Uusi nurmikko

...

Levitin viimesyksynä kalkin mullan sekaan ja ny ois nurmikon kylvön aika.
Tarviiko kylvön jälkeen kun nurmikko on jyrätty viä harvoida siemenet piiloon?
Tarviiko lannoittaa kun maa on vanhaa peltoa joka on ollut viljltyä ennen kun rakennettiin?

Onko jotain hyviä kikkoja viä ennenkö rupean kylvään...

2

1097

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • biolan

      Nurmikon perustaminen

      1. Maanpinnan lähellä olevat suuret kivet ja kannot poistetaan. Mikäli joudutaan täyttämään kivien ja kantojen kohtia kannattaa käyttää kantavaa maa-ainesta, hietamaata. Kohdat tulee tiivistää huolellisesti jottei paikalle synny kuoppaa.

      2. Pohjamaa tulee muotoilla nurmikon mukaiseksi noin 20 senttiä valmista pintaa alemmaksi. Maan tulee viettää poispäin rakennuksista.

      3. Pohjamaahan kannattaa lisätä savimultaa noin 10 senttiä mikäli maa on kovin hiekkainen eikä näin ollen pidä kosteutta. Maa tulee sekoittaa ja muokata hyvin. Mikäli maa on märkää tai hyvin tiivistä se tarvitsee salaojittaa. Putket asennetaan noin puolen metrin syvyyteen sopiviin kohtiin niin, että ne tyhjenevät esimerkiksi ojiin. Putkien päälle levitetään noin 20 senttiä salaoja soraa.

      4. Pintakerrokseksi muodostuva kasvualusta levitetään noin 20 sentin kerrokseksi, Multa tasoitetaan haravalla ja pinta tiivistetään esimerkiksi jyrällä. Maan tulee olla niin tiivistä etteivät askelten jäljet näy siinä. Kasvualustan levitykseen voi käyttää avuksi kaivinkonetta tai traktoria. Levityksen voi tehdä myös käsipelillä, mutta varsinkin suurempaa nurmikkoa perustettaessa se on todella hidasta ja työlästä. Maa kalkitaan ja lannoitetaan muokkauksen yhteydessä.

      5. Siemeniä kylvetään noin 2-3 kiloa aarille. Liian tiheä kylvös tukehduttaa kasvun ja liian harvaan kylvetty on ruma.

      6. Siemenet kylvetään ristikkäisiin suuntiin kahteen kertaan. Ne peitetään kevyesti haraamalla ja sen jälkeen pinta jyrätään.

      7. Maa kastellaan kylvön jälkeen pienellä vesimäärällä sumuttamalla, jotteivat siemenet huuhtoudu veden mukana.

      8. Itäminen kestää noin 1-3 viikkoa. Itämisvaiheen aikana nurmikon pinta tulee pitää kosteana.

      9. Uusi nurmi leikataan noin 7-10 sentin mittaisena.

      Kuva 001Nurmikko tarvitsee paljon ravinteita. Lisälannoitus on välttämätön varsinkin jos leikkuujäte haravoidaan pois. Kaikkein paras tulos saadaan aikaan jos lannoitetta levitetään pieninä annoksina kesän aikana. Ensimmäisen kerran kannattaa lannoittaa heti keväällä kun nurmikko on lähtenyt kasvuun. Toisen kerran lannoitetaan keskikesällä ja viimeisen kerran syyskesällä. Viimeisellä lannoituskerralla käytetään runsaasti fosforia sisältävää lannoitetta, se parantaa talvenkestävyyttä. Lannoituksen jälkeen nurmikko kastellaan tai lannoite levitetään joko sateella tai juuri ennen sadetta. Nurmikolle ei kannata päästää lapsia tai kotieläimiä ennen kuin lannoite on sulanut.

      Nurmikon sammaloitumista ehkäistään kalkitsemalla. Peruskalkitseminen tehdään jo nurmikkoa perustettaessa. Kalkkia levitetään maan laadusta ja happamuudesta riippuen muutaman vuoden välein. Rakeisen kalkin käyttö on vaivattomampaa kuin jauhemaisen.

      Sammal saadaan pysymään poissa lannoittamalla ja kalkitsemalla nurmikkoa säännöllisesti ja parantamalla sen hapensaantia. Nurmikkoon voidaan pistellä reikiä esimerkiksi talikolla tai kuljeskella nurmikolla siihen tarkoitukseen suunnitelluilla piikkijalkineilla. Jos nurmikko on jo päässyt sammaloitumaan, on sen olemassa erilaisia laitteita.

      Nurmikkoa hoidetaan jatkossa säännöllisesti leikkaamalla sekä kuivina aikoina kastelemalla.

      • ...

        kiitos!!!
        Hyvää vappua


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      304
      7685
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      6009
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      167
      3548
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2017
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      195
      1901
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      1836
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1649
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1494
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1431
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      66
      1416
    Aihe