Tälläisesta eli Nissan Primera 1.6 si sportdeck -97, 130tkm. Miten kestää?
Kokemuksia Nissan primerasta -97.
-97, onko se nissan
51231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No morjens!
Mulla on just samanlainen kaara alla, ja se on pelittäny ihan hyvin. Startin vaihdoin 135000km jälkeen. Ei kuluta kuin 5,5l/100km jos ajelee rauhallisesti. Eipä oo tullu mitään ihmeempiä vikoja vastaan
Samoin ihelläni ollut nyt neljäs nissani ja toinen primerani. Eli kuuden yli 10 vuoden kokemuksella jotain kuvittelen tietäväni...
Bensapumppu hajosi edellisestä, jätti tielle, vakuutus maksoi taksimatkan kotiin ja auton hinauskulut, pumppu 500mk. Muutoin kuluvista osista jarrupalat eteen, ei muuta.
Eli erittäin varmana pidän. Oma mielipiteeni on että 1.6 kone on vähän liian pieni noin raskaaseen koppaan (1300kg) ja ainaskin vanhemmissa ollut vitosvaihteen kanssa ongelmia.
Tosin tässä on oma lehmäkin ojassa, mutta itse olen päätynyt 2-litraiseen ja automaattivaihteiseen: toimii kuin kello ja erinomainen ajaa.
Omanikin on tosin nyt myynnissä koska lähdemme vaimon kanssa vuodeksi pois ja tuomme (verovapaan) muuttoauton tullessamme. Eli jos kiinnostaa vertailu, niin tule koeajamaan 2-litrainen automaatti -97, hp.9000€.
Osta pois vain se Primmu kuleksimasta.
Toimii ku tupakki. Itellä kans P11 -97.
Tylsä pirssi ku ei tarvi yhtään repata...
Totta sekin että 1,6 litranen on vähäsen pieni..
No se -97 primera sportdeck on ihan maanantai vikoja täynnä! Ja joutuu uusimaan starttii ja vaihdelaatikkoo 140TKM jälkeen!!!
Et sellasii kokemuksii
Niin saahan sitä rikottua vaikka puolimetrisen ratakiskon pätkän...