HUMINAA

Ostin uuden mazda 6 sedanin ja ongelmana on humina yms
ääni oikealta takaa. Auto oli huoltomiesten ajettavana ja sanoivat sen olevan rengasääniä.
No se ei pidä paikkaansa. Olen yrittänyt etsiä syytä. Ääni ilmenee 60km/h - 80km/h siis pienemmällä ja suuremmalla nopeudella ei esiinny vastaavaa ääntä. Se on, kuin kuivan laakerin ja tuulen huminan sekoitus.Kuuluu myös musiikin läpi. Onko kellään tähän jotain kokemusta vastaavasta, tai ehdotuksia vian etsimiseen!?Ikkunat ovat tiiviisti kiinni ja laakeri ääntelisi nopeudella, kuin nopeudella. Pakoputket ovat hyvin kiinni. Siis missä vika??
95391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Taisivat joskus tuolla aiemmin vastaavan tyylisestä kirjoitella, muistaakseni polttoainepumppu johtopäätöksenä. Olikohan niin, että jollekkin oli jopa vaihdettu takuuseen??

Äänestä
  • Polttoainepumppu sijaitsee kuskinpuoleisen takapyörän "takana", eli auton vasemalla puolella. Sieltä kuuluu, varsinkin talvisin sellaista suhinaa, mutta ei kyseisen suhinan pitäsi sisälle asti kuulua. Kyseinen suhina on siis täysin varatonta ja ääni johtuu alipaineventtiilistä, joka tasailee paineita.

    Parhaiten kyseisen suhinan kuuluu jos ajaa pitkän matkan kohtuullisen reippaasti ja pysähtyessä menee heti takapyörän kohdalle kuuntelemaan. Ääni on lähinnä sellaista uikutusta.

    Ketjun aloittajan kysymykseen tosin en osaa sanoa mitään, koska vastaavaa ei ole sattunut kohdalleni kahden kuutosen aikana.

    Äänestä

Mullakin oli samantapainen ääni. En tiedä mitä huollossa ovat tehneet mutta ääni on kadonnut. Epäilin vaihteistoa.

Äänestä
  • Tuliko se ääni esille mainitsemalla nopeudella?
    Ajellessa alle 60km/h tai yli 90km/h ei tätä
    ääntä kuulu.

    Äänestä

  • Oliko kirjoitti:

    Tuliko se ääni esille mainitsemalla nopeudella?
    Ajellessa alle 60km/h tai yli 90km/h ei tätä
    ääntä kuulu.

    Joo, oli varmaan samoilla nopeuksilla. En kirjannut ylös tarkkoja rajoja, mutta muistan sen paikan jossa sitä aina kuuntelin ja siinä on 80:n rajoitus.

    Mainitsin asiasta maahantuojalle, mutta sanoivat että kukaan ei ole koskaan valittanut tollasta.

    Mutta nyt ääni on kadonnut. Olisko pojat vaihtaneet laatikon huollossa mulle kertomatta. Oli meinaan takuuaika.
    Tossa alla joku sanoi että laatikko laukesi. Meinaan myös minä epäilin laatikkoa äänen aiheuttajaksi. Mun käsitys on se, että eivät aina "muista" kertoa mitä kaikkea autolle on huollossa tehty. Mutta hyvä niin kunhan hoitavat viat kuntoon!

    Äänestä

korvalääkärissä?

Äänestä

Jos humina käy hermoille,maksamme autostasi 1,5e/kg...myös nouto tarvittaesssa.

Äänestä

Itselläni piti kutonen juurikin samanlaista ääntä ja kyseessä oli vaihdelaatikko.

Huollossa ehdottelivat minullekin, että kyseessä on rengasäänet ja kun meteli vain paheni, niin vaihdattivat tyyppivikaiset takaovien tiivisteet.
Mikään ei auttanut, ja lopulta vaihdelaatikko sanoi sopimuksen lopullisesti irti. Eivät alkuun suostuneet vaihtamaan takuuseen, koska väittivät että olen käyttänyt autoa sisäänajon aikana liian kovilla kierrosluvuilla (autolla tuolloin ajettu 1500km, ongelmat alkoivat melkein heti) ja lykkäsivät 3500€:n korjauslaskun maksettavakseni. Lopulta otin yhteyttä kuluttaja-asiamieheen, joka auttoi asiassa sen verran, että riita pantiin autoliikkeen kanssa puoliksi.

Episodi vitutti kyllä sen verran, että auto meinasi mennä samantien vaihtoon, mutta onhan tuo muuten ollut ihan hyvä peli vaikka ensalkuun kilometrit kertyivätkin lähinnä hinatessa.

Äänestä
  • Pystyisitkö täsmentämään, millä nopeudella
    ja kuinka kova ääni oli yms yms??
    Kuuluiko se oikealta takaa. Vai?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


etsii, etsii kirjoitti:

Ostin uuden mazda 6 sedanin ja ongelmana on humina yms
ääni oikealta takaa. Auto oli huoltomiesten ajettavana ja sanoivat sen olevan rengasääniä.
No se ei pidä paikkaansa. Olen yrittänyt etsiä syytä. Ääni ilmenee 60km/h - 80km/h siis pienemmällä ja suuremmalla nopeudella ei esiinny vastaavaa ääntä. Se on, kuin kuivan laakerin ja tuulen huminan sekoitus.Kuuluu myös musiikin läpi. Onko kellään tähän jotain kokemusta vastaavasta, tai ehdotuksia vian etsimiseen!?Ikkunat ovat tiiviisti kiinni ja laakeri ääntelisi nopeudella, kuin nopeudella. Pakoputket ovat hyvin kiinni. Siis missä vika??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu