Onko kenelläkään tietoa ProPulsen säätölapa potkureista,olen harkinnut semmoisen ostoa sisäperämoottorilla olevaan 1000kg painavaan liukuvarunkoiseen veneeseen,mikä hyöty 4lapaisella potkurilla on 3 lapaiseen verrattuna ja kannattaako semmoista ostaa?
potkurin
osto
4850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kerroppa moottorisi merkki, teho ja malli, ne on ratkaisivimmat tiedot tohon, paino ei niinkään vaikuta. Ja muistaakseni sisäperäkoneisiin EI ole saatavilla propulsea, vain ulkoperäkoneisiin.
Ja kerronpa mielipiteeni, että jos olisin sen laittanut edellisen koneeni jatkeeksi VP AQ115B, niin pienen halkaisijansa takia se ei olisi muuta tehnytkään kun sutinut. 13" potkuri suti koko ajan vaikka yritti miten rauhallisesti kiihdyttää, ja puhumattakaan nyt, jos laittaisin sen AQ130C 280 koneeni jatkeeksi, ni ei nousu eikä halkaisija riitä millään 1000kg veneelle. Ainakaan maritim luettelon perusteella.
Täällä ei ainakaan tainnut toimia:
http://hyrpeli.fi/Kalastus/Hawk/
Ja kun katson, että jo 50hv yamahan perässä potkuri näyttää pienltä, puhumattakaan, jos sen yhdistäisi esim Volvo Penta 250/270/289/290/SP vetolaitteeseen, johon suurin potkuri on 16x21"!!! Ja propulse on ehkä 12x15".
elikkä moottori on fordin pinto 130hv ja omc:n vetolaitteella,kävin eilen venemessuilla ja maritimin edustaja sano että kävis hyvin sisäperäkoneeseen mutta kyllähän ne aina omaa tuotettansa kehuvat.Kiitos vastauksista
Joo, tsekkasin www.propulse.se suvuilta, ni kyllä sopii ainakin "Volvo Penta" Koneisiin SX vetolaitteilla, eli Mercruiserin valmistamilla vetolaitteilla, mutta ei Volvo Pentan omavalmisteisiin.
Mutta kyllä itse sanoisin että ei toi propulse enään kestä jotain 140-300hv tehoja, vaikka millasta komposiittimuovia olisikin, kun ALU potkurikin antaa periksi.
Omani ei ole kiinni sisäperässä, vaan 90 hp 2-t Tohatsussa.
Mielestäni Propulsea kannatta kokeilla, jos ei löydy muuten toimivaa potkuria tai ajaa paljon vesillä, jossa suuri vaara "kolauttaa".
Omassa veneessäni on sen verran painoa, ettei 3 syl. kone jaksanut vakiopotkurilla pitää venettä liu'un pinnassa, vaan puutui. Testasin ensin Rapturen teräspotkuria, ei toiminut hyvin hakemissani olosuhteissa. Seuraavaksi ostin Propulsen ja se on toiminut ok! Pienimmällä lapakulmalla kone jaksaa vielä 500 rpm pienemmillä kuin vakio, eikä puudu. Huippua menetin tosin n. 1-1,5 solmua, mutta parin kesän kokemusten mukaan kulutus ei ainakaan kasvanut!
Se on selvää, ettei lapakulmia jaksa usein säädellä, vaikka se helppoa onkin, mutta säädön avulla ainakin minulle tuli apua ;~)