Työn vastikkeellisuus.

Työttömillä teetetään duuneja paskapalkalla (paskaduuneja kuulemma ei ole ja kaikki työ on arvokasta sanoin KATAINEN), niin nyt sitten korjaamaan sitä palkka- ja työsuhdepuolta, koska
palkat ovat ihan paskat.

Sairaanhoitaja on alipalkattu 2400€/kk, joten
työttömälle täyttä työaikaa noudattavaville
vähintään tuo. Jo loppuu vikurointi jos sitä nyt
yleensäkään esiintyy. Kysymys on rahasta.
3385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kokoomuksen vaatimukset tasa-arvotuposta ja veronalennukset samaan aikaan toteutettuna ovat aika mahdoton yhtälö kuntien talouden kannalta.

Äänestä
  • aikomustakaan tehdä muuta kuin kahmia omaisuutta ja
    ajaa palkat 1000€ tuntumaan. Leikata lomia. Kasvattaa eläköitymisikää ja poistaa ennenaikaisen eläkkeen mahdollisuus, mahdollisesti muuttaa koko kansaneläke (mikä muuten ei ole yksiselitteinen, ei ole perustuslaissa! Tutustuppa) vakuutuspohjaiseksi ja muut kovat arvot kunniaan.

    Äänestä

Tuli telkusta yhtenä pivänä juttua suomalaisesta sairaanhoitajasta Englannissa. Ei ihme jos viihtyi siellä kun käteen jäi neljä tonnia ja vapaa-aikaakin riitti. Ruotsissakin älytään vaatia kymmenen prosentin korotuksia. Virossakin puhutaan ministeritasolla suomalaisten tuomisesta vierastyövoimaksi. Siitä ei ole mitään hyötyä Suomelle saati suomalaisille, että firmat tekevät hyvää tulosta, koska suurimmat yritykset ovat ulkolaisessa omistuksessa ja voitot menevät osinkoina ulkomaille.
Tuo työn teettäminen yrityksissä työmarkkinatuella ei tee mitään muuta kuin vääristää markkinoita. Kohta voisi ryhtyä ihmiskauppiaaksi ja alkaa kuljettamaan työttömiä laittomasti Afrikkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vihreä Vastuu! kirjoitti:

Työttömillä teetetään duuneja paskapalkalla (paskaduuneja kuulemma ei ole ja kaikki työ on arvokasta sanoin KATAINEN), niin nyt sitten korjaamaan sitä palkka- ja työsuhdepuolta, koska
palkat ovat ihan paskat.

Sairaanhoitaja on alipalkattu 2400€/kk, joten
työttömälle täyttä työaikaa noudattavaville
vähintään tuo. Jo loppuu vikurointi jos sitä nyt
yleensäkään esiintyy. Kysymys on rahasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu