Kokemuksia lahdessa launeen koirapuistoista?

Maikki--

Sinne suunnalle muutan ensi kuussa niin olisi kiva kuulla koirapuisto kokemuksia?

7

2548

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kääpiöpinserin kanssa,,,,,,

      Moi!

      Itse en ole koskaan launeen koirapuistossa käynyt johtuen tarinoista joita siitä kerrotaa. Olisikohan n. vuoden sisällä ollut tälläistä tarinaa että siellä on ollut myrkytettyjä nakinpaloja..esim rotanmyrkyllä, ja nakin paloissa ynnämuissa herkuissa on ollut partakoneen terän paloja. Tästä johtuen en ole koiraani sinne vienyt, mutta on lahdessa hyviäkin koirapuistoja. Paavolassa on oikeinkin mukava (Kirjaston ja teatterin välittömässä läheisyydessä)siellä on koirille kaksi eri aitausta..isot ja pienet. Sekä ahtialan koirapuistosta olen kuullut pelkkää positiivista. Ahtialan koirapuisto sijaistee aivan ahtialantien varrella...kaupungista päin tultaessa tien oikealla puolella. Mukavia hetkiä koirasi kanssa! :)

    • ....

      Me käydään paljon tuolla launeen puistossa... En ole kuullutkaan mistään myrkytetyistä nakinpalasista tai muista, mutta hyvä tietää ja pitää silmät auki.
      Ollaan kyllä tykätty tuosta puistosta. Sehän vasta valmistuikin, siis uusi puisto ja edelleen on isoille ja pienille omat puolet. Uusi alustakin tuli niiden nyrkin kokoisten kivien päälle, eli nyt saa juosta pehmeässä hiekassa.
      Huonoja puolia on sitten että on aika aukea paikka eli tuuli pääsee puhaltamaan aika ikävästi, kun mitään suojaavaa kasvillisuutta ei ole. Porukkaa siellä käy aika paljon, riippuu tietysti mihin aikaan menee.
      Paavolan puistoa käytetään myös joskun, ihan kiva sekin. Ahtialasta olen ainoastaan kuullut että siellä ei ikinä ole ketään. Tämä nyt ei tietenkään varmasti pidä paikkaansa, mutta ei kuitenkaan käydä siellä kun lähempääkin löytyy puistoja.
      Eli tervetuloa vaan, minkäslainen koiruus sulla on?

    • bulldogrrrtr

      aivan järkyttävä paikka.

    • sakemannipystykorva

      Launeenpuisto: sekaan mahtuu jos jonkin sortin koiraa ja omistajaa (näin kyllä kaikissa muissakin puistoissa) koiranjätöksiä jätetään keräämättä, eikä seurata mitä oma koira tekee ja annetaan koirien mellastaa miten sattuu ja kenenkin kimpussa. Pienet ja isot koirat sekaisin samassa aitauksessa :((

      Ahtialanpuisto: on aika syrjässä, mutta kyllä siellä on aika paljon kävijöitä. Sieläkin on kaksi aitausta. Sielläkin koirat ovat sekaisin keskenään. Kävijäpaljous riippuu ajasta. Sielläkään ei kerätä jätöksiä ja siellä osa omistajista istuu autossa, kun koirat temuaa ja sotkee aitauksessa...

      Paavolanpuisto on ihan ok, mut parkkipaikka on ainakin osin maksullinen!!!

      Mukkulassakin on myös puisto (Mukkulankartanon vieressä), mut siellä ei ole kun yksi aitaus, keskellä iso ruusupuska. Sama jätöstenkorjaamattomuus löytyy ikävä kyllä sieltäkin :(

      • enpä taida käydä enää

        Nytkin oli lappu laitettu launeen koirapuiston aitaukseen että puistossa ollut rotanmyrkkyä ja yksi koira kuollut viime viikolla siellä käytyään :(


    • TREYON

      Tapparankadulle eli puistoa vastapäätä rakennetaan pienkerrostaloja, työt jo käynnissä. Ensi vaiheessa Launeen koirapuistoa pienennetään, myöhemmin se suljetaan. Kiitos kaupunki. Ensi vaiheessa tulen leikkaamaan kaupungille maksamaani kiinteistöveroa, myöhemmin lopetan maksun kokonaan.

      • Anomustavetämään

        Voisiko koirapuiston käyttäjät esimerkiksi... Kirjoittaa yleisönosastolle ja perustella miksi puisto on tärkeä (ehkä jopa miksi puistoja kannattaa olla enemmän eikä vähemmän), tai kaupungin edustajalleen? Olisiko mahdollista koirakoulujen, kennelliiton osaston ja ihmisten muuten, yhdistyä ja kokeilla saada jotain tilalle? Kyllä se on kaikkien etu, että koiria voi pitää vapaana jossain luvallisesti. Stressittömämpi koira, on turvallisempi koira. Olisi teillä perustelut kuitenkin.

        Nettiin kirjoittaminen on kannanotto sekin, mutta melko hyödytön sellainen. Iso osa on vielä niin asiatonta törkyä, että asiallisiakaan juttuja ei voi ottaa tosissaan netistä poimittuna. Mutta oikeat mielipiteet, aloitteet ja jutut saattaa saada vastinetta. Tilaahan Lahdessa kyllä on, vaikka useampaan koirapuistoon kuin nyt. Perustelut kyllä olisi tehdä lisää, vaikka tuo kyseinen lopetettaisiin. Mitä jos oikeasti vaatisitkin vastinetta veroillesi, ei se mahdotonta olisi?


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1182
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      557
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe