Jälleen

Citroen on edelläkävijä...

http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Stopndashstart-järjestelmä yleistyy nopeasti/1135226697751
5736
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

okpahan taas lisää vikakohteita, mistä nurista ,jos ja kun ne talvikäytössä ja suomen ravoissa reistaa.

Äänestä

ominaisuutta omistusautooni, ennenkuin kehittävät kestävät starttimoottorit.
Ja miten ihmeessä Citroen kuluttaa seisaallaan noin paljon, että joka 10:ä prosentteja polttoainetta säästyisi.
On Ranskassa pitrun pitkät liikennevalot ?
Muistaakseni Toyota Priuksessa ( hybridi )lähdetään aina sähkömoottorilla liikeelle jos ei sitten ole talla aivan pohjassa. Eikä Nipponin poijaan jaankuta olevansa mitään edelläkävijöitä.

Taitanee Citroenkuskeista syntyvän tuotamenoa edelleenkävelijöitä?

Äänestä
  • Itseasiassa tuossahan ei perinteistä, erillistä starttimoottoria ole, vaan siinä laturi toimii myös starttimoottorina. Kulutussäästöä on todennäköisesti vähän liioiteltu, mutta onhan se hölmöä käyttää moottoria myös silloin kun auto seisoo paikallaan liikennevaloissa. Toyotan hybridijärjestelmään tuota ei kannata verrata, koska järjestelmä tosiaan vain sammuttaa moottorin auton pysähtyessä ja käynnistää sen liikkeelle lähdettäessä. Sähkön voimalla ei ajeta missään vaiheessa. Oikeastaan on aika ihmeellistä ettei kukaan ole tuollaista aikaisemmin rakentanut. Järjestelmähän on todella yksinkertainen kun se vain sammuttaa moottorin kun kuljettajan jalka on jarrupolkimella ja nopeus laskee alle 6km/h ja käynnistää kuljettajan nostaessa jalkansa jarrulta.

    Äänestä

  • vuoksi myös muut valmistajat ovat lähdössä mukaan. Tällä hetkellä vain Citroën tarjoaa malleja, joissa on stop–start -järjestelmä. Tämä tekniikka on ollut käytössä Citroenilla jo vuodesta 2004. BMW on jo tehnyt tehnyt päätöksen järjestelmän käyttöönotosta, ja myös Volkswagenin, Opelin, Toyotan ja Mercedes-Benzin tekevät pian samanlaisen ratkaisun, kertoo Automotive News Europe -lehti. Muutaman vuoden kuluttua taitaa olla jo monessa merkissä ja mallissa.

    Äänestä

Entäs kun ei sidukka käynnistykkään valoissa? No, huh huh. Paska keksintö.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kerran... kirjoitti:

Citroen on edelläkävijä...

http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Stopndashstart-järjestelmä yleistyy nopeasti/1135226697751

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu