Miten on mahdollista, että kun siirrän kamerasta kuvat tietokoneelle, niin alkaa heti kuvien kopioituminen automaattisesti. Ensin tulee kaikkien pienten esikatselukuvien alle kopio- sana, seuraaviin kopio (1), kopio (2 ) jne. Nyt kopioita tulee lähes 20 kpl kuvasta. Mikähän ruksi on päällä, kun näin tapahtuu?
Kiitos vastauksesta!
Kiitos vastauksesta!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Seonnut.
Ns. sekoaminen näkyy vain valokuvia siirrettäessä tietokoneelle.
Mitä on tehtävissä?
Itse olen saman ilmiön havainnut. En vaan tajua mikä ihme se on kun vetää ihmisiä kaiken sortin hullutusten perään, kun ne on aina keskentekoisia ulos tullessaan.
Lisäksi digikuva on perinteistä kymppikuvaa pienempikin. En sellaista höpötystä ota ollenkaan tosissaan ennenkuin vasta ehkä 10v kuluttua kun se on kaikki lastentautinsa ohittanut jne.
jos siirtelet kuvia hiirellä ja hiiresi napit on herkkää mallia. Opettele käyttämään näppäinkomentoja. Windowsissa ctrl-a valitsee kaikki, ctrl-c kopioi leikepöydälle ja ctrl-v liittää kuvat. Valitse hiirellä vain kansioita, mihin ja mistä kopioit.