Oi aikoja oi tapoja!

Nyt tiedän todella tulleeni vanhaksi...
valitukseni aihe ovat nimittäin suomalaisnuorison käytöstavat. Huom. ei siis esim. ruotsalaisnuorten tai jenkkinuorten jne. vaan nimenomaan suomalaisten nuorten piittaamattomuus muista ihmisistä ja tapakäyttäytyminen tai hm...sen puute.

Kiinnitin siihen heti huomiota paluuni jälkeen. Nuoret Suomessa eivät tervehdi, eivät hyvästele, eivät kiitä, eivät pyydä anteeksi. Onko näin aina ollutkin ja kuuluu suomalaiseen kulttuuriin (olin vain unohtanut nämä asiat) vai onko tämä jotain uutta?

T. Paloma
321316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

aloituksessani Keski-ikäisten käytös ;))vilkaise!

Äänestä
  • Aloittaja

    serpentiina.
    Tuli mieleen juuri kun luin sinun ketjuasi.... Olisin tietenkin voinut liittää sen siihen.
    T.
    Paloma

    Äänestä

Mieheni vastaanottaa työharjoittelunuorisoa firmaan. Harva heistä kuuluu osaavan sanoa päivää ja esittelevän itsensä.

Eivätkö vanhemmat/koulu opeta enää tapoja ja näytä hyvää esimerkkiä?

Äänestä

kuten lentävät lautasetkin,,,,,,typerää.

Äänestä
  • Aloittaja

    vai oliko se monta aloitusta:
    en tiedä muista mutta minä teen se siitä syystä että saisin kaikki tämän palstan marmattajat liikkeelle elämäntehtävänsä pariin: valittaa muista.
    Kakkossyy: halusin keskustella nimenomaan nuorison käytostapojen puutteesta joka esiintyy verbaalisena kömpelyytenä tai sosiaalisen kanssakäymisen koodien puuttumisena.
    Kolmanneksi syyksi voisi olla palstan dynamiikka ja päivittytminen uusien aloituksien mukaan eikä siis kronologisesti viestien ja vastausten mukaan.

    Terveisin,
    Paloma

    Äänestä

Vastahan kyselit eilen, kannattaako palata, aika nopeeta toimintaa ??

Ps. täällä nuoriso hienoa, mutta vanhoissa naisissa enemmän puutteita, on vain minun mielipiteeni Sorry !!

Nainen minäkin

Äänestä
  • Mutta vielä tällä sivulla alhaalla kyselet, kannattaako tänne palat, nyt en taida ymmärtää ?

    Edellinen vielä

    Äänestä

  • Aloittaja

    kommentti kirjoitti:

    Mutta vielä tällä sivulla alhaalla kyselet, kannattaako tänne palat, nyt en taida ymmärtää ?

    Edellinen vielä

    Tässä ketjussa puhun palaamisestani Pohjolaan monen rapakon takana vietetyn vuoden jälkeen ja siitä miten 17 vuoden jälkeen aloitin Suomessa käymisen pari-kolme kertaa vuodessa jolloin törmäsin tähän ilmiöön suomalaisten nuorten käytöstapojen puutteesta, jotka eivät ole siitä yhtään parantuneet vaan menevät aina mielestäni pahempaan päin. Olen asunut nyt Ruotsissa jo melkein 20 vuotta ja vertaan esim ruotsalaisnuorten käyttäytymistä suomalaisnuoriin ja eroa on, ruotsalaisten hyväksi. Olen myös asunut USAssa ja jenkkinuoret ovat hyvinkin kohteliaita aikuisia kohtaan.

    T.
    Paloma
    Paloma

    Äänestä

Tuo sivun alareunassa oleva aloituksesi. Siis asutko Suomessa vai Ruotsissa, nyt taitaa olla selityksen paikka tälle ihmeelliselle virtuaalielämälle ??

T:Nainen Norsunluurannikolta vaan Sorry ....

Äänestä
  • Aloittaja

    jossa olen asunut viimeiset 20 vuotta, sitä ennen USAssa ja E-Amerikassa. Kai kerroin jo että olin palaamassa Suomeen kun juutuin matkalla tänne Ruotsiin jossa minua odotti työpaikka ystävien järjestämänä.

    Kymmenisen vuotta sitten olin muutamassa työpaikkahaastattelussa Suomessa koska harkitsin paluuta uudelleen, mutta jäin kuitenkin Ruotsiin ja nyt kun eläkeikä lähestyy olen alkanut miettimään ainakin puolivuosiasuntoa Suomesta.

    Aikaa tosin on vielä tehdä päätöksiä puolin ja toisin ja kesäkuussa olen taas Suomessa niin kuin olen ollut joka kesä viimeiset 20 vuotta. Ihan reaaliajassa.

    T.
    Paloma

    Äänestä

  • paloma.se.co kirjoitti:

    jossa olen asunut viimeiset 20 vuotta, sitä ennen USAssa ja E-Amerikassa. Kai kerroin jo että olin palaamassa Suomeen kun juutuin matkalla tänne Ruotsiin jossa minua odotti työpaikka ystävien järjestämänä.

    Kymmenisen vuotta sitten olin muutamassa työpaikkahaastattelussa Suomessa koska harkitsin paluuta uudelleen, mutta jäin kuitenkin Ruotsiin ja nyt kun eläkeikä lähestyy olen alkanut miettimään ainakin puolivuosiasuntoa Suomesta.

    Aikaa tosin on vielä tehdä päätöksiä puolin ja toisin ja kesäkuussa olen taas Suomessa niin kuin olen ollut joka kesä viimeiset 20 vuotta. Ihan reaaliajassa.

    T.
    Paloma

    Oletkos se sama heppu joka kerran kirjoitti humorisitsen jutun Amerikan Uutsisiin ja silloin oli juuri muutanut Ruotsiin? Oli puhe kaikenmaalaisetn eduista siinä jutussa.

    Ollaan ehkä pari viestiä vaihdettu.

    Tule keskustelemaan. Www.etusivu.net

    Sivut ei enää yhteydessä Amerikan Uutisiin.

    Äänestä

  • Aloittaja

    pakinoitsija kirjoitti:

    Oletkos se sama heppu joka kerran kirjoitti humorisitsen jutun Amerikan Uutsisiin ja silloin oli juuri muutanut Ruotsiin? Oli puhe kaikenmaalaisetn eduista siinä jutussa.

    Ollaan ehkä pari viestiä vaihdettu.

    Tule keskustelemaan. Www.etusivu.net

    Sivut ei enää yhteydessä Amerikan Uutisiin.

    suomenkielisissä keskusteluissa, joten en ole mainitsemasi henkilö.
    Ai niin, olen jättänyt ehkä tusinan verran kommentteja soneran matkalaukkuun ja jonkun ulkosuomalaisiin joten en aivan ensikertalainen olekaaan, siitä on vain aikaa niin että tahtoi unohtua.
    Voin silti käydä vilkaisemassa sivua :)

    T. Paloma

    Äänestä

ämä on juuri niitä
Kirjoittanut: Paloma.se.co 20.4.2007 klo 21.44

   asioita joita olen kelannut viime aikoina. Ei se ollut mitään idylliä siellä missä kasvoin; pakkasin laukkuni niin pian kuin suinkin voin mutta miksi ihmeessä se nyt tuntuu niin toiselta? Muistot kultaavat ja kokemukset "maailmalta" muokkaavat, mutta kun katselen ihmisiä Suomessa lomillani näen paljon hyvin kaunispiirteisiä ihmisiä, välittömiä ja mukavia nuoria, palvelut ja systeemit pelaa hyvin ja kysyn itseltäni: palomainen mitä ihmettä teet täällä vieraalla maalla?

Sitten joskus kolahtaa ja muistan taas että näinhän se oli.

T.
Paloma

Äänestä
  • Aloittaja

    ja vieläpä omalla nimimerkilläni ja omalla kuvallani galleriassa, toisin kuin monet muut jotka ovat valmiita arvostelemaan, moittimaan ja löytämään virheitä muissa vaihtaen nimimerkkiä aiheen mukaan.

    On totta että olen tavannut monia välittömiä ja puheliaita nuoria, mutta enimmäkseen he ovat olleet elinkeinoelämän palveluksessa. esim. kaupoissa kassalla jne. Tervehtiminen ja verbaali kohteliaisuus ei tosin ole ollut heidänkään valttinsa.

    T. Paloma

    Äänestä

...eli osin valheellinen käytös - esität muuta kuin tunnet - ei kaiketi ole koskaan kuulunut suomalaiseen luonteeseen.

Suomalaiset nuoret eivät varmasti ole yhtään epäkohteliaampia kuin muuallakaan - ehkä hiukan rehellisempiä ja terveempiä tottumuksissaan?

Äänestä

tähän mielipiteeseen..

Mun mielestäni ei voi yleistää..tein ite vuosikausia nuorisotyötä urheilijoiden parissa.
Oltiin paljo leireillä pohjoisessa ja kesäleirejä joka kesä täällä etelämmässä.

Kyllä se nuoriso oli hienoo porukkaa, sitä itekin nuortu hullutteleen porukan kanssa ja ne lapset ja nuoret oli kyllä tosi kohtelista ja mukavaa porukkaa.

Nyt kun oma nuoriso pyörii täällä kavereineen niin kyllä ne kaveritkin on ihan mukavia tyyppejä..olisko vähän niin että niin metsä vastaa kun sinne hudetaan???
Moni katsoo ulkonäköö ja tekee heti sen perusteella tuomionsa. Myös hevi-tai hip hoppari on yleensä ihan mukava tyyppi..ulkonäöstä huolimatta.

Mun pitää sanoo että paljon enemmän epäkohteliaisuutta oon saanu vanhempien (varsinkin) naisten taholta, kun nuorison...

Äänestä
  • yhdyn.Olen myös nuorisotyössä.Punkkarit ja hevinuoret ovat ihan yhtä herkkiä kuin ilman ulkonaista statusta kulkevat.
    Mietin,että onko sitten niin,että olen saanut olla niitten nuorten kanssa jotka valikoituvat tiettyihin seuroihin ja toimiviin nuorisoryhmiin.En ehkä ole samassa tilanteessa kuin useat aikuiset,vaikka eihän kaikki nuoret minua tunne,mutta todella,myös itse olen kohdannut enemmän "äksyjä"aikuisia kuin nuoria liikkuessani turuilla ja toreilla.

    Äänestä

Kokemuksesi amerikkalaisnuorista ovat yli kahdenkynnenen vuoden takaa.
Eiköhän nuorison käytös ole muuttunut niin siellä kuin täälläkin.

Äänestä
  • Aloittaja

    kyllä olen ollut tekemisissä amerikkalaisen kotikasvatuksen saaneen nuorison kanssa aivan jatkuvasti senkin jälkeen kun palasin Pohjolaan. Suuri osa sukuani asuu USAssa ja niiden lapsia ja nuorisoa tapailen joka vuosi joko Suomessa tai USAssa. Amerikkalaisessa kotikasvatuksessa on paljonkin vikoja ja jenkkinuoret ovat vieläkin pahemmin häriintyneitä kuin skandinaavit, mutta käytöstavat ovat paremmat: kiitos, anteeksi, hyvää päivää eivät revi suuta.

    Kuuluu kai sitten suomalaiseen kulttuuriin se että kohteliaisuus katsotaan rumaksi ja epäreheliseksi. Ikävää tosikkomaisuutta minun mielestäni.

