kerro kokemuksista alkon asiakaspalvelusta. tv:ssä on joku kansanäänestys menossa, onko ne niin hyviä asiakaspalvelijoita kuin väittävät?
alkon asiakaspalvelu
kerroppas
71844
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Siellä nyt mesottiin tuotetietoudesta ja muusta heidän sivuillaan...
kokemukseni kuitenkin on, että nämä kakarat kaupanalan koulutuksineen eivät juomista tiedä tuon taivaallista. Perseellään osataan kyllä istua kassalla, mutta auta armias, jos haluat jostain tietoa.
Mutta jos olet esim. juhlapuvussa käymässä- saat parempaa palvelua, kuin tuulihousussa. Juomia esitellään kysymättä ym. Kokeile vaikka! Luulen , että ympäri Suomen sama vaikutus. Jos taas pyöriskelet tuulipuvussa pitkään hyllyjen välissä - sinua tullaan kyttäysasenteella "palvelemaan".
...pukeutuminen ratkaisee. Jos menee pikkuhoususillaan tai vaikka alasti myymälään saa varmasti erilaista kohtelua kuin asiallisesti pukeutuneena.
huomautus. Kyllähän periaatteessa tuulipukukin on asiallinen asu. Kravattimies vain saa paremman palvelun missä tahansa. Sama koskee naisia jos on mekko ja pleiseri tai farkut ja nahkatakki. Minä ainakin saan vartijan perääni aina jälkimmäisesti pukeutuessani.
"tullaan kyttäysasenteella "palvelemaan". " ja "istutaan perseellään kassalla" Ette taida itse olla mitään asiakaspalvelun ammattilaisia. Joidenkin työhön kuuluu istua kassalla perseellään, hänelle kuuluu myös vastuu kassasta. Löydät myymälöistä varmasti muuta henkilökuntaa, joka on valmis sinua neuvomaan. Itse olen ainakin löytänyt. Ja tälle toiselle, jota taas ottaa päähän kun palvellaan, mistä päättelet, että sinua kytätään. Kyllä voi olla joillakin elämä vaikeeta. Mielestäni muuten tuulipuku kuuluu lenkkipoluille ei ostoksilla käyntiin.
missä muussa maassa asiakas tulee alushousillaan kauppaan ostoksille??
kyse on miehistä
itelläni kävi tässä yksi vuosi, kun olen tätä viinapullo-kansaa ollut, että muuta käyntiä ei oo alkoon ollut..niin kaverille piti saada lahjaksi joku kiva pullo. kuoharia tai shampanjaa aattelin ja kyselin sitte myyjältä et millanen olis hyvä. se innostu selitteleen ummet ja lammet niistä ja muisteli kaikki kurssitki millä on käyny, ja huomas kyllä että siellä ei varmaan usein tietoa kysellä, kun yksikin kysymys saa puhevirrat auki. kuuntelin kyllä siinä maltillisesti vaikka alkokin tuntumaan et sais juttu jo loppua :)
kuohariin sitten päädyin ku ei ihan shampanjaan kukkaro riittäny