olisi tarkoitus ostaa 6:n 2003 ,jos on ruostesuojattu lähes uutena.niin voiko tällaisen ostaa,vai mitä pitää ottaa huomioon.?
masan osto
gt...
71063
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ovien ja luukkujen sisäpuoliset pinnat, kittisaumojen vierustat. Todennäköisesti löydät pientä röpellystä, se on alkavaa korroosiota. Siihen ei ole ollut suojauksesta mitään apua, sillä kosteus on päässyt maalin alle.
uutena. Eikä siitä ollut mitään hyötyä. Maali alkaa kupruilemaan ja sitten se on menoa.
Niin, että mitä aineita käyttivät?
vain tietyn aineen ja sen mukaan tehtiin. Kun takuuasiat tulivat esille niin tämäkin asia otettiin (maahantuojan toimesta)esille. Eli sekään ei auttanut estämään ruostumista.
Varmaan yleisesti kannattaa katella kun ei tuossa enää takuu ole voimassa. Testaa kaikki toiminnot ja kattele konepellin ja auton alle. Ja koeaja tarkasti. Tai vie kuntotohtoreille.
Jos se on suojattu ei varmaan tuu ruoste ongelmii ja suurin osa tän palstan noista jutuista on kuitenkin tekaistuja.
Ei muuten ole jutut tekaistuja. Omani kuutonen suojattiin uutena tectyl- käsittelyllä ja nyt odottaa takuukorjausta. Eli uskokaa, ei ole apua suojauksesta siihen pulmaan. Jotenkin ongelmat liittyy siihen, että maali, sinkki ja pelti eivät ole yhteensopivia. Korroosio etenee maalin alla, jolloin alkaa kupristelemaan.
sama aine ja mitään ei auttanut. Face liftin nimeen on paljon toivottu, mutta nehän ovat vasta pari vuotta vanhoja. 1-2 vuotta lisää ja nähdään mikä on totuus niissä.