Hei. Olen 16-vuotias tyttö Turun lähistöltä ja kauheassa vauvakuumeessa. Niinpä sainkin idean, että voisin tulla silloin tällöin avuksi hoitamaan pienokaista, jos äidillä on vaikkapa tarvetta nukkua.
En siis olisi ns. lapsenvahti, vaan ainoastaan apuna lapsen/lasten hoidossa, enkä siis velottaisi mitään.
Minulla on kokemusta 2kk-3v. ikäisistä sukulaislapsistani, joita olen innokkaasti hoitanut tätini apuna viimeiset kolme kesää.
Jos ketään kiinnostaa, kysykää sähköpostiosoitetta, niin päästään keskustelemaan tarkemmin.
En siis olisi ns. lapsenvahti, vaan ainoastaan apuna lapsen/lasten hoidossa, enkä siis velottaisi mitään.
Minulla on kokemusta 2kk-3v. ikäisistä sukulaislapsistani, joita olen innokkaasti hoitanut tätini apuna viimeiset kolme kesää.
Jos ketään kiinnostaa, kysykää sähköpostiosoitetta, niin päästään keskustelemaan tarkemmin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oletpa ihana nuori nainen! Omat lapseni on jo ISOJA mutta olisitpa ollut tavattavissa 25v sitten! Jokatapauksessa KAIKKEA HYVÄÄ SINULLE!
Voi ihana ihminen! Kiroilen tässä kun et asu missään lähelläkään :D
Tuota ajatusta kyllä voisi lähteä levittämään. Lastenvahdit maksavat mansikoita eikä monikaan äiti välttämättä halua pois lasten luota, etenkään pienten, haluaisi vain jutella jollekulle ettei olisi yksin. Ja käydä vessassa ihan itsekseen :D väsyneelle äidille en osaa parempaa apua ajatellakaan kuin joku leikittämässä pilttejä toisessa huoneessa kun mamma vetää päikkärit. Sieltä peiton alta kaivautuu ihan uusi ihminen parin tunnin päästä.
Iso kannustus ihanalle nuorelle naiselle!
***
Minulla on 7 kk:n ikäinen vauva. Jos todellakin olet noin avulias ja kiinnostunut tulemaan vauva hoitamaan (meidän vauva kaipailee leikkikaveria), niin mailaa osoitteeseen [email protected].
Oikein kaunis ajatus sinulla. Kehotan sinua kuitenkin pyytämään matkakorvaukset, varsinkin jos saat useampia apupyyntöjä.
Yksi matkakorvaus on pieni summa avunsaajalle, mutta niistä voi tulla merkittävä kuluerä sinulle. Jaksat pidempään auttaa, kun sinun ei tarvitse käyttää omia säästöjäsi vieraiden perheiden auttamiseen. Arvokkaintahan on aikasi, jonka käytät lasten hoitamiseen, siihen nähden matkakulut ovat pientä.