    T.
    Paloma

    Äänestä

Mahtanee johtua siitä, että kotona ei ole ollut tarvetta kiittää, ei tervehtiä vieraita, ei pyytää anteeksi? Vanhemmat ovat olleet poissa kotoa, ruoka on otettu jääkaapista ja lämmitetty mikrouunissa, sukulaisia ja tuttavia ei vieraile usein ja jos niin tapahtuu, pikkuväki ja nuoriso on jäänyt ulkopuolelle, kun vieraillakaan ei ole ollut lapsia mukana.
Nuorison käyttäytyminen peilaa aikuisilta opittua ja ryytinä vallitsevia arvoja vastaan taistelu, kuten oli kenties muutamilla meistäkin?

Äänestä
  • Minä sain tiukat säännöt, miten pitää käyttäytyä. Kun menin kyläkoulusta kirkonkylän oppikouluun, käyttäydyin kuten kylällä. Tervehdin jokaista vastaantulijaa, tuiki tuntemattomia kaikki, parin kuukauden ajan. Lopetin kun ei monikaan vastannut. Sellainen kotikasvatus oli ahdistavaa.

    Tajusin ainaisten tervehtimisten, kiittelemisten typeryyden ja omat lapset opetin tervehtimään vain tuttuja ihmisiä tai jos asuintalomme aikuinen tervehtii ensin niin sitten siihen on vastattava ja vastaisuudessa tervehdittävä itse ensin.

    Minä koen, että nuoriso on kohteliaampaa sakkia kuin ikäiseni, kiitos, ole hyvä, anteeksi tulee luonnostaan, ikäisiltäni harvoin.

    Äänestä

  • Aloittaja

    kotikasvatuksestahan se on kiinni, mutta miten tärkeänä hyvin käyttäytymistä pidetään nykyajan yhteiskunnassa jos lapsille sitä ei opeteta? Olemmeko taas siinä samassa kasvatusfilosofisessa tienhaarassa että kenen ehdoilla meidän käyttäytymisemme pitäisi toimia: joko yhteisön/yhteisen hyvän ehdoilla vai hedonistiyksilön ehdoilla.

    Kysymys on vain aivan tavallisesta järkeenkäyvästa sosiaalisesta yhteisvaikutuksesta: käyttäytymissäännöt ja etiketti voivat kuullostaa turhilta ja vanhentuneilta termeiltä mutta nehän ovat vain apuneuvoja, öljyä joka saa rattaiston toimimaan joustavammin ja ihmisten välisen kanssakäymisen miellyttävämmäksi ja juoheammaksi.

    T.
    Paloma

    Äänestä

..ihan varmasti on olemassa nuoria,jotka käyttäytyvät kehnosti ja ärsyttävästi.
SUURIN OSA nuorista on kuitenkin todella paljon paremmin sisäistänyt kauniin käytöksen,kiittämisen,tervehtimisen ja ovien aukaisun kuin monet aikuiset.
Riippuu niin paljon siitä,miten asian näkee ja mikä ottaa itseä otsaluuhun.
Jos itse sanoo rumasti tai tylysti ,alentuvasti tai käyttäytyy ärsyttävästi kassajonossa tms.saa melko varmasti mulkaisun osakseen,ehkä haistatuksen jos nuori on kauempana.
Kyllä se,miten itse suhtautuu nuoriin tulee itseä vastaan!

Äänestä

-Tack- esim. Ruotsissa, -Please- ja - Wonderfull, -Huge - yms. kuulostavat minusta yhtä kiusallisilta
kuin Suomessa kirosanat.... jokaiseen lauseeseen yhdistettynä. Tällöin kummatkin kärsivät inflaation
ja lakkaavat merkitsemästä mitään.

Äänestä
  • Aloittaja

    Thank you, please, sorry etc eivät ole suinkaan mitä täytesanoja koska niillä on suuri viestinnällinen merkitys. Kiitos ja ole hyvä-sanoja eI voi KOSKAAN sanoa liian usein. Niiden sanomiseen liian usein ei ole KOSKAAN tilaisuutta.
    Todelliset täytesanat, like huge, wonderful, "fokin", "friggin" great, lovely, (englanniksi) vaikka niillä onkin viestinnällinen merkitys se on kulunut liiallisessa ja asiattomassa käytössä pois.

    T. Paloma

    Äänestä

  • paloma.se.co kirjoitti:

    Thank you, please, sorry etc eivät ole suinkaan mitä täytesanoja koska niillä on suuri viestinnällinen merkitys. Kiitos ja ole hyvä-sanoja eI voi KOSKAAN sanoa liian usein. Niiden sanomiseen liian usein ei ole KOSKAAN tilaisuutta.
    Todelliset täytesanat, like huge, wonderful, "fokin", "friggin" great, lovely, (englanniksi) vaikka niillä onkin viestinnällinen merkitys se on kulunut liiallisessa ja asiattomassa käytössä pois.

    T. Paloma

    suorastaan harmittaa tuo jatkuva kiittely, jolla ei
    OIKEASTI voi olla mitään viestinnällistä merkitystä ja vielä vähemmän se on kohteliasta... pikemminkin EPÄKOHTELIASTA, jonka viesti (minulle) on sama kuin keskisormennosto. Tosin en usko, että se on tarkoitus, mutta eri kulttuureissa on omat tapansa ja piilomerkityksensä asioille.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Baile_Atha_Cliath kirjoitti:

    suorastaan harmittaa tuo jatkuva kiittely, jolla ei
    OIKEASTI voi olla mitään viestinnällistä merkitystä ja vielä vähemmän se on kohteliasta... pikemminkin EPÄKOHTELIASTA, jonka viesti (minulle) on sama kuin keskisormennosto. Tosin en usko, että se on tarkoitus, mutta eri kulttuureissa on omat tapansa ja piilomerkityksensä asioille.

    mutta uskon kuitenkin että keskivertoruotsalainen uskoo sen olevan asiaankuuluvaa ja alldeles lagom.

    T.
    Paloma

    Äänestä

Kovin monta huono käytöksistä kuulu,ei taida kuulua ainuttakaan kun ei tuu mieleen.
Nuoret pojatkin on oppineet kättelemään ja moikkaamaan vieraita juhla tilaisuuksissakin.
Samoin kun kiittelemään ja pois lähtiessä moikkaamaan ja jopa halitkin antavat läsnä olijoille.
Kerran eräässä tilaisuudessa iäkäs kansakoulunope oli oikein liikuttunut,kun pojat kävi aivan oma alotteisesti esittelemässä itsenä.
Nämä nyt viimemainitut oli vielä niin nuoria poikia,vaan kyllä minuakin kautta aikojen tuttavaksi tulleet oman pojan ikäiset pojat vieläkin morjestavat,vaikken heitä hevin tunne yli kahdenkymmenen vuoden taaksepäin ajoilta.

Äänestä
  • Aloittaja

    olleet aivan erillaiset suomalaisten nuorten ja lasten käyttäytymisestä. Johtuisikohan se sitten siitä että sukulaisperheissä on paljon lapsia ja nuoria ja koen heidän käytöstapansa hyvin vajaavaisiksi? Ei silti, aivan ihania lapsia ja nuoria muuten, mutta tuollainen hyvien tapojen puuttuminen tuntuu joskus suorastaan nololta.

    Pöytätavat ovat mielestäni myös vajaavaisia, ei pyydetä kauniisti eikä kiitetä. Ruokaa ottaessa tarjoiluvadeista ei ajatella muita vaan kaikki tyhjennetään omalle lautaselle jos sattuu olemaan sellaista sorttia mistä tykätään. Mennään toisten ihmisten jääkaapille kysymättä lupaa.

    Lisää esimerkkejä: sisääntullessa valloitetaan parhaat ja mukavimmat tuolit eikä ajatella että ehkä vanha mummi haluaisi istua takan edessä vaikka vanhat jalat ei sinne kaikkein ensimmäiseksi kantaisikaan. Kaikkein oudointa on kuitenkin ollut mielestäni se että kun tullaan vieraasen kotiin ei tervehditä ollenkaan, ketään. Kävellään vain sisään ja istutaan. Lähtiessä mahdollisesti sanotaan: "no, mä meen nyt"...

    T.
    Paloma

    Äänestä

  • paloma.se.co kirjoitti:

    olleet aivan erillaiset suomalaisten nuorten ja lasten käyttäytymisestä. Johtuisikohan se sitten siitä että sukulaisperheissä on paljon lapsia ja nuoria ja koen heidän käytöstapansa hyvin vajaavaisiksi? Ei silti, aivan ihania lapsia ja nuoria muuten, mutta tuollainen hyvien tapojen puuttuminen tuntuu joskus suorastaan nololta.

    Pöytätavat ovat mielestäni myös vajaavaisia, ei pyydetä kauniisti eikä kiitetä. Ruokaa ottaessa tarjoiluvadeista ei ajatella muita vaan kaikki tyhjennetään omalle lautaselle jos sattuu olemaan sellaista sorttia mistä tykätään. Mennään toisten ihmisten jääkaapille kysymättä lupaa.

    Lisää esimerkkejä: sisääntullessa valloitetaan parhaat ja mukavimmat tuolit eikä ajatella että ehkä vanha mummi haluaisi istua takan edessä vaikka vanhat jalat ei sinne kaikkein ensimmäiseksi kantaisikaan. Kaikkein oudointa on kuitenkin ollut mielestäni se että kun tullaan vieraasen kotiin ei tervehditä ollenkaan, ketään. Kävellään vain sisään ja istutaan. Lähtiessä mahdollisesti sanotaan: "no, mä meen nyt"...

    T.
    Paloma

    Joskus hakusessa,varsinkin ihan nuorilla kun keskenäinen kilpailu on kova pöydän antimista(pikkuleivistä)
    Samalla kun kuuluu "Saisinko",niin käsi on jo ottanut ainakin pari piparia mukaansa.:)))
    Olin kerran itse kylässä johon sitten saapui pari pojan poikaa jo koululaisia,ensin kävivät kaapit läpi mitä löytyy ja sen jälkeen potkiskeltiin kiroillen kaapin ovia ja alettiin vaatimaan isovanhemmilta rahaa.
    Sivu silmällä sitten näin,että vaatimukset tuottivat tulosta.
    Kaiken lisäksi poikien vanhemmat vain hymyillen katselivat vierestä peuhaamista.
    Minun oli oikein vaikea pysyä nahoissani,vaikkei asia minulle mitenkään kuulunut.

    Äänestä

Suomessa vai Ruotsissa, vaikka täällähän voi asua vaikka siellä "Hornankuusessa" ???

Äänestä

Huomiosi monien suomalaisten nuorten (ja valitettavasti myös aikuisten) huonoista käytöstavoista on ihan oikea.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


paloma.se.co kirjoitti:

Nyt tiedän todella tulleeni vanhaksi...
valitukseni aihe ovat nimittäin suomalaisnuorison käytöstavat. Huom. ei siis esim. ruotsalaisnuorten tai jenkkinuorten jne. vaan nimenomaan suomalaisten nuorten piittaamattomuus muista ihmisistä ja tapakäyttäytyminen tai hm...sen puute.

Kiinnitin siihen heti huomiota paluuni jälkeen. Nuoret Suomessa eivät tervehdi, eivät hyvästele, eivät kiitä, eivät pyydä anteeksi. Onko näin aina ollutkin ja kuuluu suomalaiseen kulttuuriin (olin vain unohtanut nämä asiat) vai onko tämä jotain uutta?

T. Paloma

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu