Tallennuksista

Miten saisin ja millä ohjelmalla olisi paras polttaa useampi dvd pätkä samalle dvd levylle.
Käytössä on windows mediasenter, olen nauhoitellu kovalevylle pilanpäiten pätkiä, ne olen muuttanut convertxdvd ohjelmalla dvd muotoon.
Nyt en saa useampaa jaksoa samalle dvd levylle, elikkä sellaista valikkoa mistä saa valita minkä jakson haluaa katsoa.
Yritän polttaa clonedvd ohjelmalla, sinne kun valitsee uuden, se korvaa toisen, en saa onnistumaan kuin yhden jakson, sama nero ohjelmalla.
Voiko noilla jotenkin tehdä valikon tai jotain?
Kiitos teille paljon opastuksesta jo etukäteen.
7262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Näin lua uusi kansio omat videotiedostot siirät pätkät sinne ehkäpä onnistuisi paremmin.

Äänestä

"olen muuttanut convertxdvd ohjelmalla dvd muotoon"

hankalasti jos ollenkaan. Sinun olisi pitänyt säilyttää ne mpg-muodossa, liittää yhteen ja sen jälkeen muuttaa ne dvd-muotoon.

Äänestä

Onhan esim. dvd karaoke levytkin useassa osassa, sanoit että hankalasti jos ei ollenkaan.
Kyllä convertxtodvd ohjelmalla on helppo kääntää dvd muotoon.
Ei onnistu jos laittaa eri kansiot filmeille.
Korvaa vaan edellisen valinnan.
Eikö ole mitään mahdollista?
Kiitokset edelleen teille.

Äänestä
  • Samaan kansioon kaikki pätkät ja poltat sen kansion.Klikkat kohdetta teksti vasemmalla siirä kohde.

    Äänestä

  • kiltisti.. kirjoitti:

    Samaan kansioon kaikki pätkät ja poltat sen kansion.Klikkat kohdetta teksti vasemmalla siirä kohde.

    Kokeilin tuota, tulee teksti haluatko korvata.
    Että tuolleen, ei onnistu.

    Äänestä

  • vain yksi VIDEO_TS- ja yksi AUDIO_TS-kansio. Muilla kansioilla DVD-soittimet eivät tee mitään. Tuon convertxtodvd tekemä systeemi sisältää DVD:n tarvitseman menun ja jos lisäät VIDEO_TS-kansioon VOB-tiedostoja, niin ne eivät ole mukana menussa ja niitä ei siten myöskään näytetä. Helpoin tapa on liittää alkuperäiset mpg-tiedostot yhteen ja muuntaa lopputuloksena saatu iso mpg-tiedosto DVD:n vaatimaan muotoon. Ifo-editillä onnistunee mutta erittäin hankala käyttöinen ja vaatii paljon teknistä ymmärrystä DVD-levyn rakenteesta.

    Äänestä

  • pitää olla kirjoitti:

    vain yksi VIDEO_TS- ja yksi AUDIO_TS-kansio. Muilla kansioilla DVD-soittimet eivät tee mitään. Tuon convertxtodvd tekemä systeemi sisältää DVD:n tarvitseman menun ja jos lisäät VIDEO_TS-kansioon VOB-tiedostoja, niin ne eivät ole mukana menussa ja niitä ei siten myöskään näytetä. Helpoin tapa on liittää alkuperäiset mpg-tiedostot yhteen ja muuntaa lopputuloksena saatu iso mpg-tiedosto DVD:n vaatimaan muotoon. Ifo-editillä onnistunee mutta erittäin hankala käyttöinen ja vaatii paljon teknistä ymmärrystä DVD-levyn rakenteesta.

    Kiitos tiedoistanne, eiköhän tämä tästä nyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei osaa polttaa kirjoitti:

Miten saisin ja millä ohjelmalla olisi paras polttaa useampi dvd pätkä samalle dvd levylle.
Käytössä on windows mediasenter, olen nauhoitellu kovalevylle pilanpäiten pätkiä, ne olen muuttanut convertxdvd ohjelmalla dvd muotoon.
Nyt en saa useampaa jaksoa samalle dvd levylle, elikkä sellaista valikkoa mistä saa valita minkä jakson haluaa katsoa.
Yritän polttaa clonedvd ohjelmalla, sinne kun valitsee uuden, se korvaa toisen, en saa onnistumaan kuin yhden jakson, sama nero ohjelmalla.
Voiko noilla jotenkin tehdä valikon tai jotain?
Kiitos teille paljon opastuksesta jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu