Ford Focus 1.6 100hv Trend Sedan,
tuollainen on harkinnassa, aivan tavalliseen poikamiehen ajoon, noin 5 vuodeksi, sitten jatkopaikka vanhemmille torimatkoille.
Vai mikä olisi sopivampi.
tuollainen on harkinnassa, aivan tavalliseen poikamiehen ajoon, noin 5 vuodeksi, sitten jatkopaikka vanhemmille torimatkoille.
Vai mikä olisi sopivampi.
Vastaukset 17
Vanhimmat
mutta 1.6 Ti-Vct olis parempi, yli 120 heppaa ja laaja vääntöalue....tosi mukava ajaa ja menee ihan tarpeeksi.
Minkähän normin mukaan nyt laskit ne hepat... Ei ole oleellista eroa 100hv versioon. 1.6 koneella Ok kaupunkiajoon, maantielle mukavaan liikkumiseen tarvitaan 2-litrainen.
Tuulilasi testissään mitannut penkistä yli 90 kilowattia, sekä vääntöäkin enempi.... en nyt muista lukuja... ja kyllä sen huomaa selvästi, entinen Focukseni oli vanhakoppanen 1.6.
Bensan kulutuksessa ja päästöissäkin TI-Vct vie voiton molempiin verrattuna, kaksi litranen ja 1.6:nen.
Ti-Vct on uutta tekniikkaa, ja mielestäni paras vaihtoehto joka ei paljoa liikkumisessa kaksi litraselle häviä.
En kyllä Huulilasin mittauksista kovin paljon perustaisi. Omistan itsekin sellaisen TI-Vct:n. Kyllähän se tarpeeksi liikkuu kun vaihteita käyttää ja kestää kuunnella kun moottori ulvoo. Maantiellä on ajaminen on kuitenkin aika rasittavaa.
liikkuu, ja vääntöäkin on mukavasti tasasesti.. ja kyllä minunmielestäni selvä ero tavalliseen 1.6:een.
Jos kunnon kyytiä halun niin lähden XJR:rällä, siinä on melkein samat tehot ja väännöt mut vaan kaksi pyörää :-)
Ford Focus 1.4 Hatchback. Parempi kuljetuskapasiteetti, halvempi hinta, edullisemmat vakuutukset
jos ottaa pelkän liikennevakuutuksen ja osakaskon, ja luottaa itseensä =)
kyllä tuo Ti Vct 1.6 on mukavempi kuin tuo 100hp koneella oleva.
Itse tein kaupat juuri 2.0 Sport Focuksesta, en tiedä kannattiko.
mut Focus on kyl hyvä auto.... meinasin itse ostaa audi A3:sen, onneksi päädyin Focus Sporttiin myös, ja tyytyväinen olen ollut kaikeen tekniikasta ulkonäköön. Madallettu alusta tekee siitä vielä paremman näköisen.. eikä Eibachin jouset maksaneet kuin 195e Automaassa.
se onpi vähä vanhoillisten auto, eikä mikään hääppönen
Ostin justiin 2 litrasen farkun ja jos aikasempiin foordeihin on uskominen niin rahat ei mee hukkaan on meinaan ollu tosi hyviä ajaa ja huollot on toiminu.
Itse en huolisi sedania millään, niiden tavaratila on niin epäkäytännöllinen.
Toisekseen sedanit tehdään espanjasa ja farkut sekä viisioviset saksassa, jos tuolle nyt haluaa jotain arvoa laittaa.
ottais sedanii mistään hinnasta... viisi ovinen on ollut paras aina minulle.
Sedanin on vanhoillisten, joskus myös nuoriakin, ihanteissa, yleensä audi-kuskeja, bmw-kuskeja... minun mielestäni 5-ov. on siistimmän näköinenkin, ja tietysti paljon käytännöllisempi.
XJR:rällä pääsee hyvää kyytiä mut mahtuu vähempi kuin sedaniin...
Ehdottomasti parhaan näköinen Focus korimalli, sellainen hieman coupe -tyylinen. Se tavaratilakin on aika iso, lähes 500 l muistaakseni. Lisäksi sedan on hiljaisempi kun takaa ei tule niin paljon rengasääniä.
Sedanissa voi ehkä olla aavistuksen vähemmän ääntä, mutta siinäpä ne edut sitten olikin.
Viisiovinen on suuremman tavaran kuljetuksessa niin paljon kätevämpi, että valintani on aina ollut joku viisiovinen tai farmari, yhtään sedania en ole ostanut, enkä tule ostamaan.
Uutta Focusta harkitsevat, kyselkää vähän ko. auton omistavilta, miten on maalipinnan laita muutaman pesun jälkeen. Osta mieluummin vaalea kuin tumma, niin ei niin naarmut näy.
Uusi Focus on muuten ihan ok, mutta meluinen verrattuna moneen kilpailijaan. Ja eihän moottoritekniikka ole mitään VW TSI-luokkaa, mutta onhan hinnassakin eroa Focuksen hyväksi tonnitolkulla.
Näissä hiukan vanhemmissa Focuksissa oli nuo luukkujen saumauskittiongelmat, mutta hoitivat mukisematta ja korvasauton sain myös pyytämättä(Oli uusi focus farkku).
MOOTTORI ON