Otetaan esimerkki elävästä elämästä.
2H K Helsingistä:
1) Oma
Hinta 200teur, jolloin korot lyhennys 1170eur/kk (5% korko ja 25v maksuaika) yhtiövastike 270eur/kk=1440eur/kk
2) vuokra
740eur/kk
OMASSA ASUMINEN TULEE HUOMATTAVASTI KALLIIMMAKSI! VUokralla asuja säästää joka kuukausi 700eur!!
2H K Helsingistä:
1) Oma
Hinta 200teur, jolloin korot lyhennys 1170eur/kk (5% korko ja 25v maksuaika) yhtiövastike 270eur/kk=1440eur/kk
2) vuokra
740eur/kk
OMASSA ASUMINEN TULEE HUOMATTAVASTI KALLIIMMAKSI! VUokralla asuja säästää joka kuukausi 700eur!!
Vastaukset 7
Vanhimmat
voi toivon mukaan joskus myydä, vuokra-asuntoa ei.
niin ei tarttis täälläkään ihmetellä elämän menoa. ELÄMÄ ON, varsinkin nille jotka jäi pysäkille seisomaan silloin kun muut hyppäs junaan.
Kohta laitetaan myyntiin, sillä ei ole mitään järkeä laittaa vuokralle! 200teur kämpästä jää kulujen jälkeen 3teur/vuodessa, sillä vuokra on 700-750eur. Tuotto on aika huono, eikö vain?
750 * 12 = 9000€/vuosi
Siis väitätkö tosiaan että sulla menee 2/3 saadusta vuokrasta kuluihin. Olet ostanut todella paskan läävän tai sitten tämä oli todella huono provo jo syntyessään.
(750 - 270)*12*0.72 = 4147.2 €/vuosi
Yhtiövastike: 12 x 270eur/kk =3240
9000-3240=5760eur
Verojen jälkeen 4147eur/vuosi
tuotto 2%.
Tästä puuttuu korjausvastike, siksi todellinen tuotto on vieläkin huonompi.
Velattomasta 2000 rakennetusta omakotitalosta?
Vaan mitenkä voi minun autolainani olla vain 4,67 % (3 kk euribor+marginaali) koroltaan. Miten nykyiset asuntolainat voivat olla nykyjään kalliimpia marginaaliltaan.
Ennen sai myös asuntolainan koroista korkovähennyksen, onko se nyt otettu pois?
Lisäksi jokainen lainalyhennys on jälkikäteistä asuntosäästämistä ja näillä asunnoilla on taipumus enimmäkseen kallistua, jolloin enemmin tai myöhemmin omistusasuja omistaa varallisuutta verrattuna vuokralaiseen.
Miten minusta tuntuu, että tällä palstalla ihmiset pettää enimmäkseen vain itseään. Toisaalta se on meikkikselle yks ja sama.
Mutta jos todella haluaa elämässä menestyä, niin ei se tapahdu itseään pettämällä.
Toisaalta, jos onnistuu oikein hyvin petoksessaan, niin voi sitä olla ihan onnellinenkin harhaluuloissaan.