Niin. Mikä ero seuraavilla kolmella tekemisellä?
- Vaellus
- Retkeily
- Samoilu
Josko ne olisivat jotakuinkin samat.
Tietäjät hoi!
Mikä
12
5704
Vastaukset
- tunturikettunen
Eiköhän nuo 'erot' ole mielipideasioita.
Itse kun lähden vaeltamaan niin silloin olen yötä reissussa. Ja kannan kamppeet mukana. Retkellä käyn päiväreissuilla tai sitten useampi päivä osa tavaroista autossa.
Samoilu...tuota en käytä ollenkaan.
Mutta yhtä kaikki, on sana mikä hyvänsä, niin luonnosta nauttiminen on se pointti ja kaikki noi käyvät siihen ;) - hiking girl
tuosta puuttui vielä patikointi =D
- eroaa
Kiitos vastauksista. Olivat hyviä.
Niin ja se patikointi. Hyvä sana!
Käytän sitäkin.
Treking (trek)ja Hiking eroavat vaikka joskus näkee käytettävän samaa tarkoittavasti. - eroa noilla
Vaellus tarkoittanee pitemmän matkan kulkua kävellen, hiihtäen. Selvä tavoitekohde on. Yöpymisiä matkalla.
Retkeily voi tapahtua muutenkin kuin kävellen, esim. jopa autolla. Tämä on yleissana, jolla on käsittääkseni laajin merkitys.
Samoilu tarkoittaa enemmänkin päämäärätöntä vaellusta, ei kuitenkaan sellaista, jossa välttämättä ollaan eksyksissä.
Patikointi on käsittääkseni porukkakävelyä tiettyyn tavoitteeseen. Olenko oikeilla jäljillä?Olen lähes pilkulleen samaa mieltä.
Jos nyt jossain pitäisi vastaan väittää, niin pitäisin tuota samoilu- sanaa lähes synonyyminä vaellukselle. Se on vaan vanhahtava sana, joka lienee jäänyt lähes pois käytöstä. Ehkä juuri siksi, että itse sana maistuu eksyksissä olemiselle. Sitähän se ei kuitenkaan ole tarkoittanut.- taipaleella
Minäittevaan kirjoitti:
Olen lähes pilkulleen samaa mieltä.
Jos nyt jossain pitäisi vastaan väittää, niin pitäisin tuota samoilu- sanaa lähes synonyyminä vaellukselle. Se on vaan vanhahtava sana, joka lienee jäänyt lähes pois käytöstä. Ehkä juuri siksi, että itse sana maistuu eksyksissä olemiselle. Sitähän se ei kuitenkaan ole tarkoittanut.Kun kuulen/luen sanan vaellus tulee heti mieleen. Päämäärätön joutava haahuilu likimain eksyksissä, suurinpiirtein sielläpäin missä luulee olevansa, rämmitään eteenpäin räkä leuankärjestä roikkuen helvetimoista rojukasaa seljässä raahaten.
Mutta kun kuulen/luen sanat, ollaan taipaleella. Tulee mieleeni kulkija, joka etenee kiireettömästi mutta määrätietoisesti, selkeä päämäärä mielessään, välillä maisemia ihaillen paikasta A paikkaan B silloin tällöin karttaa vilkaisten että ovatko kartantekijät osanneet hommansa.
Posket hieman tuulesta punoittaen tämä kulkijamme korjaa tarkoitukseen hyvin soveltuvaa kantolaitettaan entistä mukavampaan asentoon, jossa välttämättömät varusteet entistä mukavammin kulkevat kohti uusia seikkailuja... - jukkapaappa
taipaleella kirjoitti:
Kun kuulen/luen sanan vaellus tulee heti mieleen. Päämäärätön joutava haahuilu likimain eksyksissä, suurinpiirtein sielläpäin missä luulee olevansa, rämmitään eteenpäin räkä leuankärjestä roikkuen helvetimoista rojukasaa seljässä raahaten.
Mutta kun kuulen/luen sanat, ollaan taipaleella. Tulee mieleeni kulkija, joka etenee kiireettömästi mutta määrätietoisesti, selkeä päämäärä mielessään, välillä maisemia ihaillen paikasta A paikkaan B silloin tällöin karttaa vilkaisten että ovatko kartantekijät osanneet hommansa.
Posket hieman tuulesta punoittaen tämä kulkijamme korjaa tarkoitukseen hyvin soveltuvaa kantolaitettaan entistä mukavampaan asentoon, jossa välttämättömät varusteet entistä mukavammin kulkevat kohti uusia seikkailuja...Hm..joutavaahan tämä erittely on, mutta... ei tuo vaellus-sana mulle tuo päämäärätöntä touhua mieleen, päinvastoin. Esim. pyhiinvaelluksilla on selkeä päämäärä. Samoilussa on enemmän sellainen tutkimisen tai metsästyksen maku, missä kylläkin reitti etenee mutkitellen, väliin ollaan hiukan hukassakin, mutta päämäärä kuitenkin on selvillä.
Vaellukset ovat pitkiä, yleensä vähintään sata kilometriä. Retkeily tosiaan on yleissana, joka kattaa muut. Taipaleella olo sitten on pelkkää matkantekoa, taival voi olla pitkä tai lyhyt, taivalta voi tehdä vaikka autolla (vrt "pikataival" rallissa). Vaeltaakin voi pyörällä, hevosella, suksilla, kävellen. Mutta patikoida voi vain jalan, ja mielikuvissani se tapahtuu tunruiseudulla, ei missään erämaataipaleella tai metsässä, missä vaelletaan.
- höhlä
mitä sie tommottie pähkäät. mää ite mettään nii tiijät, miltä tunttuu. sitte voet kerttoo muillekin mitä eroo, vae onko erroo. nii not ei ou
- on sitä
kun etelä-suomalaiset lähtee metsään.
- mutta...
on sitä kirjoitti:
kun etelä-suomalaiset lähtee metsään.
kyllä käytän ite vaellus termiä siitä, että menen tuntureille tai johonkin muualle mettään "reissuun" eli pakkaan kamat rinkkaan ja lähen omilla jaloillani kulkemaan tiettyä päämäärää kohti, ollen yötä autiotuvissa tai sitten teltassa. enkä todellakaan ole etelästä!!
- Oxa
Patikoinnin ja vaelluksen ero lyhyesti,
Patikoiden edetään päiväetappeja kevyin kantamuksin.
Vaelluksella kannetaan yöpymisvarusteet mukana. - VanhaJeti
Vaellus = pitkä(hkö) taivallus leirikamppeita kantaen, tavallisesti myös ruoka ja/tai kalavehkeet.
Retkeily = yläkäsite monenlaiselle luonnossa, ulkosalla tai ylimalkaan loitommalla kotoa liikkumiselle. Sallii myös moottorikulkuneuvon käytön.
Samoilu = päämäärätön vaellus.
Patikointi = kävellen retkeily.
Tyhjänkävely = metsässä ja erämaissa kulkeminen ilman hyötytarkoitusta kuten metsästys, kalastus tahi marjastus.
Trekkaus = lainasana vaellukselle, joka tapahtuu lähinnä Aasian vuoristoseuduilla, joko majataloverkostoon tai mukana kulkevaan henkilökuntaan tukeutuen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1914388Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki313160Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma302864Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne602746PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist672733Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902605Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142341Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k992098- 1001190
- 601082