotta kosteutta ei jäisi kupin päälle.
Jätän mieleni liikkeiden tulkinnat omaan arvottomuuteensa.
Parasta terapiaa on Xsarasta eroon hankkiutuminen.
sitten ollu iskareita autossa, jos kerta jousen katkeaminen niin vaarallista on..? Ooppelissa joskus katkes jousi ja ajettaessa ilmeni lähinnä kolinana.. Kyllä se iskari siellä sitä massaa kannattelee enempi ku jousi. Ja takaisin aiheeseen -> Ollut Citroen ZX 1.8i -96 Avantage Break n.6 vuotta. Normaalia kulumisen myötä ilmaantuvaa vikaa on ollut. Todella hyvä ajaa (kuten edellä tullut ilmi) vaikka onkin normaaleilla iskareilla jousilla etupää (tietenki peräpää joku sitikan patentti mutta iskarit siellä ilman jousia). Hyvin on palvellut kilometrit 90tkm - 270tkm. Yhtiäkään laakereita ei ole vaihdettu. Kuten ei myöskään hihnoja (olisi jo kyllä aika). Jakohihna kestänyt, jos ei uudesta niin ainakin tuolta 90tkm:stä tähän hetkeen. Kulutus on siinä 6-8L/100km riippuen kaasujalasta. Venttiilin kumet vuotaa joten öljyä syö niin, että voi lisäillä välillä. Mutta aina on toiminut eikä ole välille jättänyt. Joten seuraava autoni tulee olemaan mitä todennäköisimmin Citroen..
kyllä olemassa.Xsaran etupään jousitus on sellainen rakenteeltaan,että jousen katkettua etupää vajoaa jonkin verran.Jousen kierre menee myötäpäivään ja katketessaan jousi pureutui tosi tiukasti renkaaseen.Kovassa vauhdissa rengas olisi repeytynyt
kappaleiksi hetkessä.
tietää ainaki että jos tulee sellanen xsara ostettua niin uusii jousitukset ensimmäiseksi.. Mutta ehkäpä kallistun enemmän noihin löhmi lehmiin.. ainakaa tuota vaaraa ei ole ja todella mukava kyytikin :P Onhan se varmaan oma seikkailunsa huoltaa sitikan hydrauliikkaa mutta ei se ainakaan pelota.
tappo vehje!!
Eilen sain soiton huollosta,että lentokone toi jousen ja saivat asennettua sen.
Siinä meni viikko ilman autoa ja huomasi sen,miten riippuvainen autosta loppujen lopuksi onkaan.
140tkm huolto maksoi 1163 € sisältäen vesipumpun, nokkahihnan, jousen, pyörän ja perushuollon.
Taidan vielä pyytää huollon poikia asentamaan etujousiin suojakupit varmuuden vuoksi.
Autossa ei muuten ole mitään vikaa,ellei velttoa ja narisevaa kuljettajan istuinta sekä takapenkin lukitus-salvan kitinöitä oteta huomioon.
Tavaratilaa on runsaasti ja takapenkit kaatamalla saa täysin tasaisen pohjan,mikä ei onnistu esim. Seat Altea XL:ssa,vaikka XL on tuore peli.Ei se Altea XL muuten päihitä tilojen muunneltavuudessa varsinkaan ikivanhaa Xsara Picassoa,vaikka ei välttämättä suoranainen kilpailija olekaan.
Xsarassa on moni asia toteutettu esimerkillisesti ja lukuisiin yksityiskohtiin kiinnitetty huomiota.
Taidan vielä ajaa pitkät pätkät Xsaralla,jos minua lykästää.Vaihtoarvo vaan alkaa tippumaan yli 4 vuotisilla Xsaroilla reippaasti,mikäli on lukuihin uskomista.
Ellei jatko suju hyvin,niin vaihdan merkkiä.