astmalääkkeet

nestettä??

Tyhmä kysyy, kun ei tiedä: Saako uusien ohjeiden mukaan ottaa astmalääkkeen, ventolinepiipun, koneeseen sisään vai ei?

6

2109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja pitääkin ottaa

      Ota myös resepti mukaasi. Hyvää matkaa!

    • eikö?

      ei kenenkään ihmisen astmalääkkeet ovat nestemäisä, olisi aika hankalia käyttää ko vaivassa...rajoitus koskee nesteitä ja nekin yli 100 ml...milloin opitte tuonkin asian?

      • nestemäisiä

        Osa astmalääkkeistä itse asiassa ON nestemäisiä ja ne otetaan sumutteina.

        Astmalääkkeet saa ottaa koneeseen, mutta ota reseptit ja / tai lääkärintodistus mukaan.


      • näin on totuus
        nestemäisiä kirjoitti:

        Osa astmalääkkeistä itse asiassa ON nestemäisiä ja ne otetaan sumutteina.

        Astmalääkkeet saa ottaa koneeseen, mutta ota reseptit ja / tai lääkärintodistus mukaan.

        jauhetta kaikki astmalääkkeet.


      • mamikka60
        näin on totuus kirjoitti:

        jauhetta kaikki astmalääkkeet.

        Ventolinea ainakin on liuoksena. Tsekkaa vaikka itse. On pienessä paineilmapurkissa, piippumallinen. Ei diskus. Olen sitä itse käyttänyt. Nykyisin aika moni on korvattu turbuhalerilla tai diskuksella.


      • esim. spiralla
        mamikka60 kirjoitti:

        Ventolinea ainakin on liuoksena. Tsekkaa vaikka itse. On pienessä paineilmapurkissa, piippumallinen. Ei diskus. Olen sitä itse käyttänyt. Nykyisin aika moni on korvattu turbuhalerilla tai diskuksella.

        Näin on, ettei kaikki ole jauhetta / aerosolia. Minulla on esim. Atrovent, Pulmicort ja Ventoline nestemäisinä lääkkeinä, joita otan spiran kautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6755
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6598
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      144
      5404
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4413
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4069
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3600
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3128
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3053
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      69
      2720
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      36
      2223
    Aihe