Onko 140 heppainen pienitehoisin V70 ok automaattina? Vai kaipaako lisää voimaa? Automyjän mielestä ei tietenkään mitään ongelmaa, mutta entäs kokemus?
V70 140hp Automaatti
Zepux
61767
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
voin sanoa että kyllä sillä pärjää mutta nopeasti huomaat auton painon ja tehottoman koneen. Itse vaihdoin nopeasti 170 heppaiseen koneeseen mutta nyt alla 163 heppainen diesel ja ihan yliveto kone =)
Totean heti, että kokemukseni perustuu vain käsivaihteeseen. Sen perusteella en kuitenkaan itse ostaisi automaattilaatikolla ja 140 hp ainakaan uutta autoa. Jos on käytetty ja pääset kokeilemaan, niin sittenhän voit itse arvioida asian.
ehdottomasti 2.5T -mylly. Volvon automaatit ovat tietääkseni alunperin "suunniteltu" nimenomaan bensaturboihin. Korjatkaa jos olen väärässä.
Vei se 140hp vehje pajalle niin vaihtavat siihen 170 hepokatin ohjelman. Kone on aivan sama, ohjelma vain on rahastuksen nimissä eri.
140hp konessa on 10venttiiliä ja 170hp on 20venttiliä. ei sitä kyll millään moottori ohjelman vaihdolla pysty muuttaa.
Moottorinohjauksen ohjelmisto päivitetään.
Ainoa ero 140/170hv välillähän on se, että 140hv mallissa kaasuläppä (sähköinen siis) ei aukea kokonaan. 170hv mallissa tuo keinotekoinen rajoitus on poistettu.