Paljonko 2L Primera sietää kilometrejä koriltaan ja tekniikaltaan?
Kannattaako katella uudempaa ja enemmän ajettua vai vanhempaa vähän ajettua?
Kun tuo budjetti on rajallinen eikä salli tuoretta vähän ajettua. Onko muuten uudemmissa saatu se multilinkkiprobleema korjattua? Tulee ajettua paljon hiekkateitä ja vanhoissa ne ainakin oli kulutustavaraa :(
Kannattaako katella uudempaa ja enemmän ajettua vai vanhempaa vähän ajettua?
Kun tuo budjetti on rajallinen eikä salli tuoretta vähän ajettua. Onko muuten uudemmissa saatu se multilinkkiprobleema korjattua? Tulee ajettua paljon hiekkateitä ja vanhoissa ne ainakin oli kulutustavaraa :(
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse olen myös keväisen autokuumeen kourissa ja Primera on myös omalla suosikkilistallani...monella tutulla on Primera ja siten tiedän, että kyse on toimintavarmasta ja laadukkaasta autosta.
Vuosimallit 90-93 on kuitenkin kierrettävä kaukaa...niissä vitosvaihteen rattaat ei kestä ja sähköissäkin on ollut ongelmia (laturi, startti, 1,6-kaasutin).
Multilinkit kulahtaa kuulemma kaikista Primeroista, myös uudemmista n. 80-150tkm välillä. Itse päätyisin uudempaan malliin jos vaan budjetti sietäisi, sillä se tuntuu olevan erittäin kestävä, jos multilinkit sivuutetaan. Myös sen ruostesuojaus on parempi...ovien alalaidat lienee silti syytä katsoa. Vanhemmassa mallissa ruostumiskohteet ovat takaluukku, kynniskotelon takapään ja pyöränkaaren sauma ja polttoaineen täyttöputken ympäristö lahoaa huomaamatta murusiksi.
Eli paras yhdistelmä olisi vähän ajettu (n. 100tkm) uudempi malli, mutta toisaalta vähän ajettu vanhempimalli 95-96 ovat varmasti yhtä laadukkaita...mutta niiden ensimmäisten vuosimallien kanssa on oltava tarkkana, jos niihin törmää.
Itse ostin paljon ajetun P10 ja olen ajanut itse runsaasti lisää. Mlinkissä ei ole ollut mitään ongelmia vielä, katsatuksessa tuli alustasta kehuja ;)
Itse tiedän 200 tkm ajetun p10 (1. omistaja) vieläkin multilinkki pelaa. Joten ihmetyttää 80 - 150tkm mlink ongelmat.
Ruostepaikat tulikin lueteltua nm. 323 viestissä.
Kone luja molemmissa versioissa 1.6 ja 2.0. Suosittelen 2.0 koneella. Ymmärtääkseni laturi / startti viat 2.0 harvinaisempia ja ennenkaikkea kone ei ole laiska. Ja olihan hiljattain myynnissä autoliikeessä 500 tkm ajettu 2.0L p10 :)
Miellän primerat niin, että 150 tkm jälkeen autot yksilöitä, toisia korjataan tarpeen vaatiessa, toisia ei. Tuurista kiinni millaisen yksilön löydät.
Mieluummin ostaisin 300tkm 2.0L matka-ajoassa olleen primeran, kuin 200tkm 1,6L "perhe" -primeran pätkäajosta. Ellei rahaa löydy alle 100tkm ajettuun :o
Kannattaa käydä katsomassa yksityisten kauppaamia primeroita. Todellista vertailukohtaa liikkeiden illuusioille