"kokoomuskommari" Suvi Linden

Golfkenttä-Suvina tunnettu politrukki olisi nyt valmis rahoittamaan
valtion kassasta YLEn huonoja ohjelmia joista kukaan ei ole valmis maksamaan . No huh huh. Tämä tarkoittaisi lisää turhia digikanavia joille ei löydy katsojia kuin oman puolueen riveistä. Miksi YLE menetti 50 miljoonaa euroa kanavamaksuja kaupallisille kanaville kun digitelevisio tuo juuri kaupallisille kanaville tuloja lisää ja menoja vain YLElle?
3204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Käsittääkseni nimenomaan hänen tarkoitus ei olisi ottaa rahoja valtion kassasta vaan TV-maksua muutettaisiin niin, että jokainen talous joutuisi sen maksamaan olisi TV:tä tai ei. Toinen mahdollisuus olisi henkilökohtainen kiinteä TV-vero, mutta koska se iskisi perheellisiin ei sitä tuskin käytettäisi.

Äänestä
  • elikkä meinaa että kaikki joilla on laajakaista ja/tai kännykkä joutuu maksamaan ton veron, katsoipa telkkua sit (netistä, kännyllä tai perinteisillä tavoilla) tai ei. Eli vaikka käyttäsit nettiä vaan Suomi24-trollailuun ja kännyä vaan puhumiseen niin maksat!

    Äänestä

  • mediavero kirjoitti:

    elikkä meinaa että kaikki joilla on laajakaista ja/tai kännykkä joutuu maksamaan ton veron, katsoipa telkkua sit (netistä, kännyllä tai perinteisillä tavoilla) tai ei. Eli vaikka käyttäsit nettiä vaan Suomi24-trollailuun ja kännyä vaan puhumiseen niin maksat!

    Tuohon ei luultavasti mennä, koska se vain hankaloittaisi asiaa. Luultavasti Lindén haluaa irti koko tarkastussysteemistä, joka mahdollistaa salakatselun. On helpompi, jos kaikki maksavat ja sillä siisti :-(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sosialisoisi Ylen kirjoitti:

Golfkenttä-Suvina tunnettu politrukki olisi nyt valmis rahoittamaan
valtion kassasta YLEn huonoja ohjelmia joista kukaan ei ole valmis maksamaan . No huh huh. Tämä tarkoittaisi lisää turhia digikanavia joille ei löydy katsojia kuin oman puolueen riveistä. Miksi YLE menetti 50 miljoonaa euroa kanavamaksuja kaupallisille kanaville kun digitelevisio tuo juuri kaupallisille kanaville tuloja lisää ja menoja vain YLElle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu