Heippa,
olisin kiinnostunut kuulemaan hieman suuntaa antavia hintoja rotukissoista. Erityisesti pitkä- ja puolipitkäkarvaiset kiinnostavat.
Itseasiassa en ole innostunut harrastamaan näyttelytoimintaa, mutta muutaman rodun kauneus yms sellainen viehättää kovin (pyhä birma, persialainen, norjalainen, maine coon miksei siperian kissakin).
Jos haluaa kotikissaksi eikä suvunjatkamiseksi rotukissaa, niin hinta laittaa myös ajattelemaan hankintaa useampaan kertaan. Voiko esim joku kasvattaja myydä sellaista rotukissaa halvemmalla, jota ei vaikka jostain syystä voi viedä näyttelyyn (silmien tai turkin värissä jotain väärää tms)
Kovasti tuntuvat ihmiset pyytävän kovaa hintaa myös niistä sekarotuisista pitkäkarvoista... siksi mietin että jos päättää kissan ostaa niin miksei sitten rotukissaa ihan virallisesti rekisteröityä sellaista.
olisin kiinnostunut kuulemaan hieman suuntaa antavia hintoja rotukissoista. Erityisesti pitkä- ja puolipitkäkarvaiset kiinnostavat.
Itseasiassa en ole innostunut harrastamaan näyttelytoimintaa, mutta muutaman rodun kauneus yms sellainen viehättää kovin (pyhä birma, persialainen, norjalainen, maine coon miksei siperian kissakin).
Jos haluaa kotikissaksi eikä suvunjatkamiseksi rotukissaa, niin hinta laittaa myös ajattelemaan hankintaa useampaan kertaan. Voiko esim joku kasvattaja myydä sellaista rotukissaa halvemmalla, jota ei vaikka jostain syystä voi viedä näyttelyyn (silmien tai turkin värissä jotain väärää tms)
Kovasti tuntuvat ihmiset pyytävän kovaa hintaa myös niistä sekarotuisista pitkäkarvoista... siksi mietin että jos päättää kissan ostaa niin miksei sitten rotukissaa ihan virallisesti rekisteröityä sellaista.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Maine coonien hinnat lähtevät nykyisin noin 800 eurosta ja birmat taitavat olla samoissa hintaluokissa.(Ja tuo siis juurikin sen lemmikkitasoisen kissan hinta)Norjalaiset metsäkissat käsittääkseni hieman edullisempia.Muista ei juuri tietoa.
Näistä roduista ainoastaan birmalla(ja persialaisella?)on värityksellä merkitystä,muilla roduilla ei ole "vääriä" värejä,vaan se lemmikkitasoisuus määritellään muuten.Esim.knikkihäntä,liian pienet korvat,suora profiili yms.
Jos haluat esim. Pyhä Birmankissan, saat hyvästä näyttelykissasta maksaa noin 1000€. Kasvattajilla on yhdistyksen suositushinnat ja niiden mukaan lemmikkitasoinenkin maksaa 600€.
Näin yleisesti. Rotukissan kasvatus ei ole mitään halpaa puuhaa, monet ajattelevat, kuinka kasvattaja pennuilla rikastuu, mutta se on ihan väärä luulo.
Molemmat vanhemmat käytettävä Fel ja Fiv testeissä, otattaa veriryhmämääritys, jotta ei tule ongelmia synyvien pentujen osalle. Naaraalle testi lisäksi aina ennen toisella uroksella astumista. Pentujen rekisteröinti, pentutarkastus, sirutus suositeltavaa, samoin pentujen veriryhmämääritys ja madotukset. Lisäksi pennut ja emo tarvitsevat laadukasta ruokaa. Huonon tuurin sattuessa, naaraan joutuu keisarinleikkaamaan ja se ei ole halpa homma. Sitten vielä kaikki näyttelykulut ja matkat kissan kanssa vie ison loven pussista. Kasvattajalle yleensä jää hyvä mieli kaikesta, kun toinen saa vastaavasti suloisen uuden perheenjäsenen.
Toki tämä on valitettavan totta, että teetetään ns.puolirotukissoja ja sitten myydään kalliilla hinnalla, kaikki edellämainitut rahanmenot tekemättä, tässä on kyse tulon hankkimisesta. Menot tällaisissa tapauksissa ovat minimaaliset rotukissakasvatukseen verrattuna.
Kannattaa ottaa rotukissa, mikä tahansa ja varsin, kun olet kiinnostunut näyttelyistä ja todella se on kiva, mutta valitettavasti ei ihan halpa harrastus, mutta sieltä saa paljon uusia samanhenkisiä kissaystäviä.
Siis nimenomaan EN ole kiinnostunut näyttelyistä vaan haluaisin kauniin ja ihanan kotikissan perheeseemme iloa ja seuraa antamaan. Persialainen meillä on ollut, mutta sen turkki vaatii niin valtavasti työtä ettei aika tahdo riittää, jos karvan laatu ei olisi niin pehmeää pärjäisi hieman vähemmällä. Harjaan kyllä kissaa mielelläni, mutta kuten kirjoitin ei ihan niin vaikeahoitoista turkkia mielellään enää.
> Voiko esim joku kasvattaja myydä sellaista rotukissaa halvemmalla, jota ei vaikka jostain syystä voi viedä näyttelyyn (silmien tai turkin värissä jotain väärää tms)
Tämä on ihan yleinen käytäntö alalla. Omat ragdollimme maksoivat 650 euroa kpl siksi että niiden hännissä on värivirhe joka ehdottomasti estää näyttelyyn viemisen. Meille asialla ei ollut mitään väliä, koska näyttelytoiminta ei voisi vähempää kiinnostaa (itse asiassa kissoja etsiessämme ehdoton vaatimus oli että niitä ei tarvitsisi viedä näyttelyyn; käsittääkseni jos ostaa näyttelytasoisen pennun, on kasvattajalla oikeus vaatia että se viedään tiettyyn määrään näyttelyitä).
Yleensä kasvattajat myös vaativat että lemmikkitasoiset kissat steriloidaan; meillä kasvattaja luovutti pennut valmiiksi steriloituna.
Ite en kyllä maksaisi kissasta euroakaan ihan periaatteesta.
Meillä on kaksi kissaa, jotka on omaan piikkiin leikattu ja madotettu ja sanoisin, että aika hyvällä hoidolla ovat. On aluperin navettakissoja.
Kuitenkin jos joku pyytäisi esim. vitosta maatiaiskissasta, niin jäisi hakematta.
Toisaalta ymmärrän myös niitä, jotka haluavat nimellisen korvauksen. Heidän mielestään tällä varmistetaan hoidon vastuullisuus. Mielestäni tämä ei varmista mitään.
se sellainen on?
jos hakisit käärmeenruuaksi, niin maksaisit varmaan enemmänkin, kuin vitosen.. kunnia kissoille juu..
joo ei se vitonen mitään varmista, vaan ihan oikeasti kunnon hinta. tietysti siihen sopii sisältyä hyvin hoidettu kissa.
on otettava takkiinsa jopa satoja euroja,jotta juuri sinä saisit sen hoidetun pennun ilmaiseksi...Et kyllä näemmä kissaa juuri lemmikkinä arvosta..
...nyt oli puhetta maatiaiskissoista, ei rotukissoista.
Jos ottaisin leikatun, rokotetun ja madotetun pennun, niin siitä voisin maksaa kustannukset. Pelkästä kissasta en kuitenkaan alkaisi maksaa.
Jos kissan haluaa, niin täytyy myös haluta pitää huolta siitä. Tähän ei mitkään hintapyynnöt auta. Maatiaiskissa voi maksaa vaikka 50 euroa ja silti joku ei välttämättä pidä siitä huolta.
En maksaisi kissasta, koska kokisin hinnan asetuksen tavallaan "epäluottamuslauseeksi" minua kohtaan huolehtia kissoistani.
koiranpennustakin..Tai akvaariokaloista,kanista,marsusta jne.jotka ostat eläinkaupasta..Vai onko niistäkin hinnan pyytäminen epäluottamuslause kauppiaan osalta..?Sinä et ainakaan asenteellasi sitä maatiaisen arvostusta paranna.
en maksaisi kalasta/koirasta, koska en hankkisi sellaista.
Arvostaako kissa sitä, että maksan siitä jotakin?
Vai arvostaako se sitä, että pidän siitä hyvän huolen?
Ymmärrän eläinkaupan liikemielessä, mutta itse en siltikään eläimestä maksaisi.
Asiaa enempää vänkäämättä totean, että meillä on tässä selvä mielipide-ero ;)
"en maksaisi kalasta/koirasta, koska en hankkisi sellaista. " älä nyt väännä asiaa hakoteille. siis JOS hankkisit, niin varmaan maksaisit. tai hevosesta, olisiko siinä jo tarpeeksi kokoa, että ymmärrät asioiden maksavan.
"Arvostaako kissa sitä, että maksan siitä jotakin?" Kissalle tässä on arvostusta haettu, eikä mietitty,mitä kissa arvostaa..
miksi sinun pitäisi saada toisen omaa ilmaiseksi?
mikä vika maatiaisessa mielestäsi on, että arvostuksesi on tuolla tasolla? tai eläimessä yleensä? elätkö vain lahjoitusten turvin vai ajatko kenties kallista autoa tms, vai äiti ja isikö kaiken maksaa, hekö on myös ajatusmaailmasi aivopesseet? jne..
Okei, sinä huolehdit kissastasi, mutta oletko miettinyt näitä tyyppejä jotka ottaa esim. kesäkissan? Eikö heidän toimintansa juuri mahdollisteta tuolla että kissoja arvostetaan niin vähän ettei niistä oteta mitään maksua? Melkein kuka tahansa voi siis hetken mielijohteesta ottaa ilmaisen kissan ja hylätä sen sitten kun sen pito maksaakin tai se kasvaa aikuiseksi.
Rotuyhdistyksen suositushinnat ovat 700 e ja siitä ylöspäin tason mukaan. Värivirheellisiä ei norskeissa ole, mutta lemmikkitasoisia kylläkin. Kannattaa tiedustella suoraan kasvattajilta.
Nämä ns. vialliset rotukissat tulevat maksamaan kasvattajalle ihan saman kuin näyttelytähdetkin. Vanhemmathan on testattu tarttuvien ja tappavien tautien varalta. Naaras ja pennut ruokitaan hyvin, hiekkaakin kuluu pentujen kasvun aikana... Minä ainakin madotan ja rokotutan pennut kahteen kertaan, lisäksi mikrosirutetaan, samalla tietty eläinlääkäri tarkastaa ne muutenkin. Emo ja pennut olleet onneksi terveitä, ei siis tällä kertaa muita eläinlääkärikuluja. Mukaan pennuille lähtee "selviytymispakki" = samaa ruokaa kun meillä syöty, ruokakuppi, harja, leluja jne. Kun pentueeseen sitten sattuu syntymään vain kaksi pentua, jotka nekin pikkuisen värivikaisia, eli myydään halvemmalla kuin näyttelytasoiset.
No ei tällä rahallisesti tosiaan rikastu, vaan muutenhan antoisa kokemus nähdä kissalapsien kasvu ja vielä parempi kiitos tyytyväiset kissalastan uudet perheet.
Apukirjureinani kaksi "sukkavikaista" birmalapsosta
Kasvatat siis birmoja? Olen tutustunut erilaisten sivustojen kautta tähän rotuun ja se miellyttää kovasti. Laittaisitko yhteystietosi niin voisin ottaa yhteyttä?
Birmankasvattaja, voisit laittaa yhteystietosi, vauvoja tulossa ja lemmikkitasoinen vapaana, siis sukkavikainen.
Yhteystietoni löytyy sivulta http://www.kolumbus.fi/birmankissa/pentulista.html, myynnissä yksi 10 helmikuuta syntynyt naaraspentu.