Voikohan 5-vuotiaan kanssa lähteä matkalle Schengen maahan vain vauvapassin turvin? Henkilöllisyyshän pitää pystyä todistamaan tarvittaessa, mutta vauvakuva (4kk iässä otettu) ei ehkä:) ihan joka silmään ole tunnistettava. Voiko tästä tulla ongelmia? Onko kellään kokemusta matkustamisesta tällaisella henkkarilla? Passi on voimassa vielä 4 vuotta..
5-vuotias matkaan vauvapassilla?
5v:näiti
3714
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Viimeksi keväällä Virossa ja syksyllä Thaimaassa toimi oikein hyvin. Kuulemani mukaan ainoa suunta, missä vauvana hankittu passi voi olla ongelma on USA.
Yleensä vauvapasilla matkustaminen ei ole ongelma. 5-vuotias, kun ei ole ihan niitä kaikkein suurimpia terroristiepäiltyjä.
Lähinnä ongelmia voi tulla, jos samaan aikaan Suomesta ilmoitetaan kaapatuksi lapsesi tuntomerkkeihin täsmäävä lapsi. Silloin voitte joutua tarkempaan syyniin.
maissa edes kysytä passia, mikä ihme juttu tämäkin on?