Silmät oireilee

tytti'

silmät punoittaa, kuivaa, nytkin töissä ollessa en pysty kunnolla pitämään silmiä auki kun ne vuotaa koko ajan. Mikä avuksi? Ole käyttänyt kosteuttavia tippoja öisin, viscotearsia.

2

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • punasilmä

      Ite oon käyttänyt ihan päivisin Lecrolyn- silmätippaja, jotka sisältää jotain antihistamiinia tai vastaavaa. Silmätippojen käytössä on vaan se huono puoli, että pitkään käytettynä silmä tottuu niihin eikä enää pärjää ilman (kuivuu, mutta ei kuitenkaan pysyvää vahinkoa). Minun kohdalla kuitenkin parempi käyttää tippoja se kuukausi, pari kuin repiä silmät päästä siihen kutinaan.

    • liittyy usein allergiaan

      Allergioilla ja allergialääkkeillä (mm. antihistamiinit) on taipumusta aiheuttaa kuivasilmäisyyttä. Tällöin pitää käyttää allergialääketippojen lisäksi kostuttavia tuotteita (tippoja tai geelimäisiä tuotteita). Näitä ns.keinokyyneliä tulee käyttää riittävän usein ja riittävän pitkään. vaikkapa jatkuvasti ja parin tunnin välein. kuivasilmäisyyden oireita ovat:punoittavat,väsyneet silmät, vetistys, roskan tunne silmissä, valonarkuus jne... ELi hieman erilainen oirekuva kun allergiassa (kutina, kirvely, punoitus, vetistys)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1230
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      84
      693
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